Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,
sebi suge chiar la o ora,isi mananca manutele si deschide gurita cum ma vede.
avem 6 luni si 8 zile, 5.650 kg si 62 de cm,adica de 3,7 ori mai greu decat la nastere si cu 20 de cm mai mult.Eu Ii multumesc lui Dumnezeu.nici nu indrazneam sa sper la asa ceva.
mi s-a indicat sa incep diversificarea cu faina de orezcu laptic de la mine si apoi cu supica.
ce parere aveti?
am diversificat jocul, caci ne rostogolim de pe mami,stand pe spate pe mami, apoi mami ne pune la loc si tot asa ,razand,de vreo 20 de ori pe seara.
eu a trebuit sa imi pun mana dreapta in ghips.trebuia si stanga,pt a evita o operatie,dar nu puteam cu ambele maini in ghips.
strumful e incantat de ghipsul meu,eu nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

prima masa a lui Sebastian:a ras 30 de ml de faina de orez cu laptic de la mami.......apoi a cerut la san!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Am pus poze noi cu Karla la 2 ani si 5 luni la saniusi pentru cine vrea sa ne vada.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Johanna am vazut o fetita frumusica foc cu un zimbet superb la saniusi.Sa fiti sanatoase si toate zilele sa va fie pline de zimbete. Ma bucur cind va vad asa de mari, ma gindesc ca si fetita mea va fi la fel, tot mi se pare mie ca seamana.
Pina atunci insa ne luptam cu diversificare, nu ii mai place absolut deloc masa de prinz, nici supa, nici piure de legume , nici carnita. Maninca insa tot ce e dulce, fructele si cerealele cu lapte cind ii dau. Frate-su maninca orice ii dau.

Histamina asa am inceput si eu diversificarea, cu cereale insa , orez cu roscove au mincat prima data, apoi supa de legume, initial zeama apoi legumele pasate.
Dar cum am spus mai sus, unul maninca de rupe celalalt adica cealalta face mofturi.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

a doua zi de diversificare, de la 30 de ml de lapte de la mine cu o lingura de faina de orez ieri, azi am ajuns la 80 de ml lapte cu 2 linguri faina de orez si............................in 10 min a ras tot apoi........a supt ca ii era foame!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Ati facut copilasilor vaccinul Rotarix contra rotavirus? Daca da, imi puteti spune cum s-a comportat bebe dupa?
Mie pediatra mi l-a recomandat pentru ca a avazut cazuri de copii la gardinita care au facut forme mai neplacute, dar si vaccinul am vazut ca are ceva efecte adverse deloc de neglijat si bebe mai e si prematur...

Multumesc

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Infectiile cu rotavirus sunt fff urate. Si da, din pacate a inceput deja sa circule virusul prin gradinite si e inca iarna..... Nici nu vreau sa ma gandesc ce ne va astepta la vara mai ales ca anul asta mi se pare mie ca mult mai multi copii au fost virusati si mai ales multi adulti din jurul meu, oameni in putere care pana anul asta nu au avut nimic.

Despre vaccin nu stiu ce sa-ti spun.... As inclina spre a-l face. eu una ma mai interesez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna ziua,am nascut anul trecut(4-9-2010)) prin cezariana un baietel de :32cm,900 gr,la 25-26 saptamani.Acum a crescut are 55-56 cm si 5120kg,are aproape 6 luni cand ar trebui sa aiba 2 luni si 5 zile.Am si eu niste intrebarii pentru mamicile care au trecut prin asa cevaCat timp tin durerile de burtica?E normal sa se screama mult timp la o besinutza sau cand vrea sa faca treaba mare?Va multumesc mai revin cu intrebari:),sanatate voua si la bebelusi vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Loys bine ai venit si sa iti creasca mare minunea. Pentru scaun incearca supozitoare cu glicerina. Dar pediatrul ce spune? Bebe e alaptat sau mananca formula?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Loys sa iti traiasca puiutul si sa creasca mare si sanatos.
Baietelul meu se chinuie foarte tare cind are scaun , iar cind minca doar lapte praf avea scaun o data la doua zile.Am intrebat pediatra si mi-a zis ca se va rezolva odata cu diversificarea.Acum are scaun zilnic, nu face exagerat de tare si tot la fel se chinuie, se stramba si se congestioneaza tot.Incerc sa ii dau chestii laxative cum sint perele de ex. pentru a-l ajuta.Sau poti incerca sa ii dai intre mese cite putina apa pentru a mai hidrata si continutul stomacelului lui putin.

Mimo mie pediatra mi-a zis sa nu le fac copiilor Rotarixul si nu l-am facut.Oricum din cite stiu eu se face pina la o anumita virsta daca nu ma insel 6 luni, dar nu stiu f. sigur. Noi am facut deja cam multe vaccinuri am zis ca si asta e prea mult, si doctorita mi-a zis si ca nu e demonstrata eficacitatea lui in totalitate.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput