Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc valy.Am incarcat citeva poze , acum sa vad daca pot sa pun link-ul aici.Sper sa ma descurc pina la urma.
Mimo noi am facut prima data vaccinul asa zis de 2 luni la 3 luni si o saptamina, dar copii mei sint nascuti la 28 de saptamini adica cu mult mai devreme decit piticul tau.Pe urma in fiecare luna am facut cite un vaccin, adica la o luna dupa primul am facut Prevenarul, la 5 luni si o sapt am facut vaccinul care se face in mod normal la 4 luni, apoi iar Prevenar, iar acum am intirziat cu cel de 6 luni(la noi trebuia facut la 7 luni si o sapt)dar am racit si il vom face miine.

Copii mei au mincat lapte praf, de la 3 saptamini dupa citeva incercari de a-i alapta care nu au mers(erau foarte imature stomacelele lor si nu au tolerat laptele meu).Initial le-am dat sa manince fix la 3 ore, in prima luna acasa (ne-am externat la 2 luni si jum), ii trezeam si noaptea tot la 3 ore.Pe urma am vazut ca nu mai mincau chiar asa de bine daca le dadeam la 2 ore jum-3 si noaptea ii lasam sa se trezeasca ei si sa ceara.Treptat am ajuns sa mincam cam la 4 ore acum cu pauza de 5-6 ore noaptea.Acum depinde si cit de mincacios e bebe.La mine Filip nu rezista nici acum mai mult de 5 ore poate nici atit, dar sora-sa daca nu o trezesc eu spre dimineata cind o vad ca se misca sau scinceste un pic,nu cere prea des sa maninc.daca ii dau la 3 ore nu maninca niciodata tot.
Nu stiu cit are puiul tau, se zice ca atunci cind sint mai micuti sa bnu ii lasi mai mult de 4 ore fara sa manince ca se deshidrateaza, dar.....mai depinde si de copil.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:


Sper sa fi reusit!Asta e nu sint cea mai tehnica persoana din lume.

Pozele noastre
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/?albumview=slideshow

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mimo, noi am facut toate vaccinurile dupa varsta corectata, adica cel de 2 luni la 4 luni si asa mai departe.... Despre mancat nu sunt eu cea mai in masura sa iti raspund (eu am alaptat-o pe Karla) dar eu a gandesc ca ar trebuit hranit bebe tot la cerere. Adica eu nu vad nici un rost sa trezesti bebe fix la 4 ore sa ii dai sa manance daca el doarme foarte bine.

Dana, ti-am admirat comorile! Sa iti traiasca! Cred ca toti prematurii au niste trasaturi comune. Mi-au amintit de Karla acum doi ani. Ce trece timpul!!!!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Dana admirat micile comori ce dulci sunt mai ales cand sunt amandoi unu langa altu(a) se fac ei mari si atunci sa te tii mami...
Mimo bine ai venit sa iti traiasca micutul in legatura cu laptele praf si programul de masa nu te pot ajuta noi abia de la 6-7 luni am consumat dar de vaccinuri iti pot zice ca le-am facut normal la luni nu am tinut cont de lunile corectate acuma mergi pe ce zice dr ...te mai asteptam pe la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim tuturor!Ieri am fost in vizita la spitalul unde s-au nascut si toate asistente, infirmiere si doctorite au venit curioase sa ne vada.Nu le venea sa creada, nu neaparat ca sint mult mai mari fata de cum au fost, dar se mirau cit de activi sint si cit de bine comunica cu mami si tati, dar si cu ceilalti.Filip e de ajuns sa te uiti la el si incepe sa rida si sa gingureasca.
Primele poze sint de cind am venit din spital, mi se intimpla mie sa ma uit la ei si sa zic:ce repede trece timpul, dar voua care aveti puiuti mari de 2-3 ani.
Multa sanatate tuturor "esentelor" si putere mamicilor lor!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Salutare dragi mamici...

Intru mai rarut sa scriu ca nu ma lasa strumful meu , dar va citesc ori de cate ori am ocazia.

Mimo si al meu e nascut tot la 34 sapt si fiindca l-am adoptat, am fost nevoita sa-i dau lapte praf. Noi am mers pe NAN (de la PreNan si pana la Nan 1+) si ne-a mers ff bn. La inceput l-am alaptat la 3 ore, apoi am marit la 4 ore si cand am inceput diversificarea (pe la 6.5 lnite) i-am dat chiar mai rarut (cand cerea el). Era si destul de dolofan dupa si nu mai insistam cu mesele. Vaccinurile i le-am facut ca si cand ar fi nascut la termen. De fapt noi nu prea am tinut cont de varsta corectata
Daca te mai pot ajuta cu vreo inf , cu multa placere.
ingerasului mic, sa se faca mare si voinic. Cat aveti acum?

danasima ti-am admirat comorile. doamne cat sunt de frumosi cand sunt asa mici . Si ce rpd trece perioada asta. Stiu ca e si greu totodata, dar e ceva de neinlocuit. Sa creste-ti mari si sanatosi, ca frumosi sunteti

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Dragi mamici, multumesc pentru raspunsuri.

Peste o saptamana o sa implinim doua luni. Ne-am nascut cu 2 kg si acum avem cam 3,8 kg. Zic eu ca recuperam destul de bine. Sa dea Doamne-Doamne sa o tinem tot asa.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasima


Sper sa fi reusit!Asta e nu sint cea mai tehnica persoana din lume.

Pozele noastre
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/?albumview=slideshow

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Ce frumosi sunt!


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimo

Buna!

Am uitat s va mai intreb ceva: daca exista printre voi mamici care si-au hranit copilasii prematuri cu lapte pfar (mie din pacate nu mi-a venit laptele), cate ore intre mese vi s-a recomandat sa existe - minim si maxim. Mie mi s-a spus in maternitate sa nu fie mai dese de 2,5 ore si nu mai rare de 4 ore, dar pediatra de acasa mi-a zis ca pot fi si mai mult de 4 ore intre mese. Acum nu stiu cum o fi mai bine.

Va pup. Sanatate voua si copilasilor!

Luca Alexandru, mica mea comoara

Pana a ajuns la DPN(nascuta la 31 s, deci pana la data cand ar fi trebuit sa se nasca) si pana la 3 kg o trezeam din 3 in 3 ore, pt ca mi s-a spus ca prematurii dorm mult si nu cer papica si pot sa se deshidrateze si sa scada in greutate. Nu cerea lapte, deci o trezeam eu. Asa si-a si reglat mesele, si apoi cam asa a tot mancat, la 3-4 ore, in timp, in functie de grafic, o lasam noaptea sa doarme, mai avea o masa peste noapte la ora 1,30 cu mare precizie, si spre 9-10 luni a dormit toata noaptea. dar recupera ziua, cand manca mai des.
Minim o ora jumatate trebuie sa fie intre alaptari, cat sa se digere lapticul, pana sa introduci in stomacel alt lapte, pt laptele proaspat ajunge peste cel deja digerat si se baloneaza, si asa bebe nici nu face colici. Dar eu am alaptat, si stiu ca laptele praf e mai consistent si tine mai mult la stomacel.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Ayla LA MULTI MULTI ANI SANATOSI SI FRUMOSI PT L U A N A, sa creasca mare sanatoasa si sa aiba parte numai de bucurii, iar voi sa va bucurati intotdeauna de puiutii vostrii

pt ingerasul ALMA

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput