Transporturi Italia

Transporturi Italia | Autor: buli

Link direct la acest mesaj

buna

mergem in Italia la sf. lui februarie, zborurile sunt pana si din Bologna, vrem sa vedem si Florenta si Venetia (e si carnavalul atunci).

aterizam pe Forli si intentionam sa mergem direct in Florenta. puteti sa-mi dati ceva info despre mijloace de transport intre cele doua?

poate sunt chiar din aeroport ceva autobuze/trenuri.

apoi mergem din Florenta in Bologna.

si apoi Bologna - Venetia.

si acum intrebarile:

- trebuie sau e avantajos sa faci rezervari la trenuri online? dinainte? pe ce site?
- sunt si autobuze cu care sa se mearga in aceleasi conditii de timp si bani? si aici trebuie rezervare?
- este posibil ca pe traseul Bologna- Venetia sa nu gasim bilete pe loc? si sa fie nevoie sa luam dinainte (din motive de carnaval?)
- pueril, dar mai bine intreb: autobuze/trenuri circula toata noaptea? sau la o anumita ora se "inchide" gara?
- si daca aveti info despre companii, tipuri de autobuze sau trenuri cu care este mai avantajos sa calatoresti.

stiu ca-s multe intrebari, dar nu stam prea mult, asa ca as vrea sa nu prea bajbaim.
multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

pagina cu mersul trenurilor italiam
http://www.trenitalia.com/

de la Forli la Firenze trebuie sa schimbi trenul la Bologna dar bilete iti cumperi de la Forli din gara pina la Firenze * ( la trenurile regionale notate cu R nu ai loc rezervat si trebuie sa taxezi biletul la apareatele galbene de pe peron inainte sa te sui in tren, . la trenurile cu loc rezervat de la IC pina la ES nu trebuie sa taxezi pentru ca biletul este valabil numai pentru acel tren ) .

* nu stiu unde te vei caza dar gara din centru , la 30-45 minute pe kjos de Duomo este gara Firenze Santa Maria Novella ( Firenze SMN ), la fel cum gara din Bologna este Bologna Stazione Centrale , iar cea din Venezia este Venezia Santa Lucia ( o mica paranteza ca sa nu alegi in mersuil trenurilor gara gresita)

autobuzele de la aeroport Forli spre gara Forli
http://www.forliairport.com/main/index.php?id_pag=29
biletele se cumpara in autobuz

De la Forli la Bologna ai tren cam la fiecare jumatate de ora.
De la Bologna spre Venezia ai cite un tren la fiecare ora, este imposibil sa nu gasesti bilet, inca nu am mai auzit.. oricum avantajul este ca te urci la Bo in trenul gol si te mai dai jos la Venezia Santa Lucia care este capat de linie .. deci vei gasi chiar si loc desi trenul se va aglomera cu siguranta ( turisti + navetisti ).

Garile se inchid noaptea, trenurile incep sa circule pe la 4-5 dimineata, dar sunt si trenuri care traverseaza garile in toiul noptii si chiar opresc, eu am sosit acasa cu un tren de acest tip a oprit doar pentru ca existau calatori care urmau sa coboare, nu s-a mai urcat nimeni .. chiar si cei care asteptau calatorii stateau in fata garii , afara.


Biletele se pot cumpara cu citeva zile inainte chiar de la gara

Despre autobuze nu stiu nimic , trenul insa este cel mai sigur, avantajos si chiar daca nu foarte ieftin in general nu este mai scump decit autobuzul ci mai ieftin ( comparatie facuta din experienta personala pe acelasi traseu "acasa aka cocirlatii din deal"-bologna si cu trenul si cu autobuzul )


mai multe informatii in faimosul subiect informatii utile despre Europa

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100590

si daca mai ai intrebari te astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

oo, super, merci mult!

la ce ora se inchid garile noaptea aprox? - noi vrem sa stam intr-o seara f tarziu in Venetia.

e diferenta mare de pret intre tipuri de trenuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Buli, eu m-am intors odata la Milano de la Venetia pe la ora 23. chiar acum am facut o simulare Venezia- Bologna si tren la 23.30, si chiar unul la 3 noaptea

Roxana

pies: Crista imi pare teribil de bine sa "te vad"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Multumesc Roxana

trenul de la 3 dimineata este deci printre primele, probabil atunci se deschide gara ( la miezul noptii inchid majoritatea )

Buli nu cred ca iti convine sa stai pe strazi noaptea astepind sa se deschida gara si mai ales sa ajungi la 4 dimineata la Bologna cind nu cred ca circula nici macar autobuzul prin oras... daca nu esti cazata la un hotel in centru, la doi pasi de gara va trebui sa iei taxiul si te costa pina la urma cit nu face- Noaptea e frig si in jurul garilor mishuna o fauna nu tocmai indicat de intilnit, drogati, oamenii strazii majoritatea beti -

Poate ar fi mai comoda plecarea din Venezia spre Romania asa incit sa iti organizezi excursiile si sa alegi cazari in Firenze si Venezia uunde merita sa dormi noaptea, sa te plimbi pe strazi seara pina tirziu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

intre trenul regional R si cel ES e cam dublu pretul pe distante lungi si chiar triplu pe distamte mai mici . Vezi ca in mesrul trenurilor iti arata si pretul si timpul de parcurgere intre cele doa orase

pe trseul Bologna Firenze nu ai de ales, exista numai Es CU 24 euro ) regionalul costa vreo 7 euroi dar l-au scos
motiv pentru care e bine sa alegi cu grija cazarea si variantele de traseu cu trenul, cu 2 bilete bo-fi iti platesti o noapte la hotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

aaaa, nu vrem sa stam noaptea pe strazi :)) - doar in ziua cu carnavalul ma gandeam sa zabovim mai tarziu in Venezia si sa ne intoarcem la Bologna, a doua zi avem avionul. mai tarziu adica 11-12-1

cazarile sunt relativ centrale si 10-15 min pe jos fata de gari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buli daca afli ca noaptea in VE e ceva de facut ( find carnaval ) atunci merita sa stai, vii cu trenul de la 3-4 dimineata si te-ai distrat . Cauta un bar ceva unde poti sta noaptea la Ve la o citirica si un dans, sigur gasesti ceva frumos ( macar ai o variant dc pe strada nu e nimic de facut sau se termina prea repede )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Crista, daca mai esti pe faza - e posibil sa fie autobuze intre Forli/Bologna si Florenta care sa fie mai ieftine decat trenul ES?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Autobuz este de la Bologna pina la Florenta dar nu stiu sigur cit costa.
Am gasit si 5 euro ( mi se pare prea putin ) si 10 euro asta mai vine de acasa :-) .


Oricum autobuzul se ia de la autostazione , este cum iesi din gara in stinga, treci pe linga Macdonald si mergi tot pe trotuarul asta spre stinga .Ajungi intr-o mare intersectie si vei vedea fix pe diagonala o cladire pe care scrie AUTOSTAZIONE .. Inauntru sunt multe birouri trebuie sa cauti unde se vind biletele.

ce am mai citit insa este ca te lasa la intrarea in autostrada Firenze Certosa de unde cica ai puitea lua spre centru un autobuz 37 .. nu stiu de unde se cumpara bilete pentru el , poate de acolo sau de la vreo tutungerie ...

Mergi la inceput