Mancare pentru caini?

Mancare pentru caini? | Autor: Fomalhauti

Link direct la acest mesaj

As vrea si eu niste pareri legate de mancarea uscata pentru caini. Pentru noi mancarea uscata este singura optiune, am 5 caini, de gatit nu am timp sa le gatesc iar mancarea umeda la conserva e mult prea scumpa pentru noi.

Problema mea: ma intreb daca mancarea scumpa si gustoasa este intr-adevar mai sanatoasa decat cea ieftina si mai putin gustoasa. Sau e ca la oameni, (aproape) tot ce e bun, e nesanatos? Mi-e clar ca mancarea scumpa este mai gustoasa decat cea ieftina, la noi este evident ca se mananca mult mai mult. Acest aspect in sine nu este "de bine" si nu numai din motive financiare.

La inceput cumparam mancare mai ieftinuta. Apoi unul din caini a facut o alergie. L-am tratat trei saptamani, i-a trecut si dupa alte trei saptamani a inceput din nou. Am facut din nou tratament dar medicul m-a sfatuit ca dupa terminarea tratamentului sa-i dau permanent Vitaderm. Cumparam luna de luna Vitaderm de la acelasi magazin, unde era un pic mai ieftin, pana cand vanzatoare m-a intrebat ce problema am de fapt. I-am povestit si mi-a spus sa cumpar mancare mai buna si nu o sa mai apara alergia. O vreme am cumparat numai produse "sensible", apoi am trecut pe produse obisnuite dar de la firme pe care eu le-am considerat serioase: Hill's, Eukanuba, Royal Canin. Nu am rezistat financiar, am trecut la Biomill, Bewi Dog si altele. Din timp in timp am cumparat si mancare ieftina, dar nu cumparam decat un singur sac si apoi treceam din nou la mancare "premium" (nu "super-premium"). Nu am mai avut probleme cu "sensibilul" (ditamai cainele) ani de zile.

Acum ar fi tare bine pentru finantele familiei noastre sa trecem pe mancare mai ieftina macar pentru o vreme (cateva luni).

Exista mancare ieftina si buna (adica sanatoasa, nu neaparat gustoasa)? Mancarea ieftina marca proprie a unor magazine e buna? Ma gandesc ca ar putea fi mai buna la pretul respectiv ("good for price") fiindca are un drum cu mai putine verigi. Ma gandesc la mancarea de la Hornbach - am luat un sac si vad ca se mananca binisor. As mai lua, e ieftina, dar ma tot intreb daca e sanatoasa. As mai incerca de la Kaufland, de la Real....Nu stiu..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Nu ti-as sugera Hill's, ba ti-as spune sa stai cat mai departe de ea, Royal Canin pe langa ca e scumpa nu e cine stie ce.
Mancare ieftina si sanatoasa pt caini nu ai sa gasesti, ce ti-as recomanda e Orijen (da am inteles ca e cam scump).
Oricum daca gasesti boabe fara graunte(orez,soia, porumb,grau) ar fi excelent.
Eu am doua catele, un jack rusell terrier si un golden retriever, amandoua sunt hranite cu carne, oase organe crude,plus niste capsule de ulei de macrou, dar cele mai bune sunt din somon(nu am gasit pe aici),astea sunt bune pt blana, alergii de piele.
Dar in general alergiile de piele apar din cauza grauntelor din mancarea boabe.
Goldenul care a murit anul trecut vesnic alergii de piele, nu ma intreba cate mii de dolari am lasat la vet, cu toate tratamentele degeaba.
Citeste compozitia de pe pungi si alege daca gasesti fara graunte, ceea ce nu cred ca v-a fi posibil.
Daca nu, asta e, te rogi ca, cainii sa aibe gene bune si sa reziste la mancarea boabe, fara sa se imbolnaveasca.
Eu una nu le mai dau in veci boabe, dar probabil tu avand 5 caini, nu e usor sa stai sa le gatesti, asa ca optiunea boabe e cea mai la indemana.
Succes sa gasesti mancarea ieftina si sanatoasa!

Sanatate maxima!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

aveti mare grija cu orijen. contine aproape de 2 ori mai multe proteine decat alte tipuri de mancare. tocmai vorbeam ieri cu veterinarul. cainii hraniti cu orijen dezvolta probleme cu ficatul si pancreasul din cauza proteinelor.
noi acum am trecut pe acana, si pare sa ii mearga bine. chiar foarte bine.
(si catelul nostru a avut ceva probleme digestive, rezolvate doar cu doua saptamani de royal canin HA, probleme care nu au mai reaparut de cand ii dam acana)
majoritatea cunoscutilor mei dau acana la caini, si toata lumea e foarte multumitaa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Acana au recomandat si fetele dp forumul de animale.
Mancare ieftina, pe testate, iei vrac de la magazinele specializate, cateva sute de grame si vezi



Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Citind pe forumurile americane am gasit site-ul asta:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/
nu stiu ce marci de mancare se gasesc prin Romania, poate vi se pare util.
Si pe mine ma intereseaza, luna viitoare face 9 luni si am vrea sa o trecem pe mancare de adult, dar sunt inca confuza cu toti termenii astia de *meal* si *byproduct*, * no grains*, continut de apa, procent de proteine.
Acum ii dam Purina Pro Plan Lamb and Rice, ii place, ea nu e mofturoasa de fel, e foarte *food motivated*, kk e tare, insa mi se pare ca pierde cam mult par. E o vizsla maghiara si faptul ca nu pierde par a fost unul din factorii pentru care am ales rasa asta.
Acu' nu stiu daca e ca avem covor bleumarin si se vad ca naiba perii ei rosiatici, o fi varsta - am inteles ca pe la 7-8 luni pana pe la un an pierd si ei baby hair sau mancarea.
Conform siteului ala Pro Plan are doar 2 stele, o sa pun pe lista de cautat si Acana ca vad ca e de 5 stele. De Orijen asa am citit si eu, continutul mare de proteine cauzeaza tot felul de probleme dar am citit si ca cica sunt studii care infirma asta. Nici nu stiu ce sa mai cred.
As vrea sa gasesc ceva care nici sa nu fie exagerat de scump si fara grains.

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Oana_B, incearca Wellness, Evo ori Bravo.
Intra pe un site american dogfoodchat si vezi ce informatii gasesti, sunt forumuri si pt raw food,and dry food, orice intrebari ai iti raspund cu placere cei de acolo.
Orijenul, e high in proteine, dar procentul de grasime e scazut, de obicei pancreatita apare daca are prea multa grasime, asta cu prea multa proteina nu e buna, nu o cred, dar fiecare face cum crede ca e mai bine, ma refer la alegerea mancarii.
sa va traiasca puiul, care in curand devine adult, faina rasa v-ati luat.
Apropo cu caderea parului, noi acum avem un pui de golden,are aproape 4 luni, la inceput ii cadea parul in nestire,si am inceput sa-i dau capsule de ulei de peste,somon ori macrou(daca gasesti), si am scapat de caderea incontrolabila a parului.
Sanatate maxima!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nati, sarumana de info.
Buna idee asta cu uleiul de peste. Am Carlson Fish Oil cu gust de lamaie pe care il iau pentru mine, dar e lichid pot sa ii dau si ei un pic?
Sa va traiasca puppy

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Ce eram eu in ceata, dar ce sunt acum....Nu Hill's, nu Royal...Bine, asta oricum nu foloseam in mod curent. Acana e scumpa.

Da' produsele germane? Am eu parerea asta ca nemtii sunt seriosi si fac totul cum trebuie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Faza cu proteinele care distrug ficatul nu e adevarata, pe situl orijen exista studiile efectuate de univeritati pt a elimina mitul.

In general, orice mancare e buna daca nu are grane in ea si resturi animale - by-products - care sunt, ciocuri, copite, pene, oase, cartilajuri, fara valoare nutritiva.

Oana, Purina e mancare de proasta calitate, incearca Evo, Innova, Orijen, Wellness sau poti sa incerci raw food

Adriana mami de Isabelle Marie - 4 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Eu nu am catel dar am tot citit despre mancarea pentru animale, ca am pisica.
Oana, eu am incredere in Wellness. Cel putin, pentru matze, am gasit numai laude pentru mancarea asta. Ar trebui sa fie la fel si cu mancarea pentru catei.
Poate ajuta regula asta: ordinea in care sunt insiruite ingredientele reprezinta concentratia in care se gaseste ingredientul respectiv. Daca e pusa carne de pui la inceput, asta e ingredientul de baza, urmatorul pe lista e in concentratie mai mica, etc.
Ma feresc de mancarea cu grains si cu meat by product - resturi de animale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Thanks Adriana, Josefine.

I-am dat in seara asta o lingurita de ulei de peste varsata peste boabele ei, asa de mult i-a placut ca a lins bolul ala pe toate partile dupa ce l-a golit si dadea cu labuta, de parca, "mai vreau, mai vreau".

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput