Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Fluimucil fiole

(3 voturi)    Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Zina
Zina
membru junior

Romania
Deva

1229 Mesaje
4 Prieten(i)

Trimis la - 28/01/2011 :  14:50:28 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Zina un Mesaj Privat  Reply with Quote

Fluimucil fiole

Am gasit foarte greu o cutie de Fluimucil fiole, scrie injectabil 100mg. Prospectul este in ceha, cred. Spuneti-mi va rog cati ml a-ti folosit la aerosoli, pentru copil. Si cat ser fiziologic. Multumesc.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

natalia_nica
membru junior

Romania, Timisoara
870 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  16:12:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinatalia_nica Adauga semn de carte la raspuns Trimite natalia_nica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fluimucilul are aceeasi substanta activa ca si ACC (adica acetilcisteina). ACC de 300mg/3ml se foloseste in aerosol jumatate de fiola pe zi la copii, se trage intr-o seringa si se completeaza co 3.5 ml ser fiziologic.
Deci, uita-te atenta la concentratia fiolelor de Fluimucil: este de 100mg/ml sau 100mg/3ml sau cum? Ideea e ca acetilcisteina se foloseste 150mg/zi (substanta activa), la copil, in aerosol.

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

membru veteran szivarvany
green eyes`mom

Donator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  16:18:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu ar trebui sa-l folosesti cum ti-a zis medicul ?
E bronhodilatator, nu ? Deci trebuie folosit cu precautie si exact cum se recomanda.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

natalia_nica
membru junior

Romania, Timisoara
870 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  16:33:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luinatalia_nica Adauga semn de carte la raspuns Trimite natalia_nica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Scuzele mele, am uitat sa adaug ca se foloseste doar la indicatia medicului. Am presupus ca i s-a indicat sa foloseasca Fluimucil, dar ca scriind in ceha, nu stie cum sa-l foloseasca...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

green eyes`mom

Donator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator Parohia GlodeanuDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  16:41:31 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Scuzele mele, am uitat sa adaug ca se foloseste doar la indicatia medicului. Am presupus ca i s-a indicat sa foloseasca Fluimucil, dar ca scriind in ceha, nu stie cum sa-l foloseasca...

N-are legatura Ceha cu restu`. Cand iti prescrie ceva medicul iti spune cum sa-l folosesti, scrie pe reteta si apoi la farmacie ti se scrie pe cutie cum il folosesti.
In cel mai rau caz, suni medicul, mai bine il deranjezi decat sa faci vreo prostie.
De asta ma mira intrebarea Zinei.

Mi-Ka
Mi-Ka
membru junior

Romania, Deva
1115 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  18:37:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMi-Ka Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mi-Ka un Mesaj Privat  Reply with Quote
ZINA, fiole de ACC (aceeasi substanta ca si in fluimucil) gasesti la farmacia Tacomi (vis a vis de Ulpia), cel putin eu acolo gaseam de fiecare data.
Noi, la indicatia unei dr. pediatra din spital, la fetita cea mare folosesc 1 ml ACC+3 ml ser fiziologic.
Sanatate multa!

Mamica fericita cu cele doua printese:Alexia (12 sept.2006) si Andreea (11 mai 2009)
Zina
Zina
membru junior

Romania, Deva
1229 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  19:00:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Zina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mi-Ka, multumesc, dar la Tacomi nu sunt, am inteles ca nu se mai gasesc la nici o farmacie.

Am pus intrebarea aici mai intai, stiind ca sunt multe mame care au folosit asa ceva la copiii lor. Normal ca am intrebat apoi si doctorita.
Multumesc pentru raspunsuri.

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  19:49:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dragilor,eu v-as ruga sa incercam sa ne abtzinem(desi stiu foarte bine ca suntetzi bine intentzionate)sa dam indicatzii despre cum se foloseste un medicament sau altul,in momentul in care medicul prescrie respectivul medicament,da si indicatziile cum se foloseste!

genul de afirmatzii cum ca "am intrebat pe forum...apoi doctoritza"mie imi spune multe!

Zina,zau ca nu e cazul sa-mi raspunzi!Vezi ca sunt niste probleme acolo care incerci s ale bagi sub pres!(La tine sunt problemele)

Dana

handarbeit

kariguld
Always choose life!

Donator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Fiji, la curtea cu procese!
6360 Mesaje
32 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  20:09:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kariguld un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui andacos

Dragilor,eu v-as ruga sa incercam sa ne abtzinem(desi stiu foarte bine ca suntetzi bine intentzionate)sa dam indicatzii despre cum se foloseste un medicament sau altul,in momentul in care medicul prescrie respectivul medicament,da si indicatziile cum se foloseste!

genul de afirmatzii cum ca "am intrebat pe forum...apoi doctoritza"mie imi spune multe!

Zina,zau ca nu e cazul sa-mi raspunzi!Vezi ca sunt niste probleme acolo care incerci s ale bagi sub pres!(La tine sunt problemele)

Dana

handarbeit

dana

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

green eyes`mom

Christmas Island
23966 Mesaje
94 Prieten(i)
Trimis la: - 28/01/2011 :  21:26:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Zina
Am pus intrebarea aici mai intai, stiind ca sunt multe mame care au folosit asa ceva la copiii lor. Normal ca am intrebat apoi si doctorita.
Multumesc pentru raspunsuri.

Zina,
zi-mi ca prima data ai fost cu copilul la medic, apoi ai scos medicamentul in baza retetei.
Oricum nu inteleg de ce ai pus intrebarea pe forum.
Ma repet, aceste medicamente pot cauza leziuni permanente la nivelul plamanilor !!!

Bebe Beca
Mama de doua minuni...

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Andrei
 Romania, Bucuresti
6084 Mesaje
17 Prieten(i)
Trimis la: - 29/01/2011 :  09:40:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Bebe Beca  Trimite mesaj yahoo luiBebe Beca Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bebe Beca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Firesc ar fi sa intrebam intai medicul si abia apoi, daca se simte nevoia acuta, sa mai intrebam si despre experientele altora, nu? Nu invers.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 35+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com