Laringo Malacia

Laringo Malacia | Autor: Oli_bv

Link direct la acest mesaj

Buna,nu stiu daca acest subiect a mai fost dezbatut in acest forum,eu am dat cautare si nu am gasit nimic de gen.
Baietelul meu s-a nascut cu acest sindrom daca ii pot spune asa,laringele este moale si necalcifiat,din aceasta cauza scoate un zgomot ciudat,la inceput a fost ca de pasare iar acum s-a transformat intr-un fel de harait.Are 3 luni si jumatate a luat bine in greutate ,s-a nascut cu 3.020 Kg iar acum are 6.200 Kg.I-am facut tot felul de investigatii iar diagnosticul a fost pus de catre un orl-ist,laringo malacia.Aici m-i s-a spus,cu timpul va trece,daca nu este operabil,intrebarea maea este daca cineva se confrunta cu asa ceva si daca urmeaza vre-un tratament?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eeda2008 spune:

Buna,

Si baietelul meu a avut asta la nastere, fiind singurul meu copil am fost extrem de speriata...Doctorul pediatru si ORL-istul amindoi m-au asigurat ca nu e nimic periculos, suna mai rau de cit este, si ca pina la 9 luni nici nu o sa imi amintesc de asta. Au avut dreptate, nici macar nu a durat atita, pe la 5 luni daca imi amintesc bine deja nu mai facea nici un zgomot. Singura problema e doar cind bebe nu ia in greutate sau se ineaca la mincare, ceea ce din ce spui tu nu e cazul.
Nu iti fa griji, trece, pustiul meu acu are trei ani, e perfect sanatos, nici urma de laringo malacia. Doctorita de familie chiar imi zicea ca multi parinti nici nu observa asta....Eu ma minunam cum se poate asa ceva, ca e foarte evident. Eu eram foarte speriata cind minca in special ca facea zgomotul ala asa de urit, aproape ca am intrat in depresie, crezind ca cine stie ce o sa se intimple. Acu privind in urma realizez ca eram foarte obosita si stresata si vorba romanului ..faceam din tintar armasar.
Multa sanatate si rabdare, ca trece.

Medeea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oli_bv spune:

Ma bucur sincer pentru copilasul tau,al meu are acum 5 luni jumate si tot mai face,medicul orl-ist ultima data cand am fost la control mi-a zis ca sa ne gandim la o operatie,am fost si la un pediatru si el mi-a spus ca sa nu ma gandesc la operatie.
Bebele creste bine,a luat bine in greutate,face cand este foarte agitat,interesant este ca noaptea in somn nu face,doar ma sforaie si cand e linistit ,iar nu face.Al tau facea noaptea?

Mergi la inceput