EPIGLOTA

EPIGLOTA | Autor: cerica2007

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele de 3 ani si 6 luni i-am observat intr-o seara, in fundul gatului, dupa omusor, exact pe limba, in spate de tot, o limbuta, mica, ca de gaina.Am tras o spaima sora cu moartea.Am fost la medic, mi-a spus ca este epiglota, probabil putin inflamata, mi-a recomandat un antibiotic pe baza de penicilina si nurofen.Am facut tratamentul, limbuta este tot acolo, am revenit la medic si mi-a spus ca are toata lumea, nu este nici o problema, nu este nevoie sa merg la ORL, si sa stau linistita.Sa stau, sau nu?Sincer nu sunt chiar foarte linistita.A mai patit cineva asa?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am dat o cautare pe net dupa cuvantul cheie si iata definitia medicala : " Mic cartilagiu al regiunii superioare a laringelui. Epiglota este o lama de cartilagiu acoperita cu o mucoasa a carei baza este legata si articulata la restul laringelui. Situata la extremitatea superioara a laringelui, ea face parte din peretele anterior al acestui organ; baza limbii se gaseste chiar deasupra si in fata ei."

Daca dai si tu o cautare pe net vei gasi mult mai multe informatii.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cerica2007 spune:

Multumesc de raspuns.Am dat cautare, m-am informat dar cautam raspunsuri de la parinti care s-au confruntat cu astfel de situatii.Vroiam un raspuns "viu" ca pe cel din "carti" l-am gasit.Multumesc oricum.

Mergi la inceput