Proteze auditive la bb de 7 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Revin cu completari

- Ni s-a aprobat dosarul la CASS. Ne-au sunat dupa o saptamana de la depunere (cred ca a contat si ca a fost sotul in audienta la director care l-a asigurat ca prioritare sunt cazurile copiilor si batranilor si l-a sfatuit sa faca o cerere la secretariat prin care sa poata ridica el hartiile - de obicei acestea sunt trimise de la CASS direct la firma care furnizeaza protezele, iar asta dureaza inca vreo saptamana).

- Am hotarat sa cerem si o a doua parere. Asa ca am fost si la Bucuresti, investigatiile s-au facut sub anestezie generala (). Pentru a-i putea face anestezia am avut nevoie de avizul cardiologului (care in urma ecografului a scris pe foaia de investigatie ca fetita poate fi supusa oricarei interventii chirurgicale fara precautii speciale), scrisoare medicala (adeverinta) de la medicul de familie ca e sanatoasa (fara febra sau alte probleme de sanatate), trimitere de la medicul de familie la consult ORL.

- In urma investigatiilor am primit acelasi diagnostic doar ca ni s-a spus ca neuropatia este incompleta (asta e un lucru bun, sper sa fi inteles bine explicatiile dr., asta inseamna ca la creier ajunge "ceva", nu vom sti ce decat catre varsta de 1 an - 1 an jumate, cand ar trebui sa spuna primele cuvinte). Pentru cei care nu stiu, neuropatia auditiva este o afectare a auzului caracterizata prin perturbarea transmiterii semnalului de la urechea interna mai departe spre creier. Efectul neuropatiei auditive asupra perceperii vorbirii este semnificativ, in cazul bebelusilor (care inca nu si-au insusit vocabularul) poate fi cauza de mutenie.

In cazul neuropatiei auditive incompleta exista o mica (mica-mica) sansa ca pacientul sa se recupereze doar prin protezare (unii pacienti nu percep cuvintele in mediu zgomotos dar exista proteze care elimina factorul de zgomot). Daca protezele auditive se dovedesc a fi ineficiente, la varsta de 1 an si jumatate (varsta corectata in cazul nostru, al prematurilor, adica varsta pe care ar fi avut-o copilul daca s-ar fi nascut la termen) se poate face implant cohlear.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Legat de anestezie:
- mi-au luat fetita si au adus-o dupa o ora jumate; eu am asteptat in salon;
- cand au adus-o era partial treaza, mirosea puternic a xilina (asa mi s-a parut), se vedeau urme de la masca;
- in scurt timp extremitatile au inceput sa se raceasca (m-a avertizat si asistenta), data viitoare o sa am grija sa iau si o paturica mai groasa;
- si-a revenit repede, cam 30-45 min a fost maraita si a plans usor apoi s-a calmat, a ras, a redevenit copilul pe care il stiam;
- cand si-a revenit am inceput sa-i dau apa (dr. anestezis ar fi preferat ceai, dar unde sa-i fac ceai ca eram plecati de acasa de o zi inainte); cantitati mici administrate la 5-10 minute; lapte i-am dat mai tarziu, dr. a zis ca dupa o ora de cand isi revine, la noi a durat mai mult ca a trebuit sa coboram in biroul dr. sa ne explice care e situatia;

Bila neagra pt dr. anestezist, singura ei intrebare a fot cand a mancat ultima data (nu trebuie sa manance sau sa bea apa cu cel putin 6 ore inainte de anestezie). S-a asigurat ca hartia (prin care parintele e de acord cu anestezia si ia la cunostinta riscurile anesteziei) e semnata, ca banutii sunt in buzunar si cam atat. A revenit in salon cam dupa 15 minute de la trezirea copilului si a zis "vad ca isi revine bine". Fara sa-mi zica despre posibile efecte adverse dupa anestezie, a trebuit sa o descos eu cand pot sa-i dau sa manance.

S-a trezit piticul, revin mai tarziu cu impresii despre dr. ORL-ist, ce ne-a sfatuit si ce dileme avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

crissy, iubita. nu-mi vine sa cred ce citesc!! frumoasa Bea e o luptatoare, iar de tine nu mai zic!! esti o super-femeie . nu ne-ai spus nimic la odisee, eu urmaresc pozele voastre ca-mi sunteti tare dragi! si am crezut ca totul e bine acum cu Beatrice-Teodora... imi pare nespus de rau ca nu te pot ajuta cu un sfat, cu o parere, dar vreau sa stii ca iti sunt alaturi oricand ai nevoie. doar sa-mi spui cum te pot ajuta, daca e ceva ce as putea sa fac pentru voi. stiu ca e foarte greu sa treci prin ceea ce treceti voi, ca v-a fost greu de la inceput. va imbratisam cu caldura

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Off, Crissy iubita, sa dea Domnul sa fie totul bine! sa ne spui cu ce te putem ajuta, sa fie Bea bine! din pacate eu nu stiu ce doctori sunt in Bucuresti si ce e mai bine, as putea sa o intreb pe pediatra ca trebuie sa vina saptamana asta la control, daca stie vreun doctor bun, imi notez ce are Bea si o intreb.

sa ne spui daca te putem ajuta cu banuti! sa nu te superi pe noi, dar Bea e o scumpa si o mare luptatoare si cu totul dragul pentru comoara mica!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Crissy, bravo, ati trecut si prin asta, nu pot nici sa imi imaginez cat de greu trebuie sa fie.
Sa va ajute Dumnezeu sa fie bine cu mititica! Mergeti inainte cu procedura, tinem pumnii sa aveti rezultate cat mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Crissy , stiu ca e departe,dar in Debrecen sunt f multi medici f buni in clinica Nagyerdo.Daca vrei sa ma interesez pot acolo am pe cineva cadru medical ce-mi poate da recomandari.Dar cum v-ati dat seama?control de rutina sau...?
te imbratisam si iti suntem alaturi.
Subscriu la ce a spus si Racusor.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Crissy, suntem alaturi de tine si de Bea!!!Si eu am crezut ca micuta e bine Te rugam sa ne lasi sa te ajutam cumva, stiu ca e greu, dar macar atat putem sa facem pentru voi!!Sunteti 2 luptatoare si admir faptul ca reusesti sa te tii tare dupa atatea necazuri!

Laura Mami de Minune Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Crissy, draga mea, imi pare tare rau sa aud asemenea vesti despre micuta Beatrice

Imi dau seama ce trebuie sa fie in inima ta si a sotului! Ca si celelalte fete din odiseea noastra, te rog mult sa ne lasi sa te ajutam cu tot ce putem. Eu personal despre medici de valoare pentru ceea ce aveti voi nevoie nu stiu nimic .

Daca ai nevoie de ajutor financiar te rog mult de tot sa nu eziti sa ne spui!

Te imbratisez cu drag si bunul Dumnezeu sa-ti dea in continuare putere si rabdare ca si pana acum! Sunt sigura ca veti trece cu bine si peste necazul acesta!

Multe imbratisari si lui Beatrice si sanatate multa la intreaga familie!

Elena, mami de Raducu cel cumintel 12.08.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela_didea spune:

Crissy imi pare rau ca din nou trebuie sa treceti prin evenimente neplacute, insa voi ati dat dovada de mult curaj si mult optimism si Dumnezeu e de partea voastra si intotdeauna voi ati fost un exemplu pentru mine si cred si pentru ceilalti. De asemenea ma alatur si eu colegelor de odisee cu rugamintea sa nu eziti sa ne lasi sa te ajutam asa cum putem. Pupam fetele curoajoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy, ma bucur ca ati trecut cu bine! Si ma bucur ca vi s-a aprobat dosarul. Ce a zis medicul ORL?

Medicul anestezist - nu i-as da chiar asa o bila neagra, avea in fisa toate informatiile despre copil (banuiesc ca i s-a completat o fisa inainte, inclusiv greutatea), normal ca mai voia sa stie cand a mancat ultima oara, apoi a venit dupa operatie sa se intereseze de ea, daca a vazut-o ca e bine i-a fost suficient.

Pana la urma, la anestezia generala, viata noastra sta in mainile anestezistului (pe mine ma si sperie chestia asta), asa ca eu ii zic un mare multam daca ma readuce la viata autonoma dupa.

Da, idealul e ca doctorii sa fie comunicativi, sa-ti explice ce si cum si sa-ti vorbeasca frumos, dar nu toti sunt asa din pacate. Insa intre unul care nu vorbeste dar stie ce face si altul mieros dar care bajbaie...

Mergi la inceput