Pedeapsa corporala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

"statul in genunchi si cu mainile sus intaresc spiritul si disciplina. numarul de curele il stabilesc in functie de gravitatea faptei insa intreb intotdeauna cate crede ca merita. daca nu apreciaza corect ii aplic eu un supliment de la mine. am luat o curea de lac de la leonardo mai ingusta si face minuni"


Nu imi vine sa cred ca un om poate aplica si apoi descrie cu atata nonsalanta o pedeapsa corporala... Sa si cumperi o curea speciala pt asa ceva...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 35+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

spre exemplu, uitati cum e prezentat aici, Dobson, pai cum sa nu ajunga cartile lui bestseller????cum sa nu se ia 1000000000000 dupa spusele sale...chiar daca mai strecoara pe ici pe colo cate o "curea de lac"??
acesta e exemplul clar de ce poate face o persoana care este acreditata ca fiind"importanta"...si cum pot cadea mii de oameni neinformati, cu o gandire simplista, in plasa....( sa ne amintim de sibiectul arzator care a ajuns ieri la ZZ, si acolo, tot cam aceeasi metoda, s-a aplicat mamei de doctorul ilustru..."sunt pediatru sef din RO, crede si nu cerceta, ce spun eu e lege").

link-ul: http://gramma.ro/Site/DetaliiProdus.aspx?c=m1&p=1427&s1=45&s2=78



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Ceva asemanator am citit si eu intamplator intr-o carte gasita in casa unei prietene. Era o carte despre "copilul indaratnic" sau ceva de genul asta - cum eu posed un exemplar de baiat incapatzanat am zis ca poate gasesc chestii interesante. Si am gasit, pana cand am dat de un paragraf asemanator cu cel pus de Sybille, ba as spune copiat, desi autorul era roman in cazul meu. Am recunoscut exprimarea, ba chiar fraze intregi. Nu mi-a venit sa cred, in plus pasajele erau subliniate. Nu stiu de unde se pricopsises prietena mea cu asa ceva, cartea era mai veche si cred ca era mostenita :) Faptul ca frazele referitoare la batai erau subliniate cu creionul ma face sa cred ca au fost puse in aplicare de cineva. Din pacate asemenea lucruri s-au intamplat, ma gandeam ca era o carte din "trecut" dar se pare ca si in prezent mai sunt oameni in stare de asa ceva. Si le mai scriu si pe blog...

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

din ce am mai citit eu stiu ca religia iudaica merge pe conceptul de "Dumnezeu razbunator", adica ceva de genul"cine greseste plateste"..
cel putin gruparile lor extremiste pe asta se axeaza cand mai trantesc cate un atentat...si in familiile lor femeia e batuta cu pietre in piatza publica..tot ca pedeapsa..iar in lumea lor astea toate sunt categorisite ca normal...insa de vreun curent "crestino-iudaic" nu am auzit pana acum..ce o mai fi si asta nush si ce vrea nenea Dobson defapt, nici atat!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonix

Ceva asemanator am citit si eu intamplator intr-o carte gasita in casa unei prietene. Era o carte despre "copilul indaratnic" sau ceva de genul asta - cum eu posed un exemplar de baiat incapatzanat am zis ca poate gasesc chestii interesante. Si am gasit, pana cand am dat de un paragraf asemanator cu cel pus de Sybille, ba as spune copiat, desi autorul era roman in cazul meu. Am recunoscut exprimarea, ba chiar fraze intregi. Nu mi-a venit sa cred, in plus pasajele erau subliniate. Nu stiu de unde se pricopsises prietena mea cu asa ceva, cartea era mai veche si cred ca era mostenita :) Faptul ca frazele referitoare la batai erau subliniate cu creionul ma face sa cred ca au fost puse in aplicare de cineva. Din pacate asemenea lucruri s-au intamplat, ma gandeam ca era o carte din "trecut" dar se pare ca si in prezent mai sunt oameni in stare de asa ceva. Si le mai scriu si pe blog...

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti


simonix...uite de aici s-a inspirat, acelasi ilustru autor:http://okazii.bookblog.ro/catalog/42739510/dr-james-dobson-copilul-indaratnic.html



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Ah, scuze, greseala mea - deci asta e cartea, eu ramasesem cu senzatia ca e scrisa de un roman Asa de tare m-a socat ce am citit acolo. Da, asta este. Hai ca i-am facut si reclama

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Tot citesc comentariile scrise pe blog la acel citat din "faimoasa" carte a lui Dobson si raman tot mai uimita cat de ingusta e gandirea unora. Acolo vad ca se aplica mult "bataia e rupta din Rai" ...si nu credeam ca in vremurile de azi cineva mai poate proceda asa....bataie cu o "curea din lac lata"..cumparata special ptr a disciplina si a pedepsi copilul

My_Lady ai punctat bine cu subiectul de la ZZ...exact acelasi lucru se aplica si aici...maltratarea unui copilas neajutorat...doar ptr binele si linistea mamei.




Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 32+ o printesuca mai mica

AMR: 8 saptamani!!!

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Daca venea un user "new-entry" cu citatul de pe blog si ne indemna sa folosim toti aceeasi metoda, ca functioneaza, ar fi trebuit s-o primim cu bratele deschise si cu intelegere si sa-i explicam frumos de ce nu e in regula ceea ce face, ca o intelegem ca e nervoasa si tracasata si ca vrea binele copilului pe care-l iubeste nespus, ca orice mama de altfel...Asta in lumina celor din ultimele zile.
Am citit postarea din blog si primele sa zicem 15 comentarii in care se intreceau mamele sa-si impartaseasca metodele, ba o spatula peste funduletz, ba inchisul in baie (ca daca-l inchidea in camera se juca, deci isteatza treaba cu baia!), ba exemple cu fratele care a fost uscat in bataie si acum e "bine merci".
Dar cand ai o reactie sincera la asa ceva esti condamnat ca "nu esti toleranta", esti "agresiva si nu intelegi nevoile mamelor care sunt depasite de situatie", "nu privesti si din punctul de vedere al unei mame care are are un copil neastamparat". Eu cu asemenea mame nu as putea sa port niciodata un dialog civilizat caci mi-ar tzisni sangele pe nas de la tensiunea pe care mi-o ridica mentalitatea unor asemenea specimene. Parerea mea e ca sunt niste vaci atat de proaste, incuiate si rele incat daca as auzi ca barbatii le cara cate un pumn in moaca pentru "corectie" si le inchid in buda, sufletelul meu s-ar simti uns ca de un balsam.


mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Desi e pacat ca facem reclama blogului, eu cred ca e important sa stim ca exista si asa ceva. Sper din suflet ca un hacker inimos sa se ocupe de asta ...

Ma gandesc ca ar fi foarte bine daca s-ar putea aduna intr-un singur loc / blog textele care sa explice ce consecinte poate avea abuzul asupra copiiilor. Eu nu am timp de asta pt ca am altele de cercetat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Am citit articolul si mi-a venit sa plang.
Cum poate sa gandeasca un om (daca poate fi numit asa) ca dupa ce "aplici corectii" repetate copilului, te duci sa-l iei in brate si "sa-l iubesti" si copilul gata uita si vine cu bratele deschise la tine cand are nevoie.

Nu pot sa cred. Cred ca si ai mei parinti au citit cartea asta, sau cel putin au aplicat ce spune in ea cuvant cu cuvant ......Ba pe langa curele, mai exista si furtunul de la masina de spalat [:q]

Pur si simplu sunt socata; nu pot sa-mi revin...Inca mai sunt parinti care au curele speciale pt bataia copilului?!....Inca mai sunt parinti care-si bat copii in asa hal?!

Eu una nu pot sa uit bataile incasate de la ai mei....De iertat i-am iertat, dar m-au marcat mult acele batai si m-au departat si mai mult de ei...din pacate......

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 18+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput