Gradinite particulare Ploiesti zona Malu Rosu

Gradinite particulare Ploiesti zona Malu Rosu | Autor: god_father

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor parintilor!
M-am mutat de curand in Ploiesti, mai exact in Malu Rosu, am 2 copii gemeni de 3 ani (baiat si fata) si v-as ruga tare mult sa-mi recomandati o gradinita buna, particulara (in special) sau de stat, din zona aceasta sau din cartierele invecinate. Oricat as cauta sau vizita gradinite de unul singur, cea mai importanta pentru mine ramane parerea unor parinti mai in tema. Pe net citesti tot felul de povesti despre gradinitite, care mai de care mai ciudate sau frumoase, de nu mai stii daca sa-ti dai copiii la gradi de stat sau particulara. Asa ca, va rog sa ma ajutati cu cateva pareri. Astept recomandarile d-voastra.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Si eu locuiesc in acelasi cartier. Te voi dezamagi din start spunandu-ti ca nu prea sunt gradinite particulare in zona. Din acest motiv eu mi-am inscris fetita la gradinita "Casuta cu Povesti", este cam departe (zona parcului Mihai Viteazul, in spatele magazinului Olandina de pe str. Gheorghe Doja), insa au transportul asigurat cu microbuzul gradinitei, supraveghere video, masa in sistem catering, in taxa sunt incluse toate optionalele, rechizitele si consumabilele. Daca vrei mai multe detalii, iti pot da in mesaj privat nr de tel si/sau adresa de mail a d-nei directoare, este foarte comunicativa, placuta. Atmosfera in gradinita este foarte ok, mie personal mi se pare un pic cam inghesuit totul, insa fetita mea nu a avut macar o zi in care sa spuna ca nu vrea sa mai mearga la gradi

Gradinite de stat sunt cateva, despre cea de langa bisericuta de lemn am auzit ca este buna, insa sunt foarte multi copii in grupa (30), si daca nu cunosti pe cineva din "interior", slabe sanse sa-ti inscrii copilul, trebuie sa te duci acum pentru inscrierile din toamna 2011. Mai este o gradinita micuta spre str. Deltei (ca punct de reper, pe strada care incepe vis-a-vis de bodega Fildes), inca una pe Aleea Rasonvenilor si mai este inca una, pe str. Traian. Cartierul este destul de mare, ai putea sa ne spui, daca vrei desigur, in ce zona anume locuiti ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns god_father spune:

Multmesc pentru mesaj CorinaDani.

De gradinita de langa biserica de lemn am gasit recent un mesaj recent pe un forum ca ar fi fost depistata cu paduchi. Nu stiu ce sa cred, daca e rau intentionat sau adevarat (nici asta nu m-ar mira la numarul de copii de care ai zis). Eu locuiesc destul de aproape de aceasta gradi pe Sergent Mateescu, catre Ofelia.
Pare interesant ceea ce spui despre Casuta cu Povesti. Asa ca te rog sa-mi trimiti intr-un mesaj mai multe detalii despre aceasta: de ce ai ales aceasta gradi, preturile m-ar interesa si pentru cursurile optionale si chiar si un nr. de telefon al directoarei. Am citit cate ceva pe site-ul lor, dar nu zic nimic de preturi.
Mai e o gradinita destul de promovata "Amicii" pe net situata pe strada Vaslui la capatul strazii Malu Rosu catre Elena Doamna. Daca stii ceva despre ea... Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Am ales aceasta gradinita oarecum la intamplare, pentru ca aici pe forum, desi sunt destule mamici din Ploiesti, doar cateva dintre ele au raspuns la subiectul cu gradinitele din Ploiesti (de stat sau particulare), in perioada in care eu cautam innebunita o gradi pentru pitica mea.

Pretul este 400 ron/luna program scurt (de la 8:30 pana la ora 12 cu gustarea de dimineata inclusa; ai optiunea de a primi copilasul si masa de pranz la gradinita, daca vrei, insa mai platesti o suma suplimentara peste cei 400 ron), 700 ron/luna program normal (de la 8:30-17:00, include gustarea de dimineata, masa de pranz si gustarea de dupa-amiaza). In acest pret intra absolut totul, acces la programul de supraveghere video, transport cu microbuzul gradinitei (la program scurt nu este asigurat transportul la plecare, din pacate), cursuri optionale, rechizite, mancarea, etc.
Singurii bani pe care ii dau in plus, din cand in cand, sunt 5 ron pentru fiecare copil din grupa fetitei mele, atunci cand e ziua acestuia.

Stii ce-i culmea ? Locuim pe aceeasi strada, foarte aproape unii de altii .

Ar trebui sa-ti activezi din profilul tau de user optiunea "mesaje private" (PM), daca vrei sa discutam mai multe detalii. Pe site-ul oficial al gradinitei gasesti si o adresa de mail de contact, este a d-nei directoare (Silvia Mitrea).

In legatura cu paduchii, ma interesez imediat la una dintre colegele mele, are ambii copilasi la aceasta gradi. Cum aflu daca e adevarat sau nu, revin cu un mesaj.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns god_father spune:

Am activat optiunea PM! Multumesc pentru informatii! S-ar putea sa fac o vizita la Casuta cu Povesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ebru spune:

god_father,o gradinita particulara buna este Gargarita .Eu am copiii aici decand a fost infiintata din anul 2007.Personalul este amabil,masa este in sistem catering iar pentru parintii care au mai multi copii si ii aduc aici se acorda o reducere .Daca vrei mai multe informatii iti pot da,sau poti vizita site-ul www.gargarita.bizoo.ro

Mergi la inceput