Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Danasima,multumesc lui Dumnezeu ca al meu nu vomita mult si nu scade in greutate,dar cand manca late simplu era un chin cu el,acum iam bagat si eu orez praf cu gust de vanilie,la fiecare biberon ,si pot sa zic ca papa si chiar mai bine ca inainte.A marit doza de la 150 la 200,si ii mai dau si putin suc de morcov .Acum vreau sa incep sai fac supitza de morcov cu cartof sa vad cum papa,ca nu vreau nici sal indop,de la suculet vad ca e cam agitat,ma gandesc ca ii provoaca ceva gaze.Bine ca suculetul nu lam facut eu .lam cumparat ca sa vad cum e,dar cred ca ma duc sa cumpar un aparat de facut suc ca poate e mai bine si pentru el ca cine stie prin sticele aste ce o mai fii bagat si de asta e asa agitat.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Loys, despre sucul de fructe si legume crude sunt tot felul de discutii.
Eu am gasit pe net la vremea aceea un ghid de nutritie francez, pe categorii de varsta.Dupa el m-am cam ghidat.
Eu am introdus supa clara de legume prima data si apoi piureul de legume.Cand am introdus fructele le-am oparit o perioada si abia apoi le-am paserat.Nu le-am introdus crude pentru ca era riscul de fermentare, stomacelul lor nefiind obisnuit.
Apoi cand era mai mare( 8 luni) aveam gustarea de la 11 cu fructe( cat mai multe tipuri amestecate) cu o lingurita de branzica si cu nuca macinata(recomandata de dr).
Dar am fost f atenta cand am introdus nuca pentru ca e alergena.
Am introdus un sfert de lingurita primele zile apoi jumatate ....pana am ajuns la 3 lingurite.

Histamina ca sa-ti fie mai usor si sa nu te tot gandesti in fiecare zi ce sa-i faci de mancare pot sa-ti zic ce am facut eu.
Am facut un program pe saptamana.Cel putin cu amiaza ,ca in res se cam repetau.
Luni de exemplu manca supa si piure de legume cu ou, marti supa si piure de legume cu ficat, miercuri era zi de carne de pui,joi era iarasi ou si vineri vita, sambata iarasi ficat.Si duminica intotdeauna peste.Ficatul il faceam la copt la cuptor pentru ca am citit ca asa isi pastreaza toate proprietatile.
Ideea e ca asa sigur nu uitam si treceam prin tot ce trebuia sa primeasca in alimentatie.A si inca ceva am introdus in pireuri frunze de patrunjel si frunze de marar.Ei fiind mici nu au voie sare si ca sa fie aromata mancarea astea sunt f bune.SI
Asa am incercat eu sa ma organizez tocmai pentru ca eram foarte obosita si eu si m-am gandit ca macar gandul asta sa mi-l iau.In piure puneam intodeauna un vf. de cutit de unt sau putin ulei de masline( f bun laxativ).
Supa faceam de obicei pe 2 zile.
Histamina nu stiu cine ti-a zis sa-i dai miere copilasului tau dar e riscant.Sunt foarte multe articole pe net care spune ca e interzisa pana la varsta de un an.


ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumes Ali,chiar ma gandeam ,poate e mai bine sa incep cu supitza,astazi de exemplu a inceput sa planga cand iam dat de mancare lapticul,a luat o gura si a inceput sa urle,offffff nu stiu ce are ,sa fie rosul in gat?,nu stiu ...pana a urma a papat dar sa facut tot numai lapte la gat....cea ce se intampla si inainte cand il bea simplu...tot timpul.....era numai laptic la gat ,cate o data barbetica nu era deajuns..nu stiu ce sa mai cred,sa vad cum papa lapticul acum si daca tot la fel ma duc l#537;a dr.sa nu aibe o infectie in gat si sa il doara de la inghitituri,ca altfel nu imi explic...va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sebi face de aseara peste 39. nu are tuse, nu stranuta, nu-i curge nasul, gatul nu e rosu.l-am dus la spital, unde o vaca de la Budimex a spus ca sunt mama denaturata, ca nu asa arata un copil de 8 luni. degeaba i-am zis de prematuritate, dr o tinea una si buna ca e un copil cu retard.
l-am dus la grigore alexdedim, copil nu are niciun retard, e ok fata de ce a fost, dar nu stim de unde e febra.
maine ii iau rezultatul la urina. leucocitele sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Vai...Histamina..pai aia ce cauata acolo daca nu stie de cum poate fii un prematur...Cate o data e strigator la cer..Si eu am patito in tara ,cand eram gravida si se intampla sa vina puiu.Am fost la Deva la o doamna dr.si mia zis ca am mancat ca o vaca si ca am exagerat cu mancare si va mai zic cate.....eu am mancat toata sarcina prune crude.......si am luat inj greutate ca pe langa prune mancam si eu normal....am pus pe mine dar aveam ffffffffffffffoarte mult lichid....ce sa ceri ......si mia zis ca e avort spontan la 5 luni si ceva....ca nu se poate face nimik...de asta am si plecat din tara urgent....si am nascut prin Budapesta.....si a fost bine.si puiu meu traeste si e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, s-ar putea sa iasa vre-un dinte?

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

e gingiutainflamata, dar e prea mare temp pt iesit dintisorii......off...imi venea sa o strang de gat.pe vaca aia. si ea si asistenta, mai ales asistenta, m-au jignitin ultimul hal:ca tin copilul neingrijit, nedus la dr, ca nu stiu cum sa il tratez,ca de aia e mic.
mai mult decat sa le dau foaia de externare cu 1,550 kg, 42 de cm si 31 de sapt, ce puteam face???????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Eu cred ca le strangeam de gat,ce tupeu pe unele asistente sau doctorite,,incredibil ,habar nu au ce se intampla si sunt cu gura mare.Te cred ca le ai aratat si actele de esire.Dar na....cu cine sa vorbesti cand nu stiu pe unde sunt....imi pare rau ca bebele tau e bolnavior.multa sanatate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Mai am o problema si nu stiu de la ce e ,de la reflux nu cred,a mai facu o data la fel dar ia trecut,a inceput de azi dimineatza de la 4 ,cand iam bagat biberonul in gura cu laptic a tras o data si a inceput sa urle si tot asa,a mancat jumate ca aveam doua biberoane din care unul cu medicamentul pentru reflux.Pe primul dupa multe incercari la manca si pe al doilea dar tot asa cu chin,am crezut ca lapticul e prea cald dar nu era,ca il papa de fiecare data la fel de cald.Nu mai inteleg nimik.Ma doare sufletul sal vad asa nu stiu ce sai fac.Sa fie rosul in gat?Va rog ajutatima....orice parere conteaza.Papa laptic ingrosat cu orez praf si ii dau de bastazi supitza de morcov cu cartof .multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Off, imi pare rau ca aveti probleme cu bebelusii.
Histamina daca totul e in regula si nu are decat febra e posibil sa fi prins vreo viroza.Cand am mai avut probleme de genul asta eu am incercat sa-i tin febra sub control cu nurofen si paracetamol( SUPOZITOARE).Si totul dat la 4 h.I dai nurofen dupa 4 h ii dai paracetamol.Nu mai lasi sa-i creasca febra si continui asa vreo 2 zile.Daca e doar o viroza o sa treaca asa.Si mai sunt picaturi de vit C care iarasi e f buna.
Loys nu stiu ce sa-ti zic, daca vezi ca nu e in regula mai bine mergi la dr.De obicei copiii fac febra cand fac rosu in gat.
Nu ati luat cumva un vaccin?Noi cand am facut vaccinul de 4 luni am avut probleme cu mancatul.I s-au injumatatit cantitatile de lapte.

Multa sanatate.

Mergi la inceput