Bebe de 4 luni nu stie sa adoarma singurel

Bebe de 4 luni nu stie sa adoarma singurel | Autor: Alecsa_V

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici, ma confrunt in ultimele 2-3 saptamani cu o problema pe care sunt convinsa ca eu i-am creat-o baietelului meu de 4 luni: nu stie sa adoarma singur astfel ca oricat de obosit ar fi, nimic din ce faceam pana acum pt a-l adormi nu mai functioneaza - nici leganatul, nici pusul la san (mai rau incepe sa planga, cu tipete si urlete), nici plimbatul afara in carut (unde dormea inainte vreo 2-3 ore la plimbare din momentul in care il imbracam cu hainutele de iesit afara). Momentan am noroc cu sotul meu care il adoarme - il ia in brate dupa ce se osteneste de plans la mine in brate si il leagana dupa metoda "invarteste si-ameteste" cum o numeste el si cu care eu nu prea sunt acord pentru ca am impresia ca poate provoca greturi si varsaturi ...functioneaza, in sensul ca dupa vreo 5 minute bebe adoarme, dar doarme f. putin (maxim 30 de min fata de 1h30-2h cat dormea pana de curand).
Stiu ca e posibil sa fie mai mofturos pt ca s-ar putea sa-i iasa dintii...am observat ca ma mai musca de san uneori, baga tot ce prinde in gurita pt a roade si mai plange noaptea in somn. Daca ar fi de la asta insa cred ca ar avea anumite momente cand nu ar putea sa adoarma, nu? Mai ales seara - citeam undeva ca dintisorii ar creste mai mult in perioadele de odihna, mai cu seama noaptea.
Bebe insa nu a avut de cand s-a nascut un mod anume de a adormi, un mod constant, care sa functioneze indiferent de ce alte variabile situationale ar mai exista. A dormit la mine pe piept de cand l-am adus acasa si pana pe la 1 luna (ma durea operatia cand ma dadeam jos din pat si eram epuizata asa ca asta mi s-a parut la vremea respectiva cea mai buna solutie sa ma odihnesc si eu un pic), de patut nici nu se pune problema: sta in el ca sa se joace, sa-l schimb, dar daca indraznesc sa il pun in patut dupa ce a adormit la mine in brate, se trezeste instantaneu, oricat de incet l-as lasa jos (sau repede, am incercat cam toate variantele)si se pune pe urlat - nu plans, si nu exagerez, urla pana se invineteste si vomita chiar daca il iau in brate (ii este greu probabil sa se calmeze).
El este deja f. greu, la 4 luni are 9kg (a avut 4.8 kg la nastere); in curand nu o sa-l mai pot tine in brate si sa-i dau si san in acelasi timp cum vrea el. Stiu ca e cam tarziu si deja s-a obisnuit cu bratele, cu leganatul, ca l-am privat de oportunitatea de a-si forma singur deprinderea de a adormi, dar imi doresc sa-l pot invata cum sa se odihneasca linistit.
Asa ca daca aveti experiente de succes cu modalitati prin care i-ati dezvatat pe bebeii vostri de obiceiurile proaste de dormit sau daca ati trecut printr-o situatie similara, va rog sa imi dati si mie un sfat...eventual unul care sa nu contina metode traumatizante gen metoda Ferber care nu ar functiona la bebele meu si probabil nu ar reusi decat sa-i creeze o anxietatea de separare.
Multumesc din inima! PS: scuzati mesajul prea lung, dar am vrut sa ma si descarc un pic

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Imi pare rau ... nu stiu ce sfat sa iti dau. Si fetita mea pana la 3 luni adormea in brate la san , dupa care dintr-o data nu a mai vrut sub nici o forma sa adoarma in brate , o pun langa mine in pat si face nani. Deci , ma pot considera norocoasa. Acum mai adoarme in brate doar cand e foarte obosita, dupa cateva minute o pun in patut si nu peare deranjata. Imi pare rau inca o data ca nu te pot ajuta cu un sfat. Sper sa gasesti solutia potrivita pentru voi.

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Cezara mea are un an si sapte luni si nu a mai adormit singura de pe la 1-2 luni. A avut o perioada in care adormea numai in brate, dar cu adultul musai in picioare si eventual, mergand. Am pus pe seama colicilor si a acomodatului cu lumea asta mare si a mers asa vreo 2-3 luni. Apoi adormea numai pe mine (lunga perioada, pana pe la vreun an). Nu a fost usor ca deja era greuta si abia respiram pana adormea, dar altfel nu vroia sa doarma neam. Acum adoarme langa mine (sau tati daca nu-s eu prin preajma) si apoi o mut in patut. Cand se trezeste (peste noapte sau dimineata) vine singura in pat la noi.
Acum ne vom muta si va avea camera ei, cu siguranta va dura pana se va obisnui, dar sper, incet-incet, sa adoarma singura.
Din pacate, am scris doar asa ca experienta personala, nu stiu cum sa te ajut.

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

Cezara e www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=9" target="_blank">chic!

In bucataria mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai incearca sa il alaptezi culcata, reusiti? eu asa ii adormeam, dupa care ma extrageam cu gija de langa ei si gata.

El are nevoie sa te simta aproape, de aia se trezeste cand il pui in patut.

De adormit singur.....baietelul meu nu adoarme inca singur, si are 3 ani si 4 luni, trebuie sa stau langa el, mai degraba sotul de fapt. Nu vad o problema, de obicei adoarme f usor, in cateva minute.
Fetita pe la 5 ani a adormit singura. Fiecare cu ritmul sau.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Cred ca esti tensionata tocmai pentru ca te gandesti ca nu il poti adormi si el simte tensiunea.
Seara mai degraba copila ma adoarme pe mine, doar ca ea e mai maricica, are peste an. Dupa rutina de baie, lapte daca nu a adormit se intinde in pat si se mai foieste, la o latura a patului mama ei deja poate ca sforaie si la cealalta patul e inchis.




de Mamica îndragostita de comoara calare pe testoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna Alecsa...eu adorm baiatul in brate dupa care il pun in patut...eu l-am pus de la 1 luna pe burta (nu dati cu rosii pt ca stiu ca nu e bine, ca se poate sufoca etc)dar l-am supravegheat permanent..am ales metoda asta pt ca nu l-am infasat si cand dadea din manute se trezea..asa ca pe burta nu a mai putut face asta..si de atunci tot pe burta doarme cel mai bine...Iti va fi greu sa il inveti sa doarma in patut pt ca l-ai luat langa tine..stiu ca si nasa mea de cununie la fel a facut cu fata(tot operata a fost si i-a venit mai usor asa) si acum fata are 3 ani si nu doarme singura ...de patut nici nu se pune problema...eu zic ca daca ii faci o rutina...baie calduta, un masaj cu ulei de levantica,apoi sa il pui la san..poate va merge..sa incerci sa-i dai ceai de tei..il mai linisteste...Si stai fara grija..nu baga in seama toate miturile despre ceaiul de tei..ca pana la urma cat ceai de tei bea un bb...Bafta multa si sa-ti traiasca minunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Alesca citeste si subiectul asta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=159878&whichpage=1 . Desi bebele acolo are 11 luni sunt f multe sfaturi (majoritatea) pe care le poti aplica de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

nu baga in seama toate miturile despre ceaiul de tei..ca pana la urma cat ceai de tei bea un bb...



Oana, nu te supara, iar dai sfaturi aiurea .


Teiul e o planta medicinala, adica un medicament natural, iar medicamentele se prescriu daca esti medic!

In plus, nu e relevant un volum de ceai decat daca e corelat cu cat cantareste individul care il bea!!
100 ml de ceai de tei pentru un bebe sunt cat 1-1,5 l de ceai de tei pentru un adult.
Asa ca, chiar daca bebe bea (dupa parerea ta) foarte putin ceai, pentru el poate fi foarte mult.

Ca sa nu mai spun ca nu inteleg de ce bietii bebelusi ar trebui pleostiti cu ceaiuri .




Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

un masaj cu ulei de levantica




Uleiul de levantica se pune in uleiul de masaj (cateva picaturi ulei de levantica la o sticluta de ulei de masaj!!).
Daca pui pe pielea lui bebe direct ulei de levantica, se alege cu eriteme (cel putin)!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsa_V spune:

Pana acum 3 saptamani as fi spus ca bebe doarme f. bine, ca are o rutina si ca sunt f. norocoasa in privinta asta. Ritualul de seara includea: baita, tinut de mana de tata, masaj si toaleta nasucului si a guritii, pus la san pe o parte si in 5 min adormea garantat. Ceva s-a schimbat insa intre timp, nu stiu ce ca eu am schimbat nimic din rutina asta, ca bebe nu mai vrea sau nu mai poate sa adoarma la san, nici chiar in timpul zilei. Deci asta cu ritualul e incercata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Si ce patea bebe Oana daca dadea din manute cand se trezea?
Fara nici o legatura cu subiectul..ia zi, nu-i asa ca nu il iei in brate ca sa nu se "strice"?



de Mamica îndragostita de comoara calare pe testoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Oana dar l-ai supravegheat si noaptea cand l-ai pus sa doarma pe burtica?
Cat despre ceaiul de tei si ulei de acord cu denitel

Mergi la inceput