Fetita mea e prea iubitoare si blanda

Fetita mea e prea iubitoare si blanda | Autor: calipso_zeus

Link direct la acest mesaj

Fetelor voi cum ati proceda daca puiul vostru ar fi pupacios si iubitor cu orice misca in jurul lui?Eu de mica am iubit-o,pupat-o si dragalit-o cat am putut de mult,mergand pe ideea ca o viata am si trebuie sa ma bucur de comoara mea cat pot de mult.Sa ne bucuram una de cealalta cat mai mult
Si bunica ei si sotul meu toti o pupam si primele cuvinte pe care le-a invatat inafara de ce vorbeste ea de obicei au fost"dragoste" si 'iubire'..si repeta "dagoste,ubile" la tot,asociind contextul,nu intamplator.
De vreo cateva luni micutza mea vrea sa pupe tot ce prinde.Mutzunache din desene animate,televizorul,calculatorul,pana si samponelul ei de baie ,caditza si tot ce o inconjoara.Daca ii desenez sa zicem un patrat ea sta,se uita si zice"pupa' si se apleaca sa sarute desenul.I-am spus ca lingura de metal e buba si stie dar zice bland.."pupa' si trebuie musai sa-i dau coada lingurii sa o pupe.Mai trimie si bezele dar ea vrea sa imbratiseze si sa pupe pe toti si toate.Masina ,caruciorul..si se supara daca-i spun ca nu-i voie.Daca se cearta cu vreun copil de la jucarii se duce imediat la el si zice'pupa'si face tot posibilul sa-l pupe.
Acu` sa zicem ca e cu mine,dar cand va merge la gradinita sau cresa...cresa mai curand ca are doar 1 an jumate ce o sa faca?Ca nu poate sa pupe pe oricine si orice.Acu` nu e rau ca e blanda si iubitoare dar vor fi chestii..pentru inceput la cresa cand nu voi fi eu lanaga ea sa-i spun ce si cum.Cum s-o conving ca nu chiar tot merita sa fie iubit si pupat?
Am incercat sa o invat sa fie blanda sa imparta jucariile,sa iubeasca dar acu` ea crede ca toata lumea e ca ea si debordeaza de iubire...cu copiii prietenelor mele se joaca tare frumos intre ele nu se cearta nu e agresiva,dar va intra in comunitate unde sunt copii multi si unii prost crescuti,de asta mi-e teama.E cea mai mica din grupul nostru dar desi celelalte se cearta intre ele tot timpul, cu ea toata lumea se impaca bine.Va veni insa vremea cand va descoperi ca nu toti sunt ca ea si as vrea sa o pregatesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

A,si nu e o mototoala sau ceva asemanator.Are personalitate,stie ce vrea,nu poate fi pacalita, stie sa si analizeze situatiile dar se pare ca ajunge la o singura concluzie...ca totul merita pupat si iubit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ce frumos ai descris-o...Nu-ti face griji..e prea micuta, inca nu a intrat in contact cu alti copii violenti sau prost-crescuti..cand va intra atunci se va remodela, va sti cine merita "pupa" si cine merita tratat cu indiferenta...deocamdata are sufletelul inocent, ca orice copil,din pacate va descoperi ca viata nu e zugravita numai in nuamte de roz...Tu n-ai gresit cu nimik, e normal sa o pupacesti, sa o alinti, sa o incurajezi, ca doar e copilul tau, asa trebuie sa se comporte un parinte, dar viata sociala va face departajarea intre bine si rau...Sa va traiasca ingerasul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Oana multumesc la fel si tie.Ma tem sa nu o dezamageasca comunitatea si sa devina inchisa in ea si rea.E roz totul dar sunt copii ca ea care sunt mult mai....agresivi sa zic si parintii probabil i-au pupat ca doar sunt puii lor.Cateodata ma doare. E asa,mica roz,blanda, ma gandesc sa nu o dezamageasca rautatea lumii si atunci sa sufere.Si o scot si afara si interactioneaza la fel...adica"pupaaaaaa"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Eu ma gandesc ca iti faci probleme cand nu ar trebui.

Cand va veni vremea, va simti singurica cine trebuie sa primeasca pupicuri si afectiunea ei. Pentru ea acum e ca un joc, dar simturile ii vor spune de cine sa se apropie si de cine nu.

Ai incredere in ea. Nu e timpul sa-i faci teorii despre rautatea lumii. Lasa fetita ta pupacioasa sa primeasca si sa ofere iubire, acum, cat inca e in cocon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Nu ti-am scris cuvintele alea doar asa...am un nepot care era la fel ca fetita ta. si in afara de asta daca vedea la tv un animal ranit plangea, se trezea noaptea si isi amintea de bunici si plangea..ce sa mai..un suflet fff sensibil...Acum are 13 ani..eu una il iubesc ca pe copilul meu, e tot sensibil cu familia, animalele le iubeste, invata ff bine si vrea sa devina medic pt ca iubeste oamenii...a fost si el dezamagit de copiii rai dar a devenit indiferent la rautatile celor din jur, nu e mai rau..e la fel...Nu zic ca in sinea lui n-o fi suferit, dar s-a adaptat...Lumea nu e zugravita numai in alb si negru, sunt o gramada de nuante de gri...trebuie sa stii cum sa iei fiecare incercare a vietii..si cat timp esti copil numai parintii pot sa iti aline suferinta si sa te indrume astfel incat sa iesi cat mai putin "sifonat" dintr-o intamplare...Asa ca stai linistita, cat e copil va va avea pe voi care sa ii sarutati obrajii cand are vreo reusita si tot voi sa-i stergeti lacrimile la vreun esec...Dupa aceea se va obisnui...Pana la urma toti am fost sensibili...ma refer la copiii care traiesc in familii sanatoase, ca a voastra/...Pt ca un copil care vede agresivitate, cearta si vorbe urate va reproduce acelasi comportament, va fi frustrat, nervos si irascibil...Tu o sa o inveti sa se fereasca de astfel de persoane, sa le ignore si sa caute sa rezolve orice situatie in mod pasnic pt ca "violenta naste violenta"...Multa sanatate!!!

Mergi la inceput