Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este intrebarea totusi?

Legile(marea majoritate) le gasesti la mine pe site/pagina legislativa

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai daca de la mine si-a dat demisia..cred ca nu e corect devreme ce ea avea contractul suspendat la mine ca era in CIC...CUM O SCOT IN REGISTRUL UNIC?Trebuie oare sa precizez numarul adeverintei date de aia de la Prestaitii?rietena mea de la ITM nu raspunde,deja cred ca am depasit termenul cu registrul unic...nu-i bai le rezolv io cu termenele da` nu stiu cum e corect la ITM.....

Si e posibil ca doi inspectori sa aiba trei pareri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci trebuia sa depuna o adresa(instiintare) catre firma unde lucreaza in care sa precizeze ca incepand cu data de/_/2012 isi reia activitatea.
Pe baza acestui document trebuia in termen de maxim 20 de zile de la data reluarii activitatii redactat si inregistrat actul aditional corespunzator in Revisal.
De aici incolo trebuie cererea de lichidare plus aprobarea acesteia plus preavizul plus decizia de incetare a raporturior de munca in functie de situatia concreta, ultima (decizia) fiind obligatoriu de inregistrat in Revisal tot in maxim 20 de zile de la data deciziei.
Nu te intereseaza adeverinta de la prestatii asta e treaba lor ai a asiguratei. Tu ai treaba doar cu data solicitarii reluarii activitatii conform adresei depusa si inregistrata de la salariata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Stai,stai,ia-ma incet ca ametesc.....procesez.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

buna ziua !

as dori sa stiu daca pe perioada in care sunt in CCC pot participa la cursuri platite de firma. Imi afecteaza indemnizatia intr-un fel? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Puteti sa participati.
Nu afecteaza indemnizatia.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Multumesc mult pentru raspunsul prompt. O saptamana frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna dimineata
Ieri chiriasul meu imi cere sa i dau actul de prop al casei pt ca vrea sa se declare PFA(persoana fizica autorizata)
Ce risc pot avea... caci sunt nelinistita si zau ca acum (mi sa propus sa fiu trecuta pe lista celor care asteapta o inima noua)....NUMAI ASTA NU MI TREBUIE.
Multumesc anticipat de sfaturi ...voi raspunde peste citeva zile caci peste o ora ma internez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

El trebuie sa demonstreze ca are un sediu,dar are nevoie de acordul tau scris.Adica de aprobarea ta sa figureze cu sediul acolo,deci un act oficial.Nu-i da originalul ci doar o copie si roaga pe cineva de incredere sa mearga cu el.Sa vada ca se inregistreaza la registrul comertului.Si daca sta la bloc cred ca are nevoie de si de acordul locatarilor.

Oricum nu-i da originalul in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu nu as lasa pe nimeni sa isi faca firma sau sa declare sediu la adresa mea (proprietatea mea)...ma gandesc ca daca respectivul se muta si nu isi plateste impozite, dari ..alea alea... plus lasa ceva furnizori/contractori neplatiti...nu risc sa ma trezesc vreun sechestru sau cu executorii pe cap, in lipsa lui?!...





Mergi la inceput