Mamici din Grecia (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DIMITRA_R spune:

buna!!!!
bun venit!ilaria printe noi,te primim cu drag
fetelor,poate ne imprietenim pe facebook,...ce ziceti?
eu sunt ROUSSOU PIRVU LARISA,dar da-ti si mesaj care sunteti,ca nu dau accept la necunoscuti...acolo am si poze

pup toate fetele...revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Multumesc Dimitra...pentru promptitudine si pentru pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,haideti la un capucino si niste biscuiti cu aroma de portocala,facuti de mine.ce mai faceti voi?cu vremea asta asa frumpasa numai apuc sa intru pe aici.acum doarme bya,eu am la cuptor niste cartofi frantuzesti,am mai facut si o supa de pui,si butonez savurand un capucino.fetelor,voi sarbatoriti ziua indragostitilor?eu sarbatoresc orice cand e vorba sa primesc cadouri de la sot pupici o zi buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Esthera2011 spune:

Salut pe toate fetele!

La o cafea nu pot sa va mai invit deoarece e aproape ora 16:00..dar poate la un ceai sau un pahar de apa (am inceput lupta accerba impotriva kg!!!!...care s-au tot pus).
....sau poate doriti o potie de spanac cu lapte si oua ochiuri???....traiasa vegetalele...

Pupici si o zi de sambata cat mai relaxanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor sunt si eu mamica de printesica grecoaica. are 4 luni. In mai vreau sa ma duc cu ia in tarapentru ca are sora mea nunta, si sa o cunoasca si neamurile...prietenii..dar m-a speriat o cunostinta, mi-a zis ca nu ma mai pot intoarce inapoi fara sa ii fac certificat romanesc. E adevarat? Sotul meu nu vrea sa ii facem, si nici nu poate venii cu mine. Eu am doar 1 an jumate decand sunt casatorita si inca nu pot lua cetatenia.... Voi ce stiti? multumesc mult!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

buna ioana,sa-ti traiasca printesa!!pt mai multe informatii cat mai corecte,suna la ambasada romaniei/sau la consulat.dar ca sa calatoresti cu un copil,iti trebuie pasaport(ca sa scoti un pasaport trebuie sa aibe si certificat de nastere,acum ca romanesc,ca grecesc asta e alta treaba,dar nu poti pleca in alta tara daca copilul nu are documnete)+imputernicire de la tata,ca poti iesi si te poti in intoarce(din cate stiu eu).poate celelalte fete stiu mai bine.o seara buna tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamitza_alex

buna ioana,sa-ti traiasca printesa!!pt mai multe informatii cat mai corecte,suna la ambasada romaniei/sau la consulat.dar ca sa calatoresti cu un copil,iti trebuie pasaport(ca sa scoti un pasaport trebuie sa aibe si certificat de nastere,acum ca romanesc,ca grecesc asta e alta treaba,dar nu poti pleca in alta tara daca copilul nu are documnete)+imputernicire de la tata,ca poti iesi si te poti in intoarce(din cate stiu eu).poate celelalte fete stiu mai bine.o seara buna tuturor!!

Maria-Bianca.3.09.2008

De pasaport, certificat si imputernicire stiam si eu, oricum le fac. Mie mi-e frica de intoarcere sa nu raman blocata in Romania si sa nu mai pot venii acasa. M-am interesat aici la pasapoarte, si se poate si fara certificat de nastere sa ii faci pasaport...cum certificatul il luam la botez...Avem o foaie de la primarie care tine loc de certificat.Am uitat sa spun ca sotul meu e grec, si ca stau intr-un sat din Larisa, Argiropouli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bun venit fetelor noi!
E frumos ca ne tot inmultim...si raspandim prin toata Grecia :)
Va asteptam cat mai des
Ioannoula eu inca n-am copii=nu stiu ...dar nu prea cred...asa cum spune si mamitza_alex...dar sunt aici fete care au mers cu copii in Ro...si cred ca Ertina care face mai des calatorii in Ro te-ar putea lamuri:)
Adelbaran ce faceti ce-ati hotarat cu privire la petrecere...noi pana la urma...strict apropiatii vom fi 20...am zis ca merg s-o ajut pe cumnata mea...vom face pizza(o taiem dp asa bucatele micutze)ceva sandwichuri....si mai vedem...
Aici azi a fost iar o zi super pt plimbari...a facut o tura pana la o laiki maaare...asa mai mult pt plimbare ..asa....si am facut carne de porc cu varza acra...si am avut nepoteii pe aici:)
si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Salut fetelor!
O duminica frumoasa va doresc!
Noi in loc sa iesim la plimbare asteptam sa se termine desenele animate (pe la 1) ca mi s-a lipit printul de tv.
Ma rog, ii fac voia ca doar in weekend se uita.

Da Moro-k, m-am hotarat, facem o petrecere in familie, adica doar noi 4 si gata, halim noi tortul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioannoula

Buna fetelor sunt si eu mamica de printesica grecoaica. are 4 luni. In mai vreau sa ma duc cu ia in tarapentru ca are sora mea nunta, si sa o cunoasca si neamurile...prietenii..dar m-a speriat o cunostinta, mi-a zis ca nu ma mai pot intoarce inapoi fara sa ii fac certificat romanesc. E adevarat? Sotul meu nu vrea sa ii facem, si nici nu poate venii cu mine. Eu am doar 1 an jumate decand sunt casatorita si inca nu pot lua cetatenia.... Voi ce stiti? multumesc mult!!!


Buna Ioannoula si bine ai venit! Sa-ti traiasca printesa!
Acum hai sa-ti spun cum am calatorit eu cu fi-miu de 2 ori si n-am avut probleme
Aris are certificat de nastere grecesc, asta iti trebuie neaparat mai ales ca sotul e grec si voi traiti in gr.
Eu romanesc nu i-am scos pana acum (5 ani jumate)pt ca nu aveam chef sa dau vreo 100(cred) de euro la consulat, deci i-am scos pasaport grecesc (60 euro acum 2 ani jumate, il scoti de la politie) si bine am facut pt. ca pe romani nu-i intereseaza decat cetatenii romani (logic) si nu te ia nimeni la intrebari la iesirea din Ro. Asta ar mai lipsi, sa nu te lase sa scoti din Ro copilul cetatean grec ca sa-l duci acasa la el
Fara niciun document nu-l poti lua, dar cu pasaport grecesc plus o adeverinta din partea sotului ca poti lua copilul este super ok.

Mergi la inceput