*LMA - Ghiocei de martie aprilie 2006 !* (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Hello,

Revin...asa cum am promis...

Ciufulet ti-am scris un pm...imi pare rau ca esti tot in Colorado...dar sper sa se rezolve treburile...Ma bucur mult ca ai scris!

Irina am vazut ca ne urmaresti pe FB...am devenit mai activa pe acolo de cand am plecat...Da...stau acasa deocamdata...Exista optiunea sa-mi gaseasca si mie ceva de lucru, dar nu vreau sa ii las pe astia mici balta...Eli merge la pre-scool, un fel de gradi...Merge la 2 de fapt...una e la o biserica presbitariana si e foarte faina (merge luni, miercuri si vineri) si a doua e la un loc de joaca...A doua nu prea imi place ca e cam ciudat spatiul...nu se preteaza ptr tinut copiii prea mult acolo...si e si mai scump...desi nu se ridica la nivelul gradinitei de la biserica. Eli merge si la balet miercurea...e o sala chiar la mine pe strada...si ca si Oana de Catrinel o iubeste maxim pe Angelina Balerina :)...
Cristi baga teme nonstop...mai ales ca trebuie sa ii prinda din urma pe ceilalti, dar nu-mi fac problema...e foarte istet si recupereaza rapid...La mate e as...si ii place foarte mult arta...Miercurea merge langa scoala la un centru de arta unde fac niste chestii absolut minunate (olarit, chestii tridimensionale, pictura, desen...), iar copiii de acolo sunt minunati. Sunt de la el de la scoala (la elementara sunt copilasi de la 5 la 11 ani, 5-6 aici e kindergarden si e un fel de clasa 0)...Iar in rest, in weekend e distractie maxima...nu are teme si mergem la tot felul de chestii :)...bazin, ferme, muntii din jur, cu vaporul, etc...
Am avut si un noroc fantastic sa avem o vreme absolut superba pana acum...

Laurita ne-am luat inima in dinti si ne-am mutat aici...Sper sa ne fie bine! :) Ce mai faceti voi? Era cat pe ce sa ajungem la Iasi :)...asa poate ne-am fi cunoscut...Trebuia sa mearga sotul la interviu la Amazon...si nu l-am lasat ca era chiar in ziua in care a aterizat fortat un avion la Craiova :)...si au amanat cursa Timisoara-Iasi :)...de fapt le zicea sa mearga la Bacau si sa ii duca la Iasi cu ceva autobuze...In fine, si-a amanat interviul si intre timp a semnat cu Microsoft...si nu ptr Anglia cum planuisem...ci ptr US :)

Alinuta ce mai faceti? Cand plecati? Sa ai grija sa invete din timp Marc engleza...Cristi a facut 2 luni la Timisoara si l-a ajutat...Acum face si acasa cu o profesoara, si la scoala...si e destul de solicitant...Mergi cu el macar de 2 ori pe saptamana undeva sa invete!

Dia ce fain ca te ajuta cineva...e greu cu scoala...eu de aia sunt constienta ca nu am absolut nicio sansa sa-mi iau job (desi as vrea!)...Unde naiba sa gasesc afterschool sa stie si romana? :(...Plus ca am avut si niste episoade...In timp ce americanii sunt f nice si toti ne zic welcome si chestii...unii romani...Au fost la ferma in we si sotul a auzit pe cineva vorbind romana si a vrut sa se aseze la aceasi masa ptr 10 min cat sa bea un suc...i-au spus in engleza ca e toata masa ocupata (desi stiau ca e roman) si ghici cate persoana au mai venit...2...la o masa imensa...Asa ca...ce sa-ti mai spun?!..Mie imi e usor...sunt multi mexicani si vorbesc cu ei in spaniola...am mai lucrat cu mexicani si ma inteleg de minune cu ei. Eu nu ma simt nasol aici...multi chiar ma felicita ptr cum vorbesc engleza...ei spun ca nu isi dau seama ca nu sunt de-a locului :)

Si Cri tre` sa sara din pat pe la 6 jumate...si de obicei nu are pb...Azi am trezit toata casa pana s-a trezit el...Weekendurile sunt istovitoare!

Va pupacim si sper sa mai intre lumea sa mai scrie una alta...Cu Irina, Poli, Andreea, Delia ma mai "vad" pe FB din cand in cand...dar mi-e dor de voi...tot pe la scutece intru :)...din reflex... :))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Eu intru macar odata pe saptamana pe forum: aici, la subiectul meu de la animalute, la cel cu clasa pregatitoare si apoi pe la generale. Pe facebook foarte rar intru.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Mama Dia ce fain e catelul vostru...Si Eli are un coleg de clasa care sta la o strada de noi si are tot un collie din asta... imi vine sa-l fur...Ma gandisem sa cumpar unul daca mai fuge Cri de la scoala sa-l responsabilizez un pic...dar cred ca ma responsabilizat pe mine :(...ca tot eu printre altele ar fi trebuit sa am grija de caine :)

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna ziua, mamici de ghiocei!
Cam bate vantul la subiectul asta, iar eu nu am mai scris pe DC de aproape un an... asa ca nu va bazati pe mine sa-l invii.

Si Flavia a avut carii, chiar 3, dar am nimerit un stomatolog extrem de priceput cu copiii, si fii-mea, care de obicei nu e chiar incantata de vizite la doctori, a plecat in extaz, uneori ma mai si intreba, insufletita: mai mergem la dentist, da?
ce e pacat e ca nu mananca dulciuri aproape deloc, deci e ''materialul prost''... sper sa nu o tina tot asa.

Si noi am inceput clasa ''zero'' (oribil suna, zero!) in Septembrie anul asta, la scoala 56, dar ulterior ne-am mutat si aici e in clasa 1 au testat-o la cat de bine/urat scrie de mana si citeste, si desi nu stia o iota engleza cand am ajuns, au spus ca nu vor s-o traga inapoi si s-o puna in Senior Infants, si ca prefera sa o puna in First Class, cu suport intensiv la engleza. Pana acum sunt foarte multumita, sa vedem cum se desfasoara lucrurile...

DELIA, felicitari pentru Bebelina!!! Sa fie intr-un ceas bun!!

In rest, am fix aceeasi intrebare ca acum un an (idei putine si fixe): ce le luati puiutilor maricei de Craciun?
Si intrebarea intrebatoare: mai cred in Mosul?
Flavia da, dar nu stiu de ce am senzatia ca e ultimul craciun in care mai crede...

Va pup pe toate si va mai astept sa inviati topicul!





Copilului mic da-i radacini. Celui mare, aripi sa zboare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut fetele,

Ziki sa va fie de bun augur mutarea! Si noi tot ca si voi...ma bucur ca suntem in aceeasi oala - 1st graders...Nici Cristi nu prea stia engleza cand a ajuns in US, dar a invatat relativ repede...se descurca bine, invatatoarea e multumita, eu sunt happy :)...Si lui ii place sa mearga la dentist :)...Dar noi bagam dulciuri la greu...Avem cat de cat norocul ca aici sunt destul de nasoale si cumparam rar :)...De Mosu` pot sa-ti spun ca mai crede...si sper macar 2-3 ani sa mai tina magia :)...El mi-a zis ca vrea o bucatarie nou...Da...am luat bucatarie mai mult ptr sora-sa si mai mult el se joaca...:)...El vrea sa aiba restaurante si hotel in Grecia, Romania...asa ca-l inteleg!...Desi la cat talent pedagogico-didactic are cred ca va fi profesor :)...ceea ce mi-am dorit si eu...dar am ajuns economist! :(

Deliuta galusca ta e f draguta si ma delectez cu ea zilnic :)...de rudy nu mai spun ce big brother responsabil e :)

Ciuf sper sa fie bine bietul Cezaroschi...eu de aia am retineri in a lua un catel...vine vremea asta urata cu boli...si mor de mila lor :(

Diana voi nu mai spuneti nimic...Hai mai scrie si pe la noi, nu doar la animalute :)

Va pup!

Miha


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

MIha, ma bucur ca v-ati acomodat! Vreau si eu sa te gasesc pe FB!

pupice

Cand veniti in Ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Hello Catrinel,

Adresa mea pe fb e http://www.facebook.com/mihaela.negrea.3...cauta-ma cu mihaela negrea...am o poza cu kinderii din spate...chiar ma gandeam la voi...stiu cand povesteai de Oana ca e innebunita dupa Angelina Balerina :)...acum Eli ma dispera...e fan infocat...mi-a zis sa-i iau bara de balet acasa :)

in ro vrem sa venim la vara...poate prindem vreo escala pe la voi...desi parca spuneai ca nu prea sunt zboruri spre tm...oricum cred ca o sa mergem in Bucuresti first...si apoi "acasa" la Timisoara :)

A venit Mosu` fetele? :)

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Multumesc pentru urari, Mihaser!

Va urez tuturor sarbatori fericite si un an nou plin de impliniri!

Sa ne vedem puiutii sanatosi si voiosi in continuare!


Ziki, Flavia (19.03.06) & Felix (26.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

La multi ani!Alex crede in Mos Craciun, zane, spiridusi, varcolaci (am nevoie si de astia rai cand zanele nu-l mai impresioneaza). Stie ca inr-o alta viata am fost zana a jucariilor si, pentru ca unui copil i le-am lasat desi nu avea grija de ele si le insira prin toata casa, am fost facuta om.Sa va mai spun ca in anul acesta m-am nimerit cu el in Cora tocmai cand era mare vanzoleala la jucarii si oamenii adulti aveau carucioare pline varf cu jucarii si ca in conditiile astea i-am luat unul dintre cadourile de la Mosu si el crede ca e de la Mosu? Iata cum l-am convins: 1. Mosu pune la cadouri tot atatia bani cat pun si parintii copilului, de aceea copiii saraci primesc uneori doar o punga de pufuleti de Craciun, pe cand el are sub brad o gramada de jucarii (idee fixata din vara cand ma omora cu cuparatul de maruntisuri si i-am zis ca trebuie sa strngem bani pentru Craciun si trebuind sa dreg apoi busuiocul a trebuit sa inventez povestea cu copiii saraci si cei bogati2. la reduceri Mosul care nu a avut timp a lasat la casa de marcat parte lui de bani si parintii trebuie sa plateasca doar jumatatea lor3. acasa , in timpul noptii, Mosul va veni sa ia jucariile ccumparate si le va aduce in noaptea de Craciun sub bradasa ca al meu copil si la scoala si acasa a scris si desenat Mosului scrisori in care era si cadoul cumparat impreuna pe 1 decembrie si pe 24 seara, chiar a fost convins ca Mosu a impachetat frumos tot si a pus sub brad cadourileDeci, crede in Mos si inca bine :). promit ca la anul sa ma informez din timp despre perioadele de reduceri si sa ma duc fara el la magazin. Caci va fi mai mare si nu stiu daca o sa ma mai creada asa usor.Carii a avut si Alex. TOate au aprut la cateva luni dupa tratamentul pentru bronsita asmatiforma cu flixotide. Are 4 masulete cu plomba pe canal, bine ca sunt cele de lapte. Luna asta ar trebui sa-i sigilez molarii de 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

bine v-am regasit (cam greu!)in noul an!
LA MULTI ANI fericiti tuturor ghioceilor care serbeaza 7 anisori!

noi suntem ok, pe fuga mereu.
Marc in cls I, Robe grupa mica la gradi, wow, nu-mi vine sa cred ce a mai trecut timpul, parca mai ieri erau bebelusi...
Marc s-a acomodat f. repede la scola, ii place mult, am amanat un pic plecarea din tara, am zis sa asteptam sa termine macar clasa I si dupa aia om mai vedea ce o mai fi, desi mi-e tare greu singura cu amandoi aproape tot anul. Cel mai probabil vacanta de vara o pretrecem in Anglia, sa vedem cum ne acomodam, sa caut scoli, gradi, etc. E destul de complicat.
Ziki, vad ca si voi sunteti in Irlanda acum. Tu lucrezi? cum v-ati acomodat?
La mate Marc se descurca cel mai bine, la scris ok, cu cititul stam mai prost, dar exersam.
Cu Robe a fost mult mai usor, am schimbat la un moment dat gradinita, la asta noua ii place mai mult si stam la programul prelungit.
In rest, suntem sanatosi.
Va pup si mai scrieti si voi, ca nu va mai vad decat pe FB (unele)

Mergi la inceput