Mamici din Grecia (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

De pasaport, certificat si imputernicire stiam si eu, oricum le fac. Mie mi-e frica de intoarcere sa nu raman blocata in Romania si sa nu mai pot venii acasa.


Cum sa ramai blocata in Ro daca fata are pasaport grecesc ? Adica romanii interzic iesirea din Romania unui cetatean grec sau ce?
Nu-ti face probleme, scoate-i pasaport grecesc plus imputernicire de la sot si gata, mai multe probleme ai avea cu romanii daca ai avea certificat de nastere romanesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor si va multumesc ca m-ati primit printre voi. De pasaport stiam si eu si de certificat si procura...Mie mi-a zis o fata de-aici din sat, ca prietena ei din Atena a fost cu copilul in Romania si ca nu s-a mai putut intoarce ...si ca a stat 6 luni...si-asa...Si sincer m-am cam speriat, pentru ca la mine acasa in Romania e cam balamuc:d si nu cred ca as putea sta cu fata mai mult de 5 zile....Nici nu m-as duce dar trebuie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Buna, fetelor!
Ce harnicute sunteti la scris, ce-mi place de voi.

Mamitza_alex, ma intrebai cum merge aerobicul, merge bine, ma duc de 4 ori/sapt, dar rezultate spectaculoase nu am la slabit, nici nu ma cantaresc, ma orientez dupa haine. E adevarat ca mi s-a tonifiat musculatura si nu mai atarna toate alea, dar grasa tot sunt. Nu stiu ce-i, m-as duce sa-mi fac niste analize. Oricum, eu ma tin de aerobic, speranta moare ultima. AAAaa, si de o sapt tin regimul asta, e destul de greu de tinut, eu l-am mai tinut in trecut de 2 ori si am dat f bine jos, sper sa-l pot tine si acum si sa dau jos la fel de bine. La mine nu merge asa, cu mancat mai subtire, nu seara, nu etc., tre' sa tin o dieta drastica si asta e singura cu care am slabit si in trecut asa ca mi-am luat inima in dinti si am trecut la treaba. Eu nu sarbatoresc nici o Valentine’s Day, asa ma enerveaza americanismele astea. Eu sarbatoresc Dragobetele!!! Glumesc.

Moro_K, eu n-am facut nici ecografie, nici teste de ovulatie, ca am ramas din prima, insa cel mai bine e sa mergi la doctor si iti spune el ce si cum. Mai gasisem un subiect aici pe DC, dar l-am pierdut. Succes, tinem pumnii.

Alma, ai PM.

Aldebaran, si eu ma gandeam ce sa facem de ziua lui Stelios, prima lui aniversare, dar mai avem timp pana atunci. Cred ca pana la urma asa e cel mai bine doar in familie restransa (parintii si picii) ca si noi avem o gramada de rude, prieteni, si stii cum e inviti pe unul, tre’ sa-i inviti pe toti si cum bine spui si-asa sarbatoritii nu pricep nimic.

Esthera2011, bine ai venit! Ce draguta esti tu cu noi, auzi la ea, s-a indragostit de noi!

Larisa, ti-am trimis si eu friend request pe FB, sunt Theophillina Theodora. Da-mi accept repede, repede, ca am vazut o poza cu Ilias la profil.

Ioannoula, bine ai venit! Ai vazut ce fete dragute sunt aici la Mamici din Grecia? Te-au sfatuit bine fetele cred, dar pentru linistea ta e bine sa suni la Ambasada sau Consulat. Vom pleca si noi pentru prima data cu Stelios in Ro de Paste si tre’ sa-i fac pasaport. El are si certificat romanesc si cred ca pasaportul il fac tot romanesc sau le fac pe amandoua, nu stiu, mai vedem. O sa pun si un link pe prima pagina cu site-ul Ambasadei si al Consulatului, daca mai aveti alte informatii utile fetelor, ziceti-le si le trec pe prima pagina.

Noi suntem bine, Stelios a crescut, avem deja 8 luni, nici nu-mi dau seama cand au trecut, are 3 dinti toti jos iesiti in mai putin de 1 luna, fara sa planga, fara sa fie mofturos, ce mai, asa dinti sa ne tot iasa. Eu sunt f fericita ca saptamana viitoare vine prietena mea cea mai buna din Ro, suntem ca 2 surori, n-am mai vazut-o de 1 an jumate si in sfarsit poate veni, sunt asa fericita, de-abia asteapta si ea sa-l cunoasca pe Stelios.

Va pup si va doresc o seara buna!






Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

'Neata...'neata...la toate domnele!!!!
Poftiti la cafea!...cafea cu gust grecesc, in loc de zahar putin dor de tara...iar ca sa nu fie asa de amara...strecuram cateva lingurite de dragoste!!!
Va salut voios...atat eu cat si catelusa mea care tot da tarcoale cafelei aburinde....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Salutare si o saptamana buna sa aveti!
si eu sunt la cafea, am cateva clipe libere si le savurez.
Esthera, multumesc de invitatia la cafea!

Ioannoula, uite un subiect mai vechi deschis de mine, poate iti e de folos
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123334&whichpage=1

Cu ambasada sau consulatul roman, eu n-am incredere in aia deloc...niste hoti. Or sa-ti spuna ca sigur ai nevoie de certificat romanesc, desi nu e asa, asta ca sa-ti ia banii. Sarisera pe mine o data, cand m-am dus sa fac o procura pt tata, fara nicio legatura cu copilul, desigur. Cand au auzit ca n-are certificat romanesc, vaaaai ce tragedie , ca nu-i in regula copilul, sa-l fac cat mai repede. Ete, na!
Pe tine te intereseaza politia de frontiera, ca aia te controleaza la acte, nu consulatul roman. Eu atunci, in 2008, am sunat la ei si m-au lamurit, vezi ca e link in subiectul deschis de mine.

Azi sunt hotarata sa merg sa le iau toale copiilor. Le-au ramas mici si poarta fi-miu numai pantaloni cu vedere la glezne. sper sa mai gasesc ceva la reduceri.

Theo, esti o fericita cu Stelios. Pe mine ma termina fii-mea cand ii iese vreun dinte: plaaange, nu manaca, nu doarme, noaptea se trezeste din ora in ora, ba cateodata si mai des si tot asa. Are 3 deocamdata, 2 jos, unul sus, se pregateste sa iasa al doilea de sus, prevad o saptamana dificila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor!!! Intr-adevar super dragute fetele de-aici... Am trimis un mail la ambasada din athena, si mi s-a raspuns super repede ca nu exista pericol sa raman blocata in Romania, asa ca m-am linistit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui theophillina

Buna, fetelor!
Ce harnicute sunteti la scris, ce-mi place de voi.

Mamitza_alex, ma intrebai cum merge aerobicul, merge bine, ma duc de 4 ori/sapt, dar rezultate spectaculoase nu am la slabit, nici nu ma cantaresc, ma orientez dupa haine. E adevarat ca mi s-a tonifiat musculatura si nu mai atarna toate alea, dar grasa tot sunt. Nu stiu ce-i, m-as duce sa-mi fac niste analize. Oricum, eu ma tin de aerobic, speranta moare ultima. AAAaa, si de o sapt tin regimul asta, e destul de greu de tinut, eu l-am mai tinut in trecut de 2 ori si am dat f bine jos, sper sa-l pot tine si acum si sa dau jos la fel de bine. La mine nu merge asa, cu mancat mai subtire, nu seara, nu etc., tre' sa tin o dieta drastica si asta e singura cu care am slabit si in trecut asa ca mi-am luat inima in dinti si am trecut la treaba. Eu nu sarbatoresc nici o Valentine’s Day, asa ma enerveaza americanismele astea. Eu sarbatoresc Dragobetele!!! Glumesc.

Moro_K, eu n-am facut nici ecografie, nici teste de ovulatie, ca am ramas din prima, insa cel mai bine e sa mergi la doctor si iti spune el ce si cum. Mai gasisem un subiect aici pe DC, dar l-am pierdut. Succes, tinem pumnii.

Alma, ai PM.

Aldebaran, si eu ma gandeam ce sa facem de ziua lui Stelios, prima lui aniversare, dar mai avem timp pana atunci. Cred ca pana la urma asa e cel mai bine doar in familie restransa (parintii si picii) ca si noi avem o gramada de rude, prieteni, si stii cum e inviti pe unul, tre’ sa-i inviti pe toti si cum bine spui si-asa sarbatoritii nu pricep nimic.

Esthera2011, bine ai venit! Ce draguta esti tu cu noi, auzi la ea, s-a indragostit de noi!

Larisa, ti-am trimis si eu friend request pe FB, sunt Theophillina Theodora. Da-mi accept repede, repede, ca am vazut o poza cu Ilias la profil.

Ioannoula, bine ai venit! Ai vazut ce fete dragute sunt aici la Mamici din Grecia? Te-au sfatuit bine fetele cred, dar pentru linistea ta e bine sa suni la Ambasada sau Consulat. Vom pleca si noi pentru prima data cu Stelios in Ro de Paste si tre’ sa-i fac pasaport. El are si certificat romanesc si cred ca pasaportul il fac tot romanesc sau le fac pe amandoua, nu stiu, mai vedem. O sa pun si un link pe prima pagina cu site-ul Ambasadei si al Consulatului, daca mai aveti alte informatii utile fetelor, ziceti-le si le trec pe prima pagina.

Noi suntem bine, Stelios a crescut, avem deja 8 luni, nici nu-mi dau seama cand au trecut, are 3 dinti toti jos iesiti in mai putin de 1 luna, fara sa planga, fara sa fie mofturos, ce mai, asa dinti sa ne tot iasa. Eu sunt f fericita ca saptamana viitoare vine prietena mea cea mai buna din Ro, suntem ca 2 surori, n-am mai vazut-o de 1 an jumate si in sfarsit poate veni, sunt asa fericita, de-abia asteapta si ea sa-l cunoasca pe Stelios.

Va pup si va doresc o seara buna!






Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII



Mi se pare foarte interesanta dieta...cred ca o sa incerc si eu. Am luat destul in timpul sarcinii...mai luasem si inainte vre-o 10 kg...Acum am 74, mi se pare destul de mult la 1.60 si vreau sa scap de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Buna fetelor!!! Intr-adevar super dragute fetele de-aici... Am trimis un mail la ambasada din athena, si mi s-a raspuns super repede ca nu exista pericol sa raman blocata in Romania, asa ca m-am linistit...


Ioanna, intr-adevar, daca s-a nascut in grecia copilul si are pasaport grecesc nu te poate lua nimeni la intrebari in rom. La mine e altceva ca am nascut in romania si i-am facut pasaport romanesc ca sa putem pleca in grecia dupa 3 sapt de la nastere. Aveam totul rezervat si-am fost oprita la politia de frontiera intrebandu-ma de aceasta procura din partea tatalui ( eu nu stiam ca trebuie asa ceva ). I-am zis ca noi mergem la ta-su, deci nu are cum sa ne dea procura de plecare din tara daca el ne asteapta in grecia, ca doar e grec . Bineinteles ca n-am putut pleca in ziua aia ( iti dai seama ce soc a fost pt mine cu copil abia nascut, valize, singura etc ). Am plecat a doua zi ( a fost sotul meu la consulatul din grecia si a facut procura si a trimis-o prin fax la politia de frontiera din rom ), bineinteles si cu o penalizare pe biletul de avion ca nu am respectat ziua de zbor.

Si de atunci, de cate ori veneam in rom, luam cu mine din grecia procura de la consulat facuta de sotul meu. Dar acum ne-am smekerit . Cand a venit sotul meu in rom am fost la notar si mi-a facut 3 procuri la notar pt tot anul, cu aceeasi bani pe care i-ar fi platit pt una la consulat in grecia. Asa ca acum suntem safe.

Dar tu n-ai nicio legatura cu povestea mea. Copilul tau e grec si va avea pasaport grecesc. Posibil sa-ti trebuie din grecia pt politia de frontiera de acolo, dar in rom nu-ti trebuie nimic. Eu cand plec din grecia cu copilul nu ma intreaba nimeni de nicio procura din partea tatalui, cu toate ca logic ar fi ca acolo sa am probleme, ca doar " ii iau copilul", nu ?
In fine, cu birocratia asta mereu te scarpini invers.

theo, felicitari pentru ambitia de a continua cu eliminarea kg.-lor

sunt pe fuga, dar va urez o zi plina de iubire !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

Happy valentine's day!!!,ei fetelor,fie ca sarbatoriti fie ca nu,eu va doresc sa fiti iubite si fericite pana la adanci batranetitheo,bv tie ca poti tine diete asa mai stricte.desi acum vreao sapt ma bucuram ca avea cu 2 kg in minus,cum nu am mai facut greva foamei cum s-au depus la loc,sincer nu tine vrajeala cu nemancatul seara,cea ce fac eu.ca sa slabesc am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma infometez,altfel nu se va vedea nimic.cele 2 kg le dadusem jos in felul urmator,mancam dimineatza bine apoi restul zileifructe si lichide,am tinut o sapt asa,apoi am mai scapat in cea ce gateam dar nu mancam seara si s-au depus la loc...cred ca am un metabolism mai lenes,ori ....speranta moare ultima ...

azi cand m-am trezit cu fimea pe la 9.30 am ramas uimita cand am gasit in salon pe scaunul de la leptop 2 buchete de flori,unul pt mine altul pt fimea,m-a dat pe spate soata azi
fetelor si eu i-am luat multe hainute byei la reducere,eu mai putine,caci nr mai maricele se dau si raman cele mici.sapt trecuta aveau bazar timon la benetton hainute cu 2-3-5 euro,i-am luat byei 2 bluze,1 hanorac si o preche de pantaloni
mai am vb de curand cu niste romanii(2 cupluri),ca vor sa-si trimita sotiile cu copii deabea nascuti in tara ca aici toate sunt scumpe,nu m-am putut abtine s anu le zic,ca nici in ro nu e nimik ieftin..dar na fiecare cu ale lui.inca unii vor sa trimita bebele de nici o luna cu bunica lui in tara,ca ea sa munceasca ca e criza si nu-si permit sa-l creascasincer nu stiu la ce mai fac copii.
off..am scris cam mult,po seara buna!!!pe maine la cafelutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

'Neata fetelor!
Poftiti la o www.sfaturilemamei.ro/wp-content/uploads/2009/05/shake-de-banane-si-cafea.JPG" target="_blank">cafea.

Esthera2011, multumim de cafea, azi nu ne mai dai? macar asa, dupa-amiaza un frappe.

Aldebaran, eu n-am avut probeleme cu cei de la Consulat, nu m-au obligat niciodata sa fac nimic daca nu trebuie, eu m-am dus de bunavoie la ei, ba chiar pot sa spun ca sunt drgauti si te ajuta. Ref. la dinti, cel mai bun gel pentru dinti e Baby Orajel, il poti comanda mai scump din Ro sau de pe e-bay. De asemenea, niste pastile homeopate Osanit care se gasesc in Germania si Austria. Eu am de toate, insa nu avem nevoie de ele deocamdata. Osanit, am vreo 3 tuburi, daca vrei iti trimit unul.

Ioannoula, bine ca ai rezolvat si te-ai linistit cu plecarea in Ro. Dieta e relativ greu de tinut dupa parerea mea, mai e si contestata de unii, ca n-ar avea toate nutrientele bla, bla, insa eu o tin pe-a mea si-i dau inainte. Daca te hotarasti sa o tii, sa zici si aici, sa fim 2, ca-n 2 intotdeauna e mai usor.

Ertina, mersi de felicitari, dar sper sa am si rezultate, nu doar ambitie.

Mamitza_alex, ai PM. Vai, ce dragut sotul tau cu florile. Al meu, n-are d'astea, dar are alte parti bune. La fel si la mine, nu merge vrajeala d'asta cu nemancat seara, mancat sanatos, bla, bla, cum scap la ceva cum se vede la cantar. Offf.....

Fetelor, cupilu' meu s-a invatat in brate. El, care n-avea nici o treaba cu bratele, acu' l-a invatat soacra-mea in brate, de vreo sapt de cand a venit aici l-am tot lasat pe la ea, ca-l vrea, si uite asa s-a invatat in brate. Aseara eram la fratele sotului, eram vreo 5 persoane si Stelios statea pe jos cu jucarii, noi toti in jurul lui, si se uita la noi pe rand si maraia sa-l luam in brate. Soacra-mea s-a repezit sa-l ia, si eu i-am interzis, si cica: " Ce te oftici ca ma iubeste nepotu-meu?". In fine, i-am zis ca de azi Stelios nu mai pleaca de acasa, daca vrea, sa vina sa-l vada aici. S-a ofticat, dar na, ce sa facem. Ea vine, sta cate o saptamana si apoi pleaca, asa ca normal ca ii convine, se joaca o ora-doua/zi cu el si gata. Soacra-mea e fata de treaba asa, insa are niste idei fixe, din care n-o scoti neam. De ex. ea si acum e convinsa de faptul ca deoarece eu nu i-am dat lui Stelios apa/ceai pana la 6 luni cand am inceput diversificarea, i-am cauzat o problema copilului la rinichi si ea tot asteapta sa vada ce i-am cauzat.. Mda, cam asta, hai, ca m-am lungit, dar macar mi-am varsat si eu of-ul la voi.

Va pup si o zi buna!

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

BEBE STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput