remediu la trezirile nocturne ale bebelusului

remediu la trezirile nocturne ale bebelusului | Autor: marawish

Link direct la acest mesaj

Am si eu o fetita de 7 luni, foarte isteata si energica.Atat de energica/activa, incat nu doarme...am incercat tot ce am auzit...se trezea din ora in ora noaptea...ne-a tampit.Cred ca am gasit remediul si vreau sa il impartasesc tuturor:
1. faceti o cura de 10-14 zile cu MAGNEZIU + VITAMINA B6 (BUVABILA).dati bebelusului cate 2,5 ml de 2 ori pe zi(eu l-am amestecat cu suc proaspat de portocala pt ca altfel refuza sa bea)si i-am dat dupa gustarea de la ora 10 si inainte de gustarea de la ora 18.-ramane la alegerea voastra.

2.timp de 10 zile, dati-i 2,5 ml de KETOF (e un antialergen ce da o stare de somnolenta- sincer cred ca magneziul a ajutat mai mult)...astfel il ajutati sa-si regleze ciclurile de somn.

3. lasati-l singur in camera pe timpul noptii.am observat ca micuta mea e foarte sensibila la cel mai mic zgomot, simte si cand ne intoarcem noi in pat.

Rezultatul meu: dupa mai putin de o saptamana,se mai trezeste de maxim 2 ori- in care ultima trezire este legata si de prima masa la 4.30-5 dimineata.

"Tratamentul" mi-a fost recomandat de pediatru.Dupa aproape 2 luni de nesomn, cand aproape am cedat, am apelat la sfatul medicului...mi-era teama ca ajungem la neuropsihiatrie-sincer...pe masura ce nu dormea noaptea, era si mai agitata ziua.

Va doresc multa bafta si daca da si la voi rezultate va rog sa-mi lasati mesaj-sunt tare curioasa.eu sper sa va ajut pe cat mai multi cu acest sfat.


nota moderator: ATENTIE! Medicamentele administrate copiilor pot avea efecte secundare grave! Copiii sanatosi nu trebuie sedati ca sa doarma sub nici un motiv!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ajuti pe mama naibii; cica "bafta si daca da si la voi rezultate astept mesaje ca sunt tare curioasa"- da' tu ce ai impresia, ca cineva e cobaiul tau?! Vrei sa faci experimente pe pielea altuia? Nu stiu cum iti permiti sa sugerezi un asemenea tratament; tie ti l-a prescris doctorul, dar ce te face sa crezi ca e universal valabil? Daca se apuca o mama slaba de inger si "ofera" copilului tratamentul asta si i se intampla ceva, tu ce vei zice? "Ups, la noi a functionat"?! Auzi tu, sfatuiesti mamele sa dea dupa ureche ceva "antialergen care da o stare de somnolenta"- wow, ce bine suna!
Oribil subiect!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

uau, ketof pt somn....
noua ni-l prescrisese medicul pt altceva, dar cand am citit prospectul, m-a luat cu furnicaturi si am renuntat sa i-l dau copilului.
da' sa-l dai numai pt somn....


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

In baza caror analize i-a prescris pediatrul copilului toate acestea ???



Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui marawish

2.timp de 10 zile, dati-i 2,5 ml de KETOF (e un antialergen ce da o stare de somnolenta- sincer cred ca magneziul a ajutat mai mult)...astfel il ajutati sa-si regleze ciclurile de somn.


Hai ca asta-i tare! Auzi, da' cu somnifer n-ai incercat? Nu de alta, dar era mai direct.


Mami si Sanziana www.sos-satelecopiilor.ro/index.php?option=com_content&view=frontpage&Itemid=1" target="_blank">
Copiii au nevoie de ajutor

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Mesaje din astea ar trebui sterse direct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

In baza caror analize i-a prescris pediatrul copilului toate acestea ???



Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"



Pai pe alt topic spune ca are un super-pediatru, un "celebru pediatru din Cluj" care spune ca puseul de crestere la bebelusi e UN MIT si ca de fapt copiii noaptea nu cer sanul/ formula ci "altceva" si nu e bine sa-i "reobisnuiesti" sa manance noaptea. Nu ne spune insa ce e acel "altceva" pe care-l cer copiii noaptea...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ba, m-am lamurit: copiii cer noaptea ketof! Simplu ca lumina zilei!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

sper ca vede vreun moderator aberatiile astea si arunca topicul la gunoi acolo unde ii e locul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Marawish a mea fetita are 1 an si 9 luni si inca se trezeste noaptea..chiar si azi-noapte mi-a stat treaza de la 3 pana la 5:30...iar eu am pazit-o...dar niciodata nu m-a dus ca gandul sa-i administrez ceva care sa-i regleze somnul. Stiu e obositor, dar asta-i rolul de mama, nopti nedormite, zile la fel..
Eu zic sa renunti la astfel de remedii si sa incepi sa o scoti la o plimbare de juma de ora pe seara..ok, nu poti acum ca e frig, mai ai rabdare putin ca vine si caldura si atunci scoate-o cat mai des la aer.


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 32+ o printesuca mai mica

Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

marawish, imi spui te rog cine e pediatrul ala "minunat", sa fiu sigura ca nu ajung vreodata, din greseala, cu fiica'mea la el?

apropos, am auzit ca si romerganul da rezultate bune. de fapt, si diazepamul. poate fi si ala dizolvat in suculet...
(sper ca te'ai prins ca am glumit cu medicamentele... )

Mergi la inceput