Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Multumesc Joklk. Din pacate am alaptat doar cat am stat in spital, adica 2 luni si o saptamana! Cand am ajuns acasa am Mai alaptat doar o saptamana, dar f putin. Din cauza stresului, oboselii, am stat in spital doar 5 zile dupa cezariana, iar 2 luni ma duceam la toate mesele, din 3 in 3 ore. Din 8 mese, ma duceam la 5. Eram foarte obosita, stresata, suparata. Dar bine ca a trecut totul. La inceput le-am dat Pre nan, iar acum suntem pe Topfer. Am avut probleme la inceput cu refluxul, imi vomau zilnic, era cumplit! Nici nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul! Si totusi parca am senzatia ca nu mai cresc! Voi cu ce ati inceput diversificarea si cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Bine ai venit sweetcrina.Sa-ti traiasca minunile.Nu stiu sa-ti spun cat a avut Andrei la 6 luni, el oricum s-a nascut cu 2.5 kg. Am acasa caietelul cu notitele de pe vremea aia.Stiu doar ca erau niste reguli, cu cat s-a nascut si cand isi dubleaza greutatea sau si-o tripleaza.
Poate ar trebui sa te gandesti la varsta corectata daca e in regula cu greutatea fetelor.Si apoi mai stiam ca si fetitele sunt mai slabute decat baietii.
Eu cred ca e bine ca ai inceput cu cereale.Astea ajuta sa puna pe ele.Dar eu in locul tau le-as da fara gluten, mai ales ca au 6 luni necorectate.
Mai tarziu poi sa incepi cu supe de legume si piure de legume.Dar cel putin o luna mergi numai cu cereale.

Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna ziua...imi cer scuze ca dau buzna dar am o intrebare,poate printre voi s-a mai gasit cineva in situatia asta.....am o prietena care a nascut primul copil prematur la 34 de sapt,iar acum(dupa 4 ani de la primul) este insarcinata iar doctorul i-a recomandat sa nu pastreze sarcina din cauza faptului ca pe primul l-a nascut prematur,iar acum el crede ca nu va ajunge nici pana la 34 de sapt...e obligatoriu daca primul s-a nascut prematur sa se nasca si al doilea la fel sau sa fie si mai multe complicatii acum???

Va multumesc din suflet!si astept cu nerabdare un raspuns!

Multa sanatate!

Mami de Razvan (09.05.2007) si 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

medicul acela e un cretin. cum sa stie asta?exista vreo suferinta fetala anterioara datorata unor cauze fiziologice?
sa se duca si la alti doctori ,care nu fac pe mafalda.
stiu femeie care a nascut pe primul la 30 de saptamani,apoi ,al doilea a fost la termen si normal. deci...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Nu pot sa cred ca un medic poate recomanda renuntarea la o sarcina doar pentru ca in familia respectiva exista un copil nascut prematur, si inca un prematur nascut la 34 de saptamani (deci destul de mult). Eu am o prietena care are doua fete de aproape 3 ani respectiv 2 ani. Prima nascuta prematur (la 29 de saptamani - 900 g) a doua nascuta la termen (la 38 de saptamani - 3000 g). Deci nu exista o regula ca daca primul e prematur si celalalt va fi. Daca nu exita motive medicale intemeiate pentru a renunta la sarcina, doar pt ca primul copil e prematur nu e un motv suficient din punctul eu de vedere.





Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Multumesc Ali! Le dau cereale fara gluten, cu orez, tot de la Topfer. Le plac foarte mult, le mananca cu placere. Am inceput sa le dau suc de mar, cu lingurita, peste o sapt voi adauga si morcov, si voi merge asa pana la 6 luni corectate, cand voi incepe cu supa. Nu vreau sa ma grabesc cu diversificarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am avut o saptamina cu multe emotii.I-am facut RMN la picior lui Filip.Inca nu avem rezultatul ,dar ma bucr ca a trecut si am scapat de sedare ca asta era stresul meu.
Bine ai venit Sweetcrina si sa fiti sanatoase tu si fetitele.
Sa stii ca nici copii mei nu sint niste mari mincaciosi, chiar avem o perioada acum cind sintem putin certati cu mincarea.
Si m-am uitat in carnetelul meu, la 6 luni aveau 6800g Filip si 5200 Carina.Dar de atunci nu prea u mai luat chiar asa spectaculos in greutatate.
Dar eu sint fericiita cind ii vad ca se misca, au inceput sa se ridice in picioare in patut.
Cred ca trebuie sa ma opresc, Filip a adormit cu capul in jos i jumper, e asa de haios


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Multumesc Danasima! Ma bucur ca ati terminat cu bine rmn-ul! Doamne ajuta cu rezultatul! Eu nu Mai pun mare accent pe greutate! Ma bucur ca sunt sanatoase, ca se misca, amandoua vor sa se ridice, se intorc, isi tin capul bine, rad, tipa, ganguresc, etc Avand in vedere de unde am plecat, eu zic ca suntem super ok! Cu toate astea, cand ies la plimbare, si vad copii de aceeasi varsta, mi se par enormi, si ma gandesc daca vom ajunge si noi sa aratam la fel! M-am uitat acum,din nou, la gemenii tai si tare imi doresc sa treaca timpul sa le vad si eu asa mari! Trebuie sa am multa rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sweetcrina timpul va trece mai repede decat crezi. Nu iti mai dori sa treaca timul sa le vezi mai mari. Bucura-te de fiecare clipa pr ca sunt lucruri care nu mai revin.
Nu veti ajunge sa aratati enormi niciodata, asa ca nu mai compara. Pana la sase luni copii iau spectacilos in gretate, dupa sase luni incep sa ia mai putin.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Salutare,
avem 11 luni!Doamne ce repede au trecut! cata bucurie si cat nesomn!!!!!!!!!!!!!!

stam in picioruse si ne sprijinim doar cu osinguramana,ne ridicam de pe spate in fundulet, apoi ne agatam si ne ridicam in picioare, ne aplecam dupa obiecte, cicnim obiectele si vorbim mult,cat sa nu se plictiseasca mami.ne dam pamapersul jos, sosetele,ascundem jucariile,ca, daca ni le ia cineva.

avem 6,400 si 68 de cm.
am contat pe ajutorul de cateva ore al mamei sau al tatei,ori nepotului, cat sa-l plimba sau sa se joace, restule eu, si am facut asa(tineti-va bine): dulceata de cirese amare, dulceata d enuci verzi, suc de muguri de brad, lichior de nuci verzisi muguri de brad.

Mergi la inceput