Ajutor - spondiloza cervicala

Ajutor - spondiloza cervicala | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

In general imi place sa fiu discreta, dar acuma am ajuns la capatul rabdarii. Si mai imi da ghes si puiu' asta de depresie!

Am de mai multi ani spondiloza cervicala, discopatie cervicala.
Nu mori din ea dar mori cu ea.
Coloana mea cervicala este dreapta. Aia lombara s-o strambat si am capatat si o scolioza.

Pentru mine a devenit tare invalidant.
Ultima criza a inceput acum o luna si se incapataneaza sa dispara.
- am vertij
- nu pot sta in fund mai mult de o ora
- nu pot sta in picioare mai mult de 2 ore
- nu pot sta aplecata deasupra tastaturii!
- ma intorc ca lupul, etc
- am sindrom de artera bazilara (adicatelea se comprima niste vase ce duc sangele la creier si oxigenarea devine defectuoasa)

Am fost la medic de familie, la neurolog, la medic de recuperare, am radiografii, am medicatie.

Ar trebui sa reincep fizioterapia/kinetoterapia. Dar nu mai vreau sa ma duc la cabinet de stat.

Cunoaste careva cabinete de fizioterapie particulare?
Stiti terapii alternative?
Sunt deschisa oricaror sugestii.


Poate ar trebui sa consult si medici de alta specialitate. Dar care?

Sunt in ceata si la propriu si la figurat.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

BUNA
noi suntem din Timis, mama mea este dg cu asa ceva si eu am ceva pb cu coloana din copilarie, am scolioza+lordoza nu stiu ce grad, trebuia sa fac la 14 ani gimnastica medicala, ai mei nu s-au omorat cu asta ca nu aveau timp, ma rog, nu e vizibil ca am ceva decat daca te uiti cu atentie, daca sunt obosita si nu-mi controlez tinuta si dupa/in timpul CM cand am niste dureri de cap sacaitoare ma gandesc ca poate am si eu spondiloza.

mama mea face in fiecare an 2 ture de fizio, plus acupunctura, aici la un centru medical de stat specializat pt recuperarea medicala a sportivilor. a venit la profesorul Serbescu, in septembrie, i s-a prescris conform radiografiei un set de proceduri si le-a facut timp de 10 zile. Acum se simte deja foarte bine, a scapat de vertijuri, de intepeneala gatului, si de durerile crunte de cap ce-o chinuiau. va mai face acelasi set de proceduri inca 10 zile si in primavara.

nu stiu in zona ta sa-ti recomand cabinet privat insa iti recomand sa te orientezi spre cei cu experienta in domeniu, in special cei care se ocupa de medicina sportiva, si tot acolo fac si acupunctura, nu apela la orice cabinetut particular pe care scrie fizio-kineto-terapie, pt ca poate dai banii aiurea si nu te ajuta.

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

La mine, au dat rezultate sedintele de fizioterapie si gimnastica medicala.

Daca esti interesata, te pot pune in legatura cu o bioenergeticiana cu har.

Ne-a pus pe picioare si pe mine si pe fetita mea.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mersi pentru raspunsuri.
Fizio, gimnastica si masaj fac si eu de aproape 4 ani.
Anul asta am reticente pentru ca:
La Fizio e cat de cat OK.
Masajul nu dureaza mai mult de 5-10 minute. Oricati bani am dat.
La gimnastica nu se ocupa cum trebuie. Sunt cate 10 pacienti.

De aceea caut un cabinet particular.
Ma gandeam ca daca platesc am parte de un masaj ca lumea si de o gimnastica in care mi se acorda atentie.

Allinta, da, as dori sa ma pui in legatura cu acea bioenergeticiana.
S-ar putea sa merite sa fac si asta.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Viviana, voi lua legatura cu dansa si, daca este de acord sa iti dau datele sale de contact, iti trimit pm.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pe mine ma ajuta enorm: yoga, yogilates si stretching (nu din acela de 5 minute, clasa intreaga de 50 de minute)...efectiv sunt alt om. Fara creme, bai, masaje si alte zmacuri.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput