Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sanatate si Dumnezeu si Maica Domnului sa va ocroteasca!

te inteleg.
de sambata mergem singurel in picioruse si ne dam singurel jos din pat.
demolam,desurubam,radem si facem bau daca ne cearta mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

danasima, vezi ca la AKH spitalizarea pe zi e in jur de 1000 euro, in timp ce la clinica privata wiener privat klinik e in jur de 500, cu aceeasi dri, ca doar sunt gard in gard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Danasima, aveti banii sau solicitati de la statul romana?
te rog, contacteaza-ma.
nike974@gmail.com

am upgradat budincuta.


3 linguri de gris, 250 de gr de iaurt, 2 oua ,2 mere rase, o feliuta de gutuie rasa(sau piersica jumatate), 3 linguri de miere sau glucoza pulbere(nu i-am dat zahar pana acum,daca voi ii dati, puneti 2 linguri de zahar), o lingurita mica de scortioara(antibiotic natural). se amesteca totul si se pune intr-un vas de jena tapetat cu unt la cuptor pt 40 de min, treapta 4-5, pana de vine aurie.
se rastoarna dupa cca 30 de min de la oprirea cuptorului.
se infasoara intr-un servet curat. pt 15-20 d emin.
ies cam 8 portii de bebe, 4 portii de adult.
e delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc Histamina, dar nu avem de gind sa asteptam bani de la stat.Ni s-a spus ca este o operatie care poate fi facuta si in Romania, deci nu am putea sa apelam la formularul acela, ca nu ii mai stiu numarul acum.
Noi vom merge la o clinica la aprox 80 km de Viena si spitalizarea costa 500 euro pe zi, ceea ce mi s-a parut rezonabil.Si ne va ajuta o ruda cu banii, asa ca sper sa primim programarea cit mai repede.
Histamina, ce consistenta are budinca facuta de tine?Eu nu reusesc sa ii fac pe copii sa manince decit piureuri si alea nu foarte groase.Nu stiu cum sa ii conving sa manince si lucruri mai solide, Carina mai mesteca un biscuit, o coaja de piine sau chiar bucatele de fructe(nu mar, ceva mai moale gen banana, para, zmeura) dar Filip nu mesteca nimic si credeti-ma am incercat sal obisnuiesc si cu altfel de texturi in afara piureului dar nu a mers.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

danasima,
diluezi budica cu laptic pana se face moale,ca un piure.
asa am inceput si noi,ca nici strumf nu vroia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

poate va ajuta

- alimente bogate in histamina: spanac, rosii, varza murata, ficat, salamuri, carne de porc, hering, scrumbie, somon, ton, sardele, branzeturi fermentate si cele cu mucegai;
- alimente care contin substante care elibereaza histamina si tiramina: fragi, capsuni, banana, ananas, avocado, rosii, arahide, porumb, alune, migdale, fructe de mare si crustacee, peste afumat si conservat, branzeturi fermentate, carnati, cubulete de concentrate si extrase de carne;
- alimente care contin cofeina: cafea, ceai, bauturi pe baza de cola si cicolata;
- alimente care contin serotonina: banane, rosii, avocado, ananas;
- alimente care contin acid acetilsalicilic: rosii, dovlecei, castraveti, pepeni galbeni, cirese, citrice, mere, smochine; in calitate de conservant, acidulacetilsalicilic se gaseste in bomboane, in conserve si in bauturi alcoolice.



Aditivi suspecti. Printre aditivi, cel mai des acuzati pentru acest tip de reactie sunt:

- acidul benzoic si benzoatul de sodium (E211) din siropuri, vinuri, conserve de peste, maioneze, sosuri gata preparate, branzeturi;
- anhidrida sulfuroasa si sulfite (E220), continute in vinurile albe, otet de vin, cidru, sucuri de fructe, fructe uscate si tropicale, fructe conservate si zaharisite, marmelada si gemuri, condimente si sucuri fabricate, muraturi in otet, fructe de mare si crustacee;
- nitrati si nitriti, prezenti in calitate de conservanti si aromatizanti in carnurile prelucrate (hot dog, salamuri);
- tartrazina(E102) si eritrosina (E127), coloranti galbeni si rosii, utilizati in produse de cofetarie (bauturi nealcoolice, siropuri, lichioruri, fructe zaharisite, inghetate) si in produse farmaceutice;
- glutamatul monosodic (E621), folosit pentru a da gust preparatelor din industria alimentara, pentru sortimentele de carne conservate si ambulate, precum si in restaurante.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ronna am vazut ca aveti probleme cu constipatia.
Ce laapte praf folosesti?
Noi am folosit la inceput Nan si am avut aceleasi simptome ca si voi.Dupa aceea am trecut pe Aptamil( la recomandarea dr) si problemele cu constipatia au disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

am o MARE VESTE. i-a iesit ,in sfarsit, si analiza pt boala celiaca si e ok!!!!!!!!!!!!!!Multumesc lui Dumnezeu. are 2,12 si valorile normale sunt undeva intre 0 si 20!

pt constipatie, magiun facut fara zahar sau o lingurita d emagiun de topoloveni diulat cu 2 lingurite de apa sau 1/2 lingurita de miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

bravo, histamina! sa fie numai cu sanatate de acum incolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

strumf buba la fundulet,ca s-a oparit, buba la nasuc ca a jucat bau cu matusa pe asfalt.

Mergi la inceput