Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Revin si eu dupa un weekend de cosmar. Maria mea vrea sa doarma dar nu poate. Se chinuie saracuta, plange, se inconvoaie, nu Mai stiu ce sa fac. Ele dorm doar pe burtica, de vreo 3-4 luni. Pana acum vreo luna jumate Le adormeam in bratze, apoi Le puneam in patut. Acum le pun pe burta pe pat, le mangai pe spate,Le cant, si adorm! Dar de vreo saptamana, Maria este f mofturoasa, nu Mai vrea sa adoarma decat leganata, si plange mult. Sunt disperata, nu Mai stiu ce sa-I fac. I-am dat suc de mar doar trei zile, apoi am intrerupt, cand am vazut schimbarea ei. Ma gandesc ca o fi de la dinti, ca sta de vreo luna cu mainile in gura, dar eu nu vad nimic schimbat la gingii! Azi ma duc cu ea la pediatru sa o consulte. V-ati confruntat cu problema somnului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Bine ai venit printre noi Sweetcrina.Sa ti traiasca minunile.Am citit ce ai scris pana acum ....si vad ca voi va ti confrutat cu refluxul...Se poate ca fetitele safie agitate asa si de la sucul de mar...puiu meu si acum mai are reflux gastric dar nu iam dar nimim crud...si mai ales sucurii..care sunt putin acrisoare....Sper sa nu fie de la el ....se poate sa mai fie si colicii....care la bebei prematuri tin mai mult..nu e o regula,dar in general cam asa e..Si eu cand am inceput diversificarea am inceput cu suc de morcov...si tot asa era tare agitat..si am renuntzat..Iam bagat numai ce e ste fiert sau gatit..nimik crud...Acum tu iti cunostii fetitzele...vezi cum reactioneaza daca il fierbi...mult sanatate si sa auzim numai de bine..va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna seara mamici de pitici,astazi am fost si noi la pediatru sa vedem cum mai stam....si avem 7.480kg,cica 66 cm...(eu cred ca are putin mai mult dupa masuratori..dar in fine..nu conteaza:))si o problema care nu stiu daca e grava sau nu ..ca nu am mai auzit de asa ceva la bebei...are splina marita....Mi a spus ca e posibil sa fie de la plamani care ii apasa in jos..daca la urmatorul examen nu devien la marimea normala o sai ia sange sa vada daca are ceva...A mai patit cineva asa ceva?Care sunt cauzele?Am tot cautat pe net ,dar nu am gasit un raspunc concret....va pup si o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Salutare!
Dupa o saptamina petrecuta numai eu si piticii, si tati dar dupa 9 seara, am si eu timp sa mai stau la calculator pentru ca ni s-au intors bunicii din vacanta.
Noutatile noastre: Filip alearga in toata casa in patru labe, nu ii sta nimic in cale, praguri, usi la dulaputi, ghivece cu flori si mai ales pamintul de la flori il atrage.Carina e putin mai pasnica, inca nu merge decit foarte putin, mai mult se arunca in fata si apoi cade pe burta, in schimb se ridica in picioare in patut si sta asa destul de mult, uneori tinindu-se si cu o singura mina.
Sweetcrina nu vreau sa te sperii dar eu am probleme cu Filip cu somnul cam de la 7-8 luni.Pina atunci dormea in patutul lui, se mai trezea noaptea citeodata, dar ii dadeam ceai in patut fara sa-l iau in brate.Nu stiu ce s-a intimplat, tot asa am zis si eu ca poate sint dintii, poate e traumatizat de kinetoterapia zilnica cert e ca de atunci nu mai vrea sa doarma in patut, incet-incet l-am luat cu noi in pat, iar acum se trezeste noaptea, plinge, uneori ne loveste cu miinile si picioarele, nu ii convine nimic.Si sa nu incerci sa-l pui jos in pat ca se arcuieste tot si incepe sa tipe.Am incercat de toate, sa il plimbam, sa-l leganam, sa ii cintam, sa il culc la mine pe burta ca atunci cind era mic, chiar pediatra mi-a dat si peritol sa ii dau la nevoie.I-am dat o singura data si a facut mai rau.
Are si nopti mai lininistite cind doarme dar de regula dupa 2-3 linistite urmeaza cel putin 3-4 de cosmar.
Bine el are si un stil foarte original de a dormi.Adoarme, se ridica in fund cu ochii inchisi, apoi se pune pe burta, se rostogoleste se pune in diagonala, tot patul e al lui.Eu sper sa mai creasca si sa se mai linisteasca, altceva nu stiu ce sa ii mai fac.
Sper ca la tine sa nu fie asa.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Fetelor vad ca vorbiti de somn. Karla a fost un copil exemplar cu somnul. De la sase luni dormit toata noaptea. Dar asa pe la un an si vreo 6-7 luni si-a facut un obicei de se trezea la 1-2 noaptea si avea chef de povesti sau de joaca. Faza asta a tinut vreo cateva saptamani.
Trebuie sa fii foarte consecvent, sau macar la noi asa s-a rezolvat problema. Eu o luam din patut, o puneam pe pervazul de la geam si ii aratam ca afara e intuneric si ca toata lumea doarme. Masinile sau oamenii care ii vedea la ora aceea pe strada era "politia" care verifica daca copii dorm. De jucat ne jucam ziua. Asta a fost povestea in fiecare noapte cateva saptamani pana copilul meu a renuntat.
De precizat ca nu am luat-o niciodata cu noi in pat decat cand a fost racita. Ei exploateaza repede orice compromis il faci la ceea ce vor ei.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Buna fetelor! Sa stiti ca citesc mereu ce scrieti, dar nu stau bine la capitolul "timp liber"!!! Am fost cu Maria la neurolog, si totul e ok. Mi-a dat picaturi Alinan baby, si atat! Acum e mai calma! Danasima, noi nu avem probleme cu somnul noaptea! De la vreo 4 luni jumate, fetele adorm intre 20 si 22 seara si se mai trezesc intre 6 si 9 dimineata! Noaptea cand incep sa se foiasca, stiu ca e semnalul pt papa, si le dau prin somn. Problema noastra e ca Maria adoarme greu, se foieste, am incercat toate variantele, dar nimic nu e ok. Acum, de la picaturile astea, este mai linistita, era f agitata si plangea mult in timpul zilei. Acum e mai bine. Fiecare doarme in patutul ei, doar ziua stau amandoua si se joaca intr-un patut. Se rostogolesc, ganguresc toata ziua, tipa, vor sa stea numai in fundulet, sa te joci cu ele! Ana se tine de patut si incearca sa se ridice, dar nu reuseste inca! Toate jucariile trec prin gurita lor, toata ziua stau cu mainile in gura, dar nici semn de dintisor! Danasima, tu le dai de mancare odata la amandoi, sau cum faci? Ma gandesc ca acus ajung la diversificare, si nu stiu cum am sa fac! Eu sunt singura, ma ajuta mama, dar doar jumatate de zi, cealalta jumate e la servici, iar sotul meu e plecat pana seara! Folositi scaune de masa? Si am o intrebare pt toate mamicile de pui mici ca ai mei... vreau sa cumpar scaune de masina si nu stiu ce marca, am senzatia ca toate sunt prea mari pt ele, prea adanci! Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Buna!
Continuind discutia despre somn, sa stii Joklk ca eu stiu foarte bine teoria si cam ce ar fi trebuit sa fac numai ca in cazul lui Filip nu prea functioneaza, daca incerc sa-l potolesc fara sa-l iau in brate se intensifica tipetele, uneori mi-e teama sa nu o trezeasca si pe sora-sa si uite asa s-a creat un lant al slabiciunilor.
Sa stii Sweetcrina ca si la mine se intimpla la fel, Carina adoarme repede , singura in patutul ei dar Filip si ziua si noaptea adorme foarte greu, cum spui si tu se foieste se ridica si cred ca face cel putin 20-30 de miscari pina adoarme, gen ridicat in fund, pus pe burtica si tot asa.
De mincat , le dau la amindoi in acelasi timp.Am un scaun de masa mare si unul de la fisher-price care se pune pe scaunul obisnuit adica nu are partea de jos.Am luat asa ca nu mai aveam loc in bucatarie pentru doua scaune mari.Pe cel mic il pun pe coltar,iar celalalt este lipit de coltar asa ca stau unul linga altul.Dimineata pina pregatesc eu mincarea se iau de miini, vorbesc pe limba lor unul cu altul si isi fac de lucru astfel ca pot eu sa le pasez linistita fructele.Si le dau alternativ, unuia o lingurita , celuilat una.Si ne descurcam. Bineinteles ca imi e mult mai usor cind ma ajuta cineva, de regula sint socrii mei care vin la ora meselor intotdeauna, dimineata mai sintem singurei ca nu stiu ei sigur cind ne trezim.
Si scaune de masina le-am luat cam pe la 7-8 luni, sint unele de la bebe comfort :poti sa le vezi aici http://www.universultau.ro/products/489.
Au avut si o perna pentru ei cind erau mai micuti, stau foarte bine in ele sint puse unul linga altul pe bancheta din spate si am si eu loc linga ei.
Hai ca m-am intis la povesti.Sper sa aveti un week-end linistit si placut!


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:



A trecut un an cu cea mai mare minune din viata mea si numai Dumnezeu si Maica Domnului m-au intarit sa pot rezista.Au fost 4 luni in care strumful a dormit, a stat, s=a jucat 24 din 24 pe mine, pt ca regurgita tot ce papa si nu avea nici muschi abdominali.
Au fost luni in care am luat peste 3000 de pastile de galafor si am baut litri fara nr de ceai pt lactatie.Sunt 12 luni de alaptat din 3 in ore maxim noaptea, luni in care ma sculam odihnita dupa 4 ore de somn.
Nu vreau sa mai imi amintesc cele 21 de ore de contractii la minut,dar cu dilatati 0, momentele in care Sebastian nu a mai miscat, prognostigul sumbru de la nastere sau faptul ca mi se aranjase transferul la Giulesti,dar nu am vrut sa ma duc,nu stiu nici azi de ce. A iesit din TI pe 18 august,ddeci pe 16 ar fi fost acolo.
Multumim lui Dumnezeu si Maicii Domnului,acum tot laptic de la mami papam, avem 6,5 kg ( de la 1,5), 70 de cm ( de la 42), stim 13 cuvinte, mergem tinuti de ham sau de manute, urcam si coboram stinghiile de la banca, ne cataram peste tot, recunoastem poarta unde stam, papam multe leume,fructe si radem non top.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

La multi ani Sebastian!
Sa cresti mare si puternic, sa fii sanatos si sa fii o permanenta sursa de bucurie si implinire pentru parintii tai!


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

La multi ani Sebastian...sa aduci numai bucurii parintilor ,multa sanatate . Maine e ziua cea mare,,,plecam spre Romania..am stomacul cat o nuca,sper ca totul sa fie bine pe drum si timp de o luna...Rugativa pentru noi sa ajungem cu bine....O sa ajungem in Simeria (Deva))..la sotul..si sper sa ramanem acolo..ca al meu barbat are planuri de plimbare.Va pup si sa ne auzim cu bine..multa sanatate....

Mergi la inceput