sindrom down

sindrom down | Autor: cazacel

Link direct la acest mesaj

Ce ati face daca analizele prenatale, inclusiv amniocenteza ar arata un risc considerabil de sdr. Down?

Intrebare sondaj:

sindrom down

Ce ati face daca analizele prenatale, inclusiv amniocenteza ar arata un risc considerabil de sdr. Down?


Alege respuns:

avort terapeutic
nastere cu asumarea consecintelor unui copil bolna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

depinde... daca as avea un copil sanatos si as fi la a doua sarcina, sau daca as fi tanara si sanatoasa, as opta probabil pentru avort, dar numai daca as fi sigura ca bebe nu e bine.
Insa daca n-as avea copii si nici mari sanse sa mai raman gravida vreodata, poate l-as pastra...
dar sincer, nu stiu. Nu avem dreptul sa ucidem pe cineva care s-ar putea naste bolnav, dar nici nu avem dreptul sa nastem un copil bolnav care va suferi o viata intreaga si cand noi nu mai suntem capabili sa-l ingrijim, sa ajunga sa fie povara altcuiva...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

As vrea sa subliniez un lucru (nu e de la mine, am citit): copiii si adultii cu boala Down nu sunt, in medie, mai putin fericiti decat ceilalti copii/adulti. Ei au bucuriile lor pe care cei mai multi (care nu au Down) nu le inteleg, au modul lor de a vedea si intelege lumea.

Cred ca fiecare are dreptul sa opteze pentru ce crede, dar am mai vazut scris argumentul asta, cu nefericirea. Nu, copilul nu este nefericit. Asa cum spuneam, are alte valori. Si nu va fi nefericit nici ca adult. Oricum, ceea ce am citit eu nu se referea la Romania. Se referea la cei nascuti cu boala Down si crescuti in mod firesc, iubiti, educati in modul care li se potriveste. Dar eu cred ca acum se poate si in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Intr-o brosura pe care am primit-o de la spital impreuna cu programarile pentru scan erau informatii despre Down ,si ce posibilitati ai in cazul in care este depistata maladia. Poti opta pentru terminarea sarcinii ,il oferi spre adoptie dupa nastere ,si sunt destui care vor sa adopte un copil chiar si bolnav ,sau poti pastra sarcina. Fiecare face cum simte ,dar cine garanteaza ca nu pot aparea probleme si la un copil nascut aparent sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

un copil cu sindrom down,nu-i un copil BOLNAV!e un copil care are ceva in plus:un cromozom si se va dezv in ritmul lui...ca ar putea avea defecte congenitale,malformatii,e valabil pt orice sarcina sa-ti pui intrebarea ce-ai face cu un copil cu malformatii,daca ar rezista si nu cumva s-ar chinui mai mult...amniocenteza,nu-i suta la suts sigura...de altfel cunosc destule persoane care si-au facut toate analizele posibile si apoi au aflat la nastere ca bebe are SD(inclusiv eu).nu vreau sa starnesc o polemica pe subiectul asta,dar atat am vrut sa spun:"un copil cu sindrom down,nu-i un copil BOLNAV"!fiecare alege ce crede de cuviinta!sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cazacel spune:

Nicavica, imi pare sincer rau pt cazul tau; copiii cu Down sunt diferiti si au nevoi speciale...poate ar fii bine sa incerci sa ai inca un copil, cunosc cateva cazuri de familii care au avut primul copil cu Down, si totusi au avut curajul sa-l faca si pe al 2-lea...gandeste-te ca pruncul tau va fi singur intr-o zi si este bine sa aiba pe cineva care tine la el cu adevarat si l-ar putea ajuta...in mod sigur va avea nevoie de sprijin...
daca vrei sa mai vorbim trimite-mi un mail...
sanatate piciului tau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

cazacel,nu vreau sa incep o polemica:de ce iti pare rau?am un copil fericit si noi suntem la fel.de ce crezi ca avem nevoie de pareri de rau?!REPET:un copil cu SD u-i un copil bolnav!atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui cazacel

Nicavica, imi pare sincer rau pt cazul tau; copiii cu Down sunt diferiti si au nevoi speciale...poate ar fii bine sa incerci sa ai inca un copil, cunosc cateva cazuri de familii care au avut primul copil cu Down, si totusi au avut curajul sa-l faca si pe al 2-lea...gandeste-te ca pruncul tau va fi singur intr-o zi si este bine sa aiba pe cineva care tine la el cu adevarat si l-ar putea ajuta...in mod sigur va avea nevoie de sprijin...
daca vrei sa mai vorbim trimite-mi un mail...
sanatate piciului tau!


floaredecolt

Poate ar fi bine sa te gandesti de zece ori inainte de a deschide o data un sondaj. N-am intalnit pe forumul asta ceva mai stupid si mai grotesc decat intrebarea ta!


Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Bleacs, ce subiect oribil!!!! Nu-l trimite cineva la container???



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

cazacel e medic rezident??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui kj74

cazacel e medic rezident??!!



Nu ma mir deloc! Este o victima a medicilor care i-au fost profesori.
Discursuri lipite de sensibilitate si empatie si decenta (ca cel tinut lui nicavica) s-au tot adus in discutie pe DC. Nicavica nu e singura mamica in sufletul careia un medic roman "binevoitor" a intrat cu bocancii si careia i s-a pus placa "esti tanara, fa alt copil" .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput