Topic - legislatia muncii, pensii,contracte (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Alta adresa ce rol are pt detinatorul cuponului?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Buna ziua. Am 2 nelamuriri:
1. Functionarii publici cu statut special din penitenciare beneficiaza sau nu de ajutorul acela prevazut de ccmn - un salariu mediu pe unitate la nasterea copilui?Cum poate fi solicitat (ca argumentare ma refer)?

2. In ce conditii se poate solicita angajatorului sa suporte diferenta dintre indemnizatia de maternitate si salariul net pentru o perioada de sase saptamani - art. 66 din CCMN?

Imi cer scuze daca nu am nimerit pe topic. Multumesc frumos.

Cristina G.
21+

http://lmtm.lilypie.com/PrElp2.png

http://www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/08/05/2011.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN nu este aplicabil pt cazul de mai sus.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Buna ziua,

As avea si eu nevoie de ajutor intr-o problema. SPer ca scriu la topicul potrivit pentru ca nu prea stiu unde se incadreaza.
Eu momentan sunt in CIC, am nascut in august 2009. Intre timp insa mi-am gasit un job si as dori sa reincep munca. Am sunat la firma unde am lucrat (care intre timp s-a mutat in alt oras) sa vad cum trebuie procedat (facut cereere de reincadrare plus demisie). In schimb ei mi-au dat o veste proasta cum ca ar trebui sa le restitui 1400 de ron, ca au facut un audit pe firma si au constatat ca mi-au platit mai multi bani in perioada iulie-decembrie 2008 (din 24 august 2008 pana in 28 dec 2008 eu am fost in postnatal) si spun ei ca firma care tinea atunci contabilitatea a gresit la baza de calcul (nu am date exacte, caci nu am primit nimic scris). Intrebarea este:
1. ce drept au sa imi ceara acesti bani si daca poate totusi plati cel care a facut greseala
2. daca ei stiu de aceasta problema de anul trecut din septembrie, nu era normal sa imi fi trimis si mie o informare/decizie, ceva in scris legat de acest fapt? Asta chiar daca eu am contractul suspendat de la ei.

Va multumesc anticipat pentru raspuns

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. daca doresc pot sa ceara despagubiri sau pot sa solicite imputatii mai ales daca au avut contract cu acea firma. Dar nu vad cu ce te-ar ajuta pe tine.
2. pe de alta parte concediile de maternitate sunt suportate integral de stat prin casa de asigurari deci nu ei au de recuperat banii pentru ca nu ei au platit acele concedii. Sau chiar daca le-au achitat ca si plata au fost decontate (primite inapoi) de la casa de asigurari care este in fapt platitorul final.
Nu au cum sa pretinda acesti bani pentru ca nu au platit ei acesti bani ci casa de asigurari.
3. Nu stiu ce fel de informare sa-ti fi trimis.... stiti am gresit? In mod firesc trebuia casa de asigurari sa nu admita plati gresite in contul ei pt ca decontarile se fac lunar. Dar in mod cert nu este vina ta si tot in mod cert casa a suportat platile.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Oooo, asta le-am spus si eu ca oricum banii ce mi i-au platit ei in perioada aia si-i recupereaza de la stat (marog ei se lamenteaza ca si-i recupereaza in n ani dar asta nu ma intereseaza pe mine) tocmai din cauza asta am vrut sa verific sa nu fi vorbit bazaconii. Hah! EU mi-s razboinica de fel si nu ma prea las pacalita, dar sa am o baza. Buun, deci astept sa mi-i ceara statu!
Sar'na again, daca imi permiti si nu o scot la capat, te mai deranjez.

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Stai ca acum m-am gandit, dar daca au avut control si au sesizat aia greseala si le-au cerut banii. sau casa la o adica mi-i cere mie direct?

Monica de Zgatie cu Blog
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Buna seara!
Mai revin si eu la acest topic cu o rugaminte. Eu m-am intors la munca la 1 aprilie, deci pana la expirarea celor 2 ani de CIC. As dori sa stiu nr legii si articolul care prevede in acest caz program de 6 ore fara afectarea salariului.
Sper ca mai este in vigoare o asemenea legislatie.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

O doamna care are 56 ani, a lucrat in campul muncii( a cotizat) 18 ani si care este diagnosticata cu schizofrenie poate beneficia de pensie de invaliditate?

Medicul de la spitalul de boli nervoase , unde este internata a 3 oara anul acesta i-a spus ca nu poate beneficia , daca nu a cotizat min 25 de ani si ca nu e cazul sa-si faca dosarul de pensionare.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In cazul schizofreniei nu este necesara realizarea unu stagiu de cotizare pentru obtinerea unei pensii de invaliditate.
Baza legala legea 263/2010 art. 68 aliin. 1 pct. b

Sa se adreseze casei teritoriale de pensii nu unui medic.Va trebui sa isi faca dosar de pensionare pentru pensie de invaliditate - desigur va exista si partea medicala eliberata de medicul expert - exista procedura specifica. Categoric are dreptul si va beneficia de pensie de invaliditate si se va stabili si gradul de incadrare.

Ai legea pe pagina legislativa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput