Solutii pentru as nu mai roade unghiutele

Solutii pentru as nu mai roade unghiutele | Autor: ana_radu

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Desi avem 7 ani si jumatate, nu am putut sa o dezvat sa nu isi mai roada unghiile. Am incercat diverse metode, cu ardei iute, cu tot felul de chesti, dar degeaba. Ma gandesc ca nu i-am explicat eu destul de bine si nu ia ajuns informatia unde trebuie pentru a nu -si mai roade unghiile.
Va rog, cei care ati trecut prin asa ceva si ati avut succes, dezvaluiti-mi si mie care este metoda catigatoare.


Va multumesc pt. intelegere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

In primul rand sa vezi de ce si cand anume isi roade unghiutele. In functie de asta poti sa vezi cum o ajuti sa invinga acest obicei (a mea si le rodea de plictiseala cred, la gradi, cand ar fi trebuit sa doarma dar nu putea)

Metoda dura este sa o dai cu o solutie speciala care se gaseste in farmacii si este amara (lac amar). Nu garantez succesul cu lacul amar (am dat-o maxim 1 data) - eu cred ca totusi "discutiile" si exemplele negative/pozitive au atins-o la coarda sensibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Noi din pacate nu am reusit nici macar cu solutia amara
Asa ca il las in pace si, am observat ca, cu cat ii atrag mai mult atentia cu atat face mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

nici la mine nu a avut succes boia, piper si altele de genul asta. parintii mi-au dat niste margele cu care ma jucam - la sfatul unui psiholog. Avand mainile ocupate uitam de rosul unghiilor.

Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Citat:
citat din mesajul lui eimotto
Metoda dura este sa o dai cu o solutie speciala care se gaseste in farmacii si este amara (lac amar). Nu garantez succesul cu lacul amar (am dat-o maxim 1 data) - eu cred ca totusi "discutiile" si exemplele negative/pozitive au atins-o la coarda sensibila.


Mavala stop se numeste produsul, se gaseste in Sensiblu, in jur de 30 ron. Am aflat si eu de acest lac cand cautam remedii impotriva suptului degetului. Nu l-am luat caci se recomanda +3 ani. La voi, avand 7 ani, ai putea incerca.

Sustin si eu ideea de a analiza situatia cand recurge la asta: teama, plictiseala, emotii....trebuie sa fie un motiv, apoi sa o ajuti sa isi invinga acea stare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Taie-i unghiile cat mai scurt, sa nu mai aiba ce sa isi roada.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Sigur exista si un motiv pentru care face acest lucru. Nepotica mea a renuntat constient la acest obicei dupa ce i s-a promis ca daca nu mai face acest lucru va avea voie sa-si picteze unghiile - si a functionat.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput