Cum sa copiez text dintr-un .pdf?

Cum sa copiez text dintr-un .pdf? | Autor: dicirstea

Link direct la acest mesaj

Am scanat un document, l-am salvat .pdf si vreau sa selectez cateva randuri sa le copiez intr-un .word. Nu ma lasa sa le copiez decat ca imagine.
Am alte .pdf-uri din care pot selecta cuvinte si le pot copia exact asa cum sunt scrise.

Ce trebuie sa fac sa pot copia si din pdf-ul proaspat scanat?
Nu am alte optiuni la salvare dupa scanare decat .tiff sau .jpeg.

Exista ceva free sa instalez si sa pot copia texte scanate?




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

Eu transform din pdf in word pe google. Scriu acolo "convert pdf to word online" si se primeste. Poti sa incerci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Multumesc, nu merge, le converteste intr-un word in care e o imagine cu textul, deci nu pot copia randuri din text.
Am instalat un OCR si le scanez cu el.

Ma enervez ptr ca aceeasi imprimanta la alt calculator scotea un pdf "copiabil". Nu am mai avut cd-ul original si am descarcat niste drivere ptr modelul respectiv, cred ca de aici e buba, dar nu inteleg de ce, nu mi se pare normal.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

vezi ca pentru conversie este un program care se numeste pdf2word

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

http://www.pdftoword.com/
convertesti in word si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Niciunul din sfaturile primite nu-ti este util. Pentru ca problema ta nu este cum sa copiezi un text. Pentru ca tu nu ai un text, ci o imagine (scanata, asa cum ai spus), care numai privitorului uman ii apare ca text. Calculatorul nu vede niciun text, ele stie doar ca sunt niste pixeli, unii mai negri acolo unde-ar fi literele, altii mai albi, ceva in genul.

Tie iti trebuie un program de recunoastere de forme, care sa recunoasca caracterele dintr-o imagine scanata. O problema extrem de dificila de programat, si care nu da intotdeauna rezultate fara erori.
Incearca o versiune free, limitata ca numar de pagini procesate:
www.onlineocr.net/" target="_blank">OCR: Convert scanned PDF to Word

Sa ne spui cum a mers!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Multumesc, stiam asta. Pe calculatorul de la birou am instalat un AbbyFinne, am incercat sa il instalez si acasa dar nu am crack-ul, am instalat un programel OCR free, dar este slabut, adica nu recunoaste decat engleza (normal) si indiferent de calitatea paginii si a scrisului tot nu citeste corect.

Pe mine ma supara pdf-ul asta ptr ca din alt document pdf mai vechi pot selecta cu cursorul textul si sa il copiez ca atare si apoi s modific caracterele, nu ca imagine. Dar asta se intamppla cu pdf-urile care pot fi convertite in text cu ajutorul programelor acestea, care mi-au fost recomandate.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

MOS CRACIUN 2010

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu-mi trimiti te rog fisierul respectiv - as dori sa ma uit un pic.

mariuspernes@gmail.com



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea
Pe mine ma supara pdf-ul asta ptr ca din alt document pdf mai vechi pot selecta cu cursorul textul si sa il copiez ca atare si apoi s modific caracterele, nu ca imagine. Dar asta se intamppla cu pdf-urile care pot fi convertite in text cu ajutorul programelor acestea, care mi-au fost recomandate.

In pdf-ul vechi de care vorbesti ai caractere in fisierul pdf, impreuna cu niste directive de formatare si fonturile aferente. Cand selectezi cu cursorul un text, readerul de text (AcrobatReader sau echivalent) stie exact ce caractere sunt in patratelele de pe monitor, pentru ca programul reader este cel care citeste niste caractere din fisier si deseneaza literele pe excran.

Dar in pdf-ul scanat ai o imagine. Readerul nu are habar ca litera de pe ecran e un caracter. El copiaza bit cu bit o imagine inglobata in pdf (scalata si translatata ca sa se potriveasca in fereastra). Nu poti sa selectezi ceva ce nu exista in fisier (caracterele, literele, pe care doar tu le vezi ca niste litere, nu si readerul de pdf). Fiind o imagine, poti selecta doar bucati de imagine (dreptunghiri de pixeli) pe care sa le copiezi tot ca bucati de imagine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Ia incearca sa faci rost de un acrobat professional printr-un program de torrente. Vezi, poate merge. Oricum daca vrei ca acea conversie sa se poata executa, asigura-te ca dupa scanare ai .tif care insemna text si nu .JPG care insemna imagine.

Fisierele salvate tip imegine niciodata nu vor putea fi convertite in text deoarece caracterele folosite in text nu exista in imagine. Practic calculatorul iti iregistreaza o imagine si nu un text, ca si limbaj virtual. Aasa ca atunci cand intri in fisierul de PDF tu de fapt selectezi imaginea nu caracterele ca in word si de aia nu-ti merge.

Cred ca ai putea rezolva problema daca la scanare i-ai da sa-ti salveze scanarea tip text (.tif) si cu asta poti face si conversia la meniul fisier al PFD-ului, apoi "salvare ca" si schimbi in fereastra jos "text word" sau asa ceva si dedesupt versiunea de word de care te folosesti, eu lucram cu 95 parca..... Nu mai stiu.

Bafta. daca ai reader e mai greut, dar in professional ai conversie automata printr-un driver de imprimanta.

E bun si un OCR dar in limba romana si depinde mult si de font sa nu dea eroare la caractere.

Mai mult de atat nu mai stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

A, mai era una, daca scanarea era tip .tif, cred, da nu stiu sigur ca poti sa-i schimbi extensia in .doc din salvare ca si ti-o ia direct. sau te duci in proprieties si ii dai deschidere cu aplicatia word. daca nu sunt in eroare. Eu asa imi aduc aminte.

Mergi la inceput