Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Bine ai venit Ronna!! Sa-ti creasca sanatosi esentele! Dana imi pare rau pentru Filip, dar mare este Dumnezeu si o sa treceti cu bine si peste asta! Este foarte bine ca nu-l operati aici. Iti doresc putere si sa ne tii la curent cu vestile! Noi suntem fetite mari, ne ridicam, stam in fundulet, vrem numai in picioare, mergem de-a busilea peste tot, ne ridicam la marginea canapelei si facem pasi singure, ne urcam pe mobila, iar la controlul de 9luni, la maternitate, ni s-a spus ca am recuperat f bine, facem aproape tot ce face un copil de 11 luni! Doar la partea motrica trebuie sa mai insistam! Nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul, si am ajuns aici. Mai avem 2 luni si o saptamana si implinim 1anisor!!! Ana are acum 7 kg si 68cm iar Maria 6600kg si 66 cm! Sper sa ne ferim de raceli, dar o sa vedem cum o fi la iarna! Sanatate si voua si la esente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Dana,
sanatate lui Filip.
Fugi de Romania.
Eu inca sunt traumatizata de internarea la Budimex.
A fost oribil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

Multumim pt primire.

Fatuca mea e constipata.Face kk, dar sunt doar niste bilute.Voi cu ce ati combatut constipatia la 3luni jumate(varsta reala)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Noi nu am avut probleme cu constipatia, le dadeam in fiecare zi espumisan pt burtica. O singura data a fost Ana constipata, si dupa vreo 2-3 zile i-am pus un supozitor cu glicerina, adica o bucatica din supozitor, atat ! Pt burtica am incercat toate minunile de prin farmacii, si singurul careni s-a potrivit a fost espumisanul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

O vreme am folosit si noi espumisanul, dar eu stiu ca e pt colici.Dr mi-a zis sa-l folosesc la nevoie, adica daca au colici.Intr-adevar ca nu le-am mai dat de ceva vreme pt ca chiar nu i-am vazut indispusi. In seara asta i-am dat baby drink in care i-am pus 2ml de duphalac(lactuloza), dupa care i-am dat lapticul si a adormit draga de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

magnezia augusta cu lactuloza. e f buna pt constipatie.

raportam a 4 a viroza. azi noapte 39,6.impachetari, antitermice.
sunt epuizata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Bine ai venit,Ronna!Sa cresteti mari si sanatosi si sper sa gasesti aici sprijin si raspuns la intrebari ca si mine.Parca am revazut povestea mea cind am citit ce ai scris tu.
Multumim pentru incurajari, sper ca Dumnezeu sa ne ajute in continuare ca si pina acum.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna spune:

Multumim Danasima.
Histamina chiar i-am dat aseara lactuloza si scaunul de azi parca nu mai era asa tare.
Fetelor noi azi am fost la control la neonatolog si totul e ok.Copiii se dezvolta bine,au tendinta de a se tara, intorc capul cand stau pe burtica, fixeaza obiecte pt scurt timp deci lucruri normale pt copii de 1 luna-2 cat ar fi trebui ei sa aiba.
Maine avem vaccin, sper sa nu se lase cu febra.

Noapte buna, sa visati frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

danasima, imi pare rau de filip. si noi am avut niste mici probleme cu picioarele si dupa ce m-am enervat ca asteptam mult ca sa ajung la burnei, am mers la PROF DR JIANU, care lucreaza la gr alexandrescu sau la clinica din cotroceni. este un dr exceptional si mai intai un om. un dr ONEST. se uita, iti explica, are rabdare, nu se arunca la diagnostice hazardate. este foarte profesionist, doar e prof univ cu par alb in cap si multa experienta. poti merge si la el for second opinion.
cat priveste operatia, daca e necesara, nu vei gresi alegand austria. am mers acolo cu mama mea la un tratament si sunt excelenti drii. este un ortoped f bun la Wiener privat klinik, kotz sau ceva de genul. e celebru, opera fel si fel de lume, de la babete anchilozate la fotbalisti celebri. cauta-i adrea de mail si scrie-i. eu asa m-am dus cu mama la vinea, am cautat pe site-ul AKH-ului drul, i-am gasit adresa d mail, am descris cazul in cateva cuvinte si pac la consultatie.

despre israel nu stiu nimic, dar nu cred ca dai gres nici acolo. e posibil sa fie mai scump (de ex, ferilizarile in vitro sunt 4-5000 euro, ceea ce in austria e cam 3500, in ungaria 1500 etc).

iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim pentru incurajari si sugestii.
Nu stiu daca vom mai merge in alta parte pentru inca o opinie, cert e ca asteptam acum programare pentru Austria.Varianta cu Israelul a cazut, operatia acolo ne-ar fi dus la un pret triplu sau chiar mai mult facta de Austria, am pus-o pe matusa mea sa se intereseze.
Dar din moment ce toti medicii consultati pina acum ne-au zis ca trebuie intervenit chirurgical, o sa o facem si pe asta cu incredere ca Dumnezeu ne va ajuta si totul va fi bine.
O sa va tin la curent cu cea ce va urma, in masura in care ma vor lasa cei doi pitici , care demoleaza totul in jurul lor si atunci cind vreau sa scriu un mesaj la calculator, trag de tastatura, apasa......e de groaza cu ei.Dar nu va pot spune ce fericita sint ca e asa.Cred ca toata lumea de aici ma intelege.
Numai bine si multi !

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput