Mamici din Grecia (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor! Am intrat si eu putin. Cam mohorata ziua de azi, dar tot am iesit cu puiutsa mea afara la o plimbarica:D Iesim in fiecare zi sa facem miscare.Cu dieta nu m-am hotarat inca...e putin cam greu ca am cam rasfatat printesa si nu ma lasa nici la toaleta sa ma duc:D Tati nu prea e acasa, pleaca dimineata si vine seara...suntem doar noi doua acasa toata ziua. Pe 27 vin si parintii mei in vizita cu sora mea cu sotul si cu nepoata mea. D-abia astept!!!! Va pup si va doresc o zi buna!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,haideti la o cafelutza!!!eu de dimineatza am fost in bazar,acum am pus sa fac o placinta cu mere,fasole si coc si niste ardei.azi e cam innorat,dar am fost o tura prin parc

theo,ti-am raspuns la p.m.bafta cu dieta!!!
.
o zi buna fetelor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Seara buna la doamne si domnisoare...

Ca tot vb de dieta si de kg care se depund intr-un ritm demential...pot spune ca am dat peste dieta sau mai bine zis stilul de viata pe care il propune Montignac!!!
Am realizat ca mancam haotic (desi nu depaseam 2 mese pe zi)!!
Am mancat cartofi prajiti cu carne...de parca nu mai vazusem asa ceva...si ca sa fie si mai bine mai adugam si ceva baclavale, cicolata sau galaktoboureko!!!! (sunt dementiali grecii astia la cat zahar pun la prajituri!!!).
Unde mai pun si faptul ca nu mai fac miscare si sunt si foarte, foarte relaxata!!!
Am demisionat dintr-un post bun...in plina criza financiara!...si nu regret!!...ma rog, asta e alta poveste...pe care vreau s-o las in trecutul meu!!
Cert este ca eu si grecul meu (dragut ca accepta alt meniu...sau poate burta care i-a crescut in iarna asta o fi de vina??)am schimbat stilul de viata!!(el nu a renuntat la vin sau ouzo...dar usor, usor se adapteaza).
Am renuntat la zahar!
DEFINITIV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

ADIO...ciocolata,prajituri, gogolese!
ADIO...mese in oras (asta e bine ca mai facem si economie)!!
ADIO...cartofi prajiti...si TRAIASCA...vegetalele!!!..
Gatit azi o mancarica de ciperci cu pui, cu rosii, ceapa...si mult, mult usturoi!!!
Grecul meu mananca acum a 2-a oara!!!
Fructe doar mere, portocale si capsuni(ca sunt trufanda!!) iar ele mancate ori dimineata pe stomacul gol...sau la 2 ore dupa ce am mancat!
Gasit iaurt cu 0% grasimi...dar nu am gasit si branza!...Gasit si lapte...doar 1% grasimi!...si am gasit pe internet o reteta pentru branza dietetica!!
Hai ca v-am impuiat capul.....si asta nu e un forum culinar!
PS:...lucram si noi de zor...pentru un bebel!(si cum bine am citit pe aici deja grecul are nume ales).
Pupici...si-o seara placuta cu un somn linistit pentru bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

seara buna fetelor,theo ti-am mai dat un pm,l-am intrebat si pe sot.estera,bv tie ca ai renuntat la dulciuri,eu una nu stiu ce sa mai incerc,am auzit despre montignac,dar nu m-am documentat.as vrea totusi sa merg si la un nutritionist,sa imi dea o dieta ceva..mie imi plac mult dulciurile.adica nu cred ca as putea sa renunt definitv la ele,nu cumpar des,dar fac in casa

noapte buna,pe maine la coffe!!!noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bunaaaa!
Theo cred ca mai toate soacrele si sigur si socrii au cate unu-1000 fixuri...sigur au ei parti buni dar nimeni nu-i perfect:D...stii ce cred ?!cu cat imbatranim imbogatim colectia de fixuri:)) cu totii...deci cum ei parintii/socrii au ceva ani avans...si la fixuri au un "avans"...iar scuzele se regasesc intr-o paleta vasta:asa faceam eu si uite cum ce bine/sanatosi/destepti...au crescut copii mei...sau...eu asa am invatat de la mama mea...si cate altele:)))Cred ca toate ne confruntam cu de-astea....
Fetelor bafta la dieta...sunt sigura ca e greeeu ma gandesc ca atunci cand va fii nevoie sa tin o sa-mi cam iau campii pt ca mananc de toate...cam la orice ora...si cred ca as merge la nutritionist...avem un prieten care cu ajutorul nutritionistului a dat jos kile la greu desi manca de toate...cica l-a intrebat ce mananca ...a introdua in pc si a i-a facut o dieta pt el.
Pe de alta parte mai sunt si diete de nevoie...cumnata mea de mai bine de juma de an manaca pui/orez/cartofi...acum de o luna mananca si porc/dovlecel fara nimic fara condimente/fara legume...nepotselul meu cel mic e alergic si pt ca il alapteaza si pt ca vrea sa-l alapteze cat mai mult tine regim...acum pe masura ce gastrenterologul ii spune sa adauge si alte lucruri in mancarea copilului le mananca si ea....
Eu deocamdata incerc sa beau apa...ca trebuie si face bine(apropo sunt persoane care arata grase dar de fapt retin apa)...bine ca oricat m-as chinui mai mult de 1 litru nu beau....eu am si o sensibilitate la infectii urinare plus tensiune mica(mi-a picat o data rau de simteam ca-mi inghetase corpul si doctorul mi-a zis sa ma hidratez bine )
Am batut campii cu gratzie...
si noapte buna:)
P.S. la noi in familie circula viroze la greu pe fiecare-l loveste unde-i sensibil...sistem respirator/digestiv....ce sa zic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Esthera2011

ADIO...ciocolata,prajituri, gogolese!
ADIO...mese in oras (asta e bine ca mai facem si economie)!!
ADIO...cartofi prajiti...si TRAIASCA...vegetalele!!!..
Gatit azi o mancarica de ciperci cu pui, cu rosii, ceapa...si mult, mult usturoi!!!
Grecul meu mananca acum a 2-a oara!!!
Fructe doar mere, portocale si capsuni(ca sunt trufanda!!) iar ele mancate ori dimineata pe stomacul gol...sau la 2 ore dupa ce am mancat!
Gasit iaurt cu 0% grasimi...dar nu am gasit si branza!...Gasit si lapte...doar 1% grasimi!...si am gasit pe internet o reteta pentru branza dietetica!!
Hai ca v-am impuiat capul.....si asta nu e un forum culinar!
PS:...lucram si noi de zor...pentru un bebel!(si cum bine am citit pe aici deja grecul are nume ales).
Pupici...si-o seara placuta cu un somn linistit pentru bebelusi.


welcome 2 the club !..si eu tin Monti . De cand am terminat cu alaptarea m-am apucat de Monti si nu regret.
Ai mare dreptate cu prajiturile grecilor . Eu sunt bolnava dupa bougatza si galaktoboureko, dar de cand cu Monti le-am dat uitarii

De cand tii monti si cat ai slabit ? Daca e putem vb si pe mail, sa nu acaparam subiectul. Iti urez succes !

p.s. mamitza alex, sa stii ca si la Monti poti manca dulce, mai ales daca le faci in casa e minunat ! Daca te hotarasti asupra dietei da-mi un semn si-ti dau o gramada retete de dulce Monti.

pupici grecoaicelor si o zi cu soare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna fetelor,haideti la o cafelutza!la noi sa racit vremea asa dintr-o data,iesisem afara cu bya si m-am imbrcat mai subtirel ca era un soare,pana am ajuns in parc sa innorat si sa lasat rece,asa ca nu am stat preea mult.

fetelor,eu cred ca nu-i cu suparare daca vb despre diete,aici zic eu ca putem impartasi orice(parerea mea,daca ma insel imi cer scuze).ertina,daca poti dami cateva retete.ms mult
fetelor,o zi buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Seara buna la toate fetele!

Draga Mamitza Alex...nici nu stii ce devoratoare eram de dulciuri, adica logo-ul meu era "Viata mea inseamna ceva dulce"!!...dar am descoperit ca poti face in casa asa cum spune si Ertina dulciuri non calorice. Zaharul trebuie inlocuit cu fructoza care conform spunelor grecului meu se gaseste in Lidl. PS: Am sa incerc si eu candva retetele...deocamdata de 1 saptamana rezist eroic!!
Draga MoRok K - multumesc de urare iar daca poti sa apelezi la nutritionist fa-o!!! Sora mea a slabit mancand cu un program realizat de o nutritionista....si, da, apa cat mai multa. Eu beau lejer 2 litrii pe zi!Tensiunea si eu o am foarte mica iar de multe ori cand e presiunea scazuta...mi-e rau!...dar cu o cafea, un pahar de cola sau vin rosu...imi revin
Draga Ertina...am citit aici despre tine cum ca ai dat jos dupa nastere peste 20 de kg cu ajutorul dietei lui Montignac.
Eu m-am apucat de aceasta dieta exact cu o sapatama in urma...deci sunt novice!!!..dar stiu ca finalitatea acestei diete trebuie sa fie 15 kg -jos- cu ele! Mama mea mi-a zis ca nu ma primeste grasa acasa!!!....
Daca nu indraznesc prea mult as dori cat mai multe retete iar ca sa nu monopolizez cu acest subiect continuam pe mail:mmesazos@yahoo.com
Astazi a fost frig...iar vremea este in continua racire...cel putin pentru saptamana asta..dar nu se compara cu temperaturile din Romania.
Va pupicesc pe voi iar pe copilasi ai imbratisez!
S-aveti o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Buna dimineata!

...dimineata cu soare ceea ce inseamna ca azi, in Grecia, va fi o zi frumoasa!

Scularea frumoaselor!...

O cafea...si-apoi hai sa conlindam strazile din Grecia! Cu pui si puiute, cu vise si sperante, cu fericire in suflet si mai ales cu iubire!
Asa romantica ma simt de la o vreme...ca-mi vine sa tuc pe toata lumea!
ma opres la voi...asa ca va tuc......si va urez s-aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput