bronsita bebe 5 luni- Peritol?

bronsita bebe 5 luni- Peritol? | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

A mai primit cineva de la medic peritol pentru sugar de 5 luni? Noi pe langa aerosoli cu Flixotide, am primit si peritol, initial 7 zile, apoi 2 saptamani. Am inima indoita si pana sa mai cer o alta parere, va intreb,o fi ok?Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Noua ni s-a recomandat peritol inainte de somn la o raceala cu tuse urata noaptea cand fetita avea 1 an si 2-3luni. Din cate stiu el nu trateaza bronsita ci calmeaza tusea, tuse care poate chinui copilul destul de rau in timpul noptii. Daca intr-adevar copilul se chinuie, nu poate dormi, tuseste pana da in plans eu as da peritol dupa ce as epuiza orice alta metoda de tratare a tusei. Eu i-am dat atunci doar doua seri cate 0.5ml si intr-adevar a dormit mai bine. Din cate imi amintesc si pe mine m-a speriat prospectul. Ce doza vi s-a recomandat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

4 ml pe zi, 2 dimineata si 2 seara, de catre medicul orl.A tusit foarte tare noaptea, insa nu stiu daca exista ceva cu acelasi efect si cu efecte adverse mai putine. Am scris eu gresit, ne-a recomandat timp de 3 saptamani cate 4 ml/zi. Maine cred ca merg la alt medic sa-l vada, nu sunt convinsa ca e ok sa-i dau peritol,asa mult si asa indelungat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Imi amintesc de peritolul asta ca are un prospect horror, iti inteleg nelinistea. E important de stiut ca el nu trateaza bronsita ci calmeaza tusea. Deci daca s-ar vindeca bronsita intr-o saptamana de ce ai continua peritolul inca 2? Si eu mi-as pune intrebari.

Multa sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si noua ne-a dat, dar numai pentru 5 zile, si doar pentru un somn linistit, nu pentru tuse. I-am dat cu inima indoita, insa in cazul nostru, a fost o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Revin cu ceva intarziere sa va spun: ASA NU!Am fost la pediatra, care ne-a salvat de ceva probleme pana acum, deci zic eu si mai zic si altii ca e buna, si cand a vazut reteta de la orl, cea cu peritolul m-a intrebat daca medicul e in varsta- nu e, are vreo 40 ani, si mi-a spus ca asta e o schema de tratament folosita de medicii mai in varsta, ca ea nu a recomandat niciodata peritol inainte de 6 luni si atunci in cazuri exceptionale si ca intr-adevar existau alternative mai putin nocive. Asta e, bebe era ok, mai haraia un pic de la ce se curata, nu ne-a mai prescris nimic. Asa ca atentie, daca aveti dubii, mai bine cereti inca o opinie medicala. Sunt multumita ca macar m-am oprit la un moment dat. Sanatate!

Mergi la inceput