Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Naty si eu cred ca mai tarziu o sa pape laptic normal,acum ma chinui sa pape ca nu vrea sa mai pape ca inainte....papa 100 gr de lapte de la 200 ..mane ma duc sa vedem daca are ceva....doctori astia cate o data sunt cu capul in nori..asa ca .....ma gandesc ca poate nu are nimik....multa sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Hristos a inviat!

Mihaela ce ma bucur sa vad ca mai scrii si tu. Ce mai faceti voi? Ce face Dennis?



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze


Adevarat a inviat!
Din pacate nu am prea intrat pe forum, pt ca timpul liber mi-a fost cam limitat, dar de luni imi voi schimba programul si poate reusesc sa scriu mai des.
Noi suntem tot asa, intr-o continua cautare a unui raspuns. Dennis nu a reusit sa recupereze pana la 2 ani, a ramas putin in urma cu greutatea si inaltimea, de aceea am decis sa ma ocup mai indeaproape de el si voi sta acasa.
Sa speram ca asa isi va reveni.
Voi cum sunteti? Cum este Karla?
Merge la gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela, ce inseamna ca nu a recuperat?
Karla e bine, multumesc de intrebare. Din septembrie va merge la gradinita. Vorbeste de toate in ambele limbi care le vorbeste, gandeste logic si fantastic de bine. Cu mersul mai avem mici probleme, spasticitatea noastra existand inca uneori ceea ce face ca ea sa mai mearga pe varfuri.
In rest eu sunt cu munca si trebuie sa recunosc ca in timpul liber Karla ma solicita foarte mult fiind un copil foarte curios.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Mihaela, la ultima evaluare (acum fix 3 luni) Daria era cu 10% mai mica (ca inaltime si greutate ) dect un copil de varsta ei.Dr. a spus sa nu ne facem griji ca e normal, va recupera sau nu in timp, important e sa fie sanatoasa.Ea merge si la play care 2x pe saptamana si ii place foarte mult. Vb stalcit tare in romana inca, face fraze de maxim 6 cuvinte si nu vrea sa spuna poezii. Vb un pic doar in engleza fiindca noi vb doar romaneste in casa insa nici asta nu-i o problema.
Fiecare copil se dezvolta diferit. spre exemplu ieri am fost la o prietena care are copil nascut(la termen) in acelasi an cu Daria (el e cu 1 luna mai mare ) si Daria e mai inalta cu 2 degete decat el, iar ei , parintii chiar nu-si fac nici o problema. Deasemenea copilul lor nu a vb nimic pana la 2 ani. Dupa 10 sedinte cu un logoped vb de toate, stalcit si nu in fraze dar ...vorbeste.
Or fi canadienii astia mai relaxati in ceea ce priveste dezvoltarea copiilor, nu stiu, dar nu-ti mai fa atatea griji, va recupera, are timp. Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Sebastian are greutate de copil de 4 luni,cam 6.300, lungime undeva pe la 6 luni si un pic,cca 66 de cm, dar paseste,gangureste silabe, se joaca, comunica, iar la evaluarea psiho mi s-a spus ca e de varsta reala, adica 9 luni.de ce nu sta in fundulet, am intrebat?pai ,ca nu are musculatura inca dezvoltate sufient.
pe mine ma cam incurca,adica sta in picioruse sprijinindu-se singurel, paseste,dar nu sta in fundulet singurel decat maxim un minut.

altfel, mancam tot la 2 ore noaptea,desi e diversificat si peste zi papa intre 400 si 500 de alta mancare.
o sa dorm in picioare, in curand.

cu alergiile ma simt rau,mai rau ca niciodata.noroc ca am medicamentele din Germania si ma ajuta acum la respiratie.din pacate cel care ma ajuta impotriva polenului, e interzis cand alaptez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Histamina,puiu meu sa nascut la 25-26 de sapt. acum are 8 luni(corect ar avea doar 5)dar nu poate sa faca ce face un copil de 8 luni si inca nici unul de 5 luni...o sa le faca cu intarziere dar o sa le faca.....Nepotica mea este nascuta la termen si nu a stat in fundulet ,decat mai tarziu,a inceput dintr o data ...Eu ma duc cu el la kine o data pe saptamana sa vada cum e si ce progrese a mai facut.multa sanatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela si Dalma, noua toti medicii ne-au spus ca recuperarea se incheie de fapt undeva la 6-7 ani. Vazut per ansamblu suntem foarte bine pentru varsta noastra. Bineinteles ca eu ca parinte vad ca nu e la fel ca si copii de varsta ai, dar are aspecte in care e peste copii de vasta ei, are aspecte in care e la fel cu copii de varsta ei si are aspecte in care mai are de recuperat. Important e ca e sanatoasa!

Histamina, ai fost la un neurolog pediatru? Evolutia normala e sezut, mers de-a busilea, pasit sustinut, umblat. Pasi pe care ii face bebe eu cred ca ii face mai degraba instinctual. Eu ti-as recomanda cat mai repede kinetoterapia pt stimularea muschiilor. Muschii s-ar putea sa fie dezvoltati de fapt dar tonusul lor sa fie mai mi sau mai mare si din aceasta cauza el sa nu reuseasa sa stea in fundulet.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multam de raspusuri.
ma voi duce la neurolog,dar peste 2 sapt,ca acum nu am bani.
am avut un ghnion cu indemnizatia, in fine, cand face strumful un an treb sa ma intorc la job.pur si simplu iau cat ratele,daca stau acasa,diferenta fiind de 14 mil fata de salariu.

sunt epuizata. ma duc sa dorm.
maine vad ce fac.
multam fain pt sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Salutare!

Am o prietena care e internata de azidimineata la Municipal cu membrane rupte, la 6 luni si 1 saptamana de sarcina. Contractii a avut toata sarcina. Stiu ca e posibil sa nu apuce sa faca 7 luni cu bebelusa in burtica. Asa ca m-am gandit sa intru aici si sa va intreb ce as putea face sa o ajut.

Multumesc din suflet!



Mami de (28.10.2008)/unnecesarean si de (13.11.2010)/VBAC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Alinushca
,nu stiu daca ai putea sa o ajuti cu altceva ..decat cu sfaturi....sa stea calm nu are voie de agitatie ,sa stea la pat sa nu facca miscare deloc..si conteaza mult sa fie incurajata sa n u si faca giriji..stiu ca e greu pt o mamica in stadiul asta dar trebuie macar pana face 7 luni.....Mult curaj pentru prietena ta si Dumnezeu sa va pazesca pe ea ,pe bebelus si pe tine sa ti dea forta sa o tii tare...

Mergi la inceput