Recuperarea dupa infidelitate

Recuperarea dupa infidelitate | Autor: ilia_99

Link direct la acest mesaj

Asta e ca-n povestile care se termina cu nunta fabuloasa, unde mireasa emotionata si mirele zimbitor fac frumos la poza, dar nu ne mai spune nimeni cum a decurs viata lor dupa ce a trecut luna de miere... Sunt o multime de povesti aici despre infidelitatea partenerului de cuplu, barbat sau femeie..am trait, fiecare personal, sau alaturi de alti prieteni virtuali aici suferinta sfisietoare a tradarii in iubire.
N-am vazut niciun topic in care sa ni se spuna ce s-a intimplat dupa ce a trecut iuresul emotional cel mare si cei doi soti au decis ca raman impreuna.. si sunt o multime de intrebari aici: de ce au ramas impreuna? ce s-a schimbat in relatie? cum s-a schimbat fiecare? ce urme a lasat infidelitatea? au iertat, au uitat sau doar au trecut cu vederea? etc...
incep eu si va astept la discutii..
eu n-am uitat si nici n-am iertat.
am ramas impreuna fiindca, intr-un final, am recunoscut amindoi ca mai simtim ceva unul pt celalalt, inca nu stiu daca e suficient sa tragem caruta mai departe. muncim. vorbim. mult mai mult ca inainte si despre lucruri mult mai importante.
pentru ca n-as fi putut imparti emotiile legate de copiii nostri cu alt barbat, caci el n-ar fi simtit ca mine fata de ei.
pentru considerente practice ale vietii, dar acestea au fost secundare. n-as fi putut ramine doar pt ele.
ne-am schimbat si la nivel personal, dar si in felul in care ne raportam la relatia de cuplu. ne-a devenit mai importanta decit pina acum 3 ani, cind o luam ca pe un dat si credeam ca merge de la sine. nu mergea.
ne imbogatim viata profesionala. el termina acum niste cursuri, eu m-am inscris la a doua facultate. sunt in sesiune:)
ne facem timp pt noi doi si ne distribuim sarcinile casei, ale copiilor, in mod echitabil.
cam asta e la mine, la mai bine de un an de la sfirsitul povestii de chin, pe care unii ati citit-o.
cum e la voi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ilia, ai o casnicie perfecta.
Mergeti mai departe in ritmul asta si veti ajunge, ca in povesti, pana la adanci batraneti, impreuna.
Da, daca exista iubire ( nu este o vorba mare ), partenerii isi iarta tradarile.
Viata, totusi, nu este ca un basm. Oamenii mai fac si greseli, dar daca le regreta si invata din ele, se poate trece peste tradari.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Felicitari Ilia pentru puterea de-a ierta.

Eu nu as fi in stare, sincer. Nici sa iert infidelitatea, nici sa-l accept inapoi in viata mea. Deci eu stiu cum ar fi viata mea in continuare daca as afla ca ma inseala.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Pentru mine este greu...au trecut 4 ani de atunci, dar si acum sunt nefericita, trista, cu toate ca el s-a schimbat. Se vede ca incearca sa faca sa fie bine intre noi, dar din pacate eu nu mai pot. Stau in casnicie asa, sa nu ma intrebati de ce, ca si eu am obosit intrebandu-ma. Merg inainte, ce-o fi mai departe nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

daca omul/oama da dovada ca s-a schimbat ce e asa in neregula?
a gresit,poate unii chiar au gresit.a doua sansa?e prea mult?
nu toti au fond rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

daca omul/oama da dovada ca s-a schimbat ce e asa in neregula?
a gresit,poate unii chiar au gresit.a doua sansa?e prea mult?
nu toti au fond rau.


una cosa es una cosa y otra cosa es otra cosa!


daca s-a uitat in stanga si in dreapta inseamna ca nu sunt perfecta pentru el, cauta ceva mai bun. Dar atunci sa aibe bunul simt si respect fata de mine sa spuna, ca nu ne potrivim, sa ne vedem fiecare de drumul lui si atat. Dar sa nu ma tina pe mine ca plan B, daca nu-i merge cu amanta, sa revina la mine... bleah, dezgustator... sorry, nu-s carpa nimanui. Prefer singura, decat jucator de rezerva.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Gabi, eu, ca sotie, nu vad lucrurile asa. Nu eu as fi jucatorul de rezerva, dimpotriva.
Daca sotul isi iubeste sotia suficient incat sa o aleaga pe ea oricarei alteia, atunci, eu as ierta si as merge mai departe.
Aici, nu fac referire la cei care au vicii de nesuportat, ci la barbati care au ales gresit la un moment dat si si-au dat seama.

Nu exista persoana perfecta pt cineva, ci compatibilitate. Uneori, se mai si greseste, asta e...



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Inseamna ca-s categoria "irecuperabila" dupa infidelitate
Dupa principiile mele infidelitatea e mai mult decat o greseala. E greseala sa uiti ziua de nastere a soacrei, sau sa nu speli vana dupa dus.
Dar dupa x ani de casatorie sa inseli si sa te intorci la sotie ca totusi e mai potrivita, eu nu consider asta dovada de dragoste, ci dimpotriva...

Dar cum ai spus, uneori se mai greseste... si unele iarta, altele nu iarta...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ah, vorbesti cumva despre parasirea domiciliului conjugal, de catre sot ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Ah, vorbesti cumva despre parasirea domiciliului conjugal, de catre sot ?

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


nuuu, vorbesc de infidelitate in general. Daca sotul curteaza pe alta (am scris intentionat curteaza, acest cuvant ascunde mai multe posibilitati de-a insela) si dupa aceea se lasa de femeia aia si revine la sotie... asta nu inseamna neaparat sa se mute de acasa, poate avea si in paralel relatie si cu nevasta si cu cealalta... dar in final se decide ca totusi o vrea pe nevasta, asta era ideea.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

daca omul/oama da dovada ca s-a schimbat ce e asa in neregula?
a gresit,poate unii chiar au gresit.a doua sansa?e prea mult?
nu toti au fond rau.





daca s-a uitat in stanga si in dreapta inseamna ca nu sunt perfecta pentru el, cauta ceva mai bun. Dar atunci sa aibe bunul simt si respect fata de mine sa spuna, ca nu ne potrivim, sa ne vedem fiecare de drumul lui si atat. Dar sa nu ma tina pe mine ca plan B, daca nu-i merge cu amanta, sa revina la mine... bleah, dezgustator... sorry, nu-s carpa nimanui. Prefer singura, decat jucator de rezerva.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

a fi radical ajuta doar in situatii extreme.
tu nu ai aruncat ochii niciodata in stanga/dreapta?nu faptuit ci doar aruncat.

Mergi la inceput