Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

valy,
primii lui dinti i-au aparut acum,la 5 luni jumatate si sunt...caninii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana, noi am facut timp de 6 luni (octombrie- martie) cate o doza de Sinagis, la recomadarea neonatologului care ne-a avut sub observatie. I s-a facut in spital si e un vaccin care in Romania nu e in schema de vaccinuri desi in alte tari pentru prematuri e obligatoriu si decontat de casele de sanatate. Eu cred ca pentr Karla a fost foarte important. In rest noi am mers pe varianta vaccinurilor care le-am platit (Infarix) si nu regret. Nu am avut niciodata nici o reactie adversa niciodata.

Histamina, in mod normal ar trebui sa iasa incisivii primi. La noi caninii au fost a patra pereche de dinti care au iesit. Dar poate exista si exceptii. Oricum mie la cinci luni (fiind si prematur) mi se pare cam devreme sa ii iasa dinti.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Buna ziua de aia am intrebat cand i-u iesit dinti de deja a ajuns la canini noua la 6 luni abia ne-au dat primii de jos 2 odata apoi cei de sus si abia la cateva luni canini...dar asa cum a zis si Jo poate sunteti vre-o exceptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Noi nu avem inca dintisori dar nici nu imi fac griji. Vor aparea ei cind le va veni vremea.
Pina atunci mincam cind mai bine cind mai putin bine.
Filip care este un mare mancacios accepta orice pina acum, iar Carina mai mofturoasa ca fetele, deh.
Ceea ce ma ingrijoreaza un pic este ca de 2 zile am observat resturi de morcov nedigerat in scaunul ei , iar astazi un scaun era format aproape numai din morcovul pe care il mincase cu doua ore inainte.
Vom ajunge miercuri la pediatra si abia astept sa vad ce imi va spune.
si merg sa ma pregatesc de baita!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Histamina chiar ai simtit ca i-au spart caninii?Stii de ce intreb:pentru ca si eu aveam impresia ca o sa-i iasa asa.Erau atat de inflamate si albe gingiile in zona caninilor incat am zis ca ia uite ce copil diferit am.Si pana la urma i-au iesit primii 2 de jos.


ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Si piticii mei au gingiile albe si isi tin miinile numai in gura dar nu au pina acum dintisori, ii verific in fiecare zi si in curind facem 8 luni.Dar am o prietena la a carei fetita i-au aparut dintii la nici 4 luni implinite, bine ca era nascuta la termen nu prematur si erau tot caninii.
Johanna vaccinul de care spui este cel pentru virusul sincitial respirator pe care il vom face si noi , miine fiind prima doza.Din pacate pina acum nu a existat in spital unde mergem noi la pediatra si ea ne-a zis ca nu ne-a sugerat sa il cumparam pentru ca e mai scum.Daca ne-ar fi spus il luam ca decit sa raceasca si sa ii vad bolnaviori mai bine dau banii pe un vaccin.Noi vom face 3 doze adica pina in martie cum spui si tu ca ati facut.
Oricum pina acum am trecut cu bine peste cele doua luni de iarna cu toate ca am iesit saptaminal la kinetoterapie si mai nou la piscina, sper sa nu ne imbolnavim nici de acum incolo.

Histamina daca Sebi are deja dintisori la 5 luni e tare mai ales ca s-a nascut si mai devreme de termen.
Mie una imi e cam frica de perioada cind vor aparea si dintii, doar se mai linistisera si ei, nu mai plingeau atit de mult si nu as vrea sa o luam de la capat.
Salutari mamicilor si copilasilor!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

am tot incercat sa pun poze dar se pare ca tehnica inca mai are secrete pentru mine, si nu reusesc sa incarc deloc imi spune ca dimensiunea pozelor e prea mare.
Mai incerc poate voi reusi pina la urma.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Dana cu pozele e mai usor de iti faci cont pe photobucket s-au pe picasa (s-au alceva) si pui aici doar un link...bafta si asteptam sa iti vedem esenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Mamicilor, va rog ajutati-ma cu o informatie: la cate luni ati inceput sa faceti vaccinurile? Adica pe cele recomandate pentru copii nascuti la termen la 2 luni, de ex, le-ati facut si voi tot la doua luni de la nastere sau dupa varsta corectata? Eu am baietelul nascut la 34 sapt si dr. pediatru ne-a spus ca vaccinurile le facem ca si cum s-ar fi nascut la termen (doar BCG-ul l-am facut dupa 2,500 g).

Multumesc.

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna!

Am uitat s va mai intreb ceva: daca exista printre voi mamici care si-au hranit copilasii prematuri cu lapte pfar (mie din pacate nu mi-a venit laptele), cate ore intre mese vi s-a recomandat sa existe - minim si maxim. Mie mi s-a spus in maternitate sa nu fie mai dese de 2,5 ore si nu mai rare de 4 ore, dar pediatra de acasa mi-a zis ca pot fi si mai mult de 4 ore intre mese. Acum nu stiu cum o fi mai bine.

Va pup. Sanatate voua si copilasilor!

Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput