Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

se pare ca ne-am facut un program cat de cat.

noi papam asa: 100-120 ml nectar din morcovi,mere, miere, poertocale la ora 10.
la ora 14.00 papam cca 100 ml piure din pastarnac, patrunjel, cartof, ceapa, carne de gaina de tara, ardei gras. la 16.00 50-70 ml de suc de portocala cu pulpa si cu miere. la ora 20.00 fie branzica calcica fie iaurt cu banana 100-120 ml. toate sunt facute d emine in casa, inclusiv iaurtul.
intre mai avem 3-4 mese de san. si vine nnoaptea si vine distractia.suge din 2 in doua ore, de doua ori mai mult, spre 40 d emin, de doua ori 15 min-20 min.

la galbenus am facut alergie. am plans de m-am umflat. apoi i-am dat eu alergen prin lapte, pt ca abia maine fac rost de medicamentele antialergice din Germania.
altfel e super strumful, multumim lui Dumnezeu.
obligatoriu 2-4 ore afar,a in fuctie de gradul meu de epuizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Histamina, mie pentru 8 luni varsta reala mi se pare cam incarcata diversificarea voastra, dar fiecare face cum crede. Spui ca de doua ori pe zi primeste miere, noua ni s-a recomandat mierea dupa un an. Mi se pare un amalgam foarte mare de fructe pentru o zi. Eu as incerca sa le aranjez cumva altfel. Deasemenea mi se pare foarte repede introdus ardeiul gras. Eu as incerca mai mult leguminoasele traditionale in pireu: morcov, patrunjel, telina, cartof, pastarnac. In acelasi timp as mai incerca spanac, brocoli, putina conopida. Supica efectiva de legume cu galuscute de gris (exista in farmacie calciu gris special pentru bebelusi). Iaurtul i l-as da cu cereale. Sunt diverse feluri de cereale pentru varsta asta.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Histamina eu am tot gasit prin carti ca nu e bine sa-i dai miere la copilul sub un an.Am inteles ca stomacul lor inca e imatur si nu poate prelucra mierea si e pericol de botulism.
Inca ceva ce am observat la bebele meu cand i-am dat branza de vaci facuta cu calciu se constipa.Acum mai fac branza exact la fel dar in loc de calciu pun iaurt in laptele fiert si il fierb in timp ce mestec. Dar poate voi nu aveti probleme.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele multam
in top e piureul doar cu cartof,patrunjel, pastarnac.ardeiul gras i-l bag cand si cand,
la soanac am ff mari retineri.o fi bun, dar contine f multa histamina in mod natural. iertati-mi teama, dar sper sa ma intelegeti. graul pt bebelusi nu are gluten?din aceeasi teama de alergii intreb.
branzica in casa o adora.evit astfel calciul din farmacii care are zahar in compozitie.
e incarcata schema,dar imi doarme si 4 ore legate noaptea si e maai odihnit.
dati-mi voi o alta solutie, ca eu nu am si nu ma duce capul.acum cateva zile am lesinat de oboseala.

mierea o folosesc ca laxativ.

iaurtelul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

buna mamicutelor.Am si eu nevoie de niste sfaturi de la cineva care sa ma confruntat cu o problema ca asta.Puiu meu are reflux gastric,ii dau zantac din luna ianuare ,pe parcurs am marit doza,pana acum 3 saptamani cand,am obervat ca plangea cand manca ,dr. mia schimbat medicamentul ,dar nu a fost bun era mai rau cu el,si am inceput iarasi zantac cu o doza putin mai mare.In schimb mia spus sa iincep diversificarea ca se poate sa fie de la lapte(e prematurde 25 de saptamani si are7 luni,normal ar avea 4 luni).A spus sa incep cu supe,eu am inceput cu gris sai ingos lapticul si dupa am schimbat cu faina de orez cu gust de vanilie fara gluten,ca altceva nu am gasit in magazinele astea.Am inceput sai dau suculet de morcovel,il pacalesc inainte de masa ,si cate putin depireu de morvov sau chiar amestecate (mentionez ca toate sunt cumparate din magazit gata facute ca sa vad ce iar placea),voi cu ce ati inceput?Am nevoie de niste sfaturi.Puiu meu nu vomita mult de la reflux ,foarte putin si de asta nu ascazut deloc in greutate si chiar ia foarte bine.Mie frica ca nu stiu ca sai dau,mi a fost frica si cu faina de orez ,ma m gandit ca cine stie ce reactie o sa ava.Poate sunt putin cam nebuna dar .........ca fiind inca mic teama aia nu dispare...Voi ce ma sfatiuti?stiu ca nu are voie citrice si tot ce ar putea fii acid....Va pup ,multa sanatae la puisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Loys, eu in locul tau as mai amana diversificarea pana va avea bebe 6 luni (corectate). Momentan as merge doar pe lapte.
Daca tu vrei sa incepi cu diversificarea eu as incepe cu celeale (exista in comert) si fructele doar mai tarziu.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

fetele,
sunt extenuata.
au inflorit copacii si am o tuse alergica si bronhospasm,de stau numai cu puful dupa mine.
sunt o mie de hartiii de facut la dr ca sa iei un spray.ma enervez pt ca mai am doar cateva doze si nu am cum sa ajung la dr si la liber e fff scump.

ma enervez cel mai tare ca ii pot da alergen prin lapte, dar sper sa ma ajute Dumnezeu sa nu.Mi-am primit medicamenteledin Italia si imi vor veni si cele din Germania , asa ca, peste 2 sapt voi duce o viata normala.

sebi are iar puseu de crestere sau nici eu nu mai stiu ce, plange, doarme f putin.
in rest, alte probleme nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Joklk,noua doctorul a spus sa incepem din cauza refluxului gastric,cand papa laptic simplu plange de cand ii bag cereale nu mai urla.Eu cred caii ajunge de 7 luniu numai lapte.Si vad ca e mult mai bine acum,papa mult mai mult lapte,acum a inceput sai placa suculetul de morcov.Doctorul a zis sa incep cu supite de morc ov cu cartof.El bea laptic fara lactoza,si cu medicamentul ia marit doza la maxim deocamdata.....poate mai tarziu o sa mai mareasca,am mai incercat si altceva dar nu merge....va multumesc si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Loys, eu am inceput diversificarea la 7 luni , adica atunci cid ar fia avut ca virta corectata 4 luni.La inceput le-am pus cereale seara in lapte.Apoi pe la 7 luni si jumatate, le-am dat supa clara de legume cam o saptamina si jum si aproape la 8 luni am inceput cu piureul de legume , intii morcov pasat apoi morcov si dovlecel si tot asa.
Si copii mei au avut ambii reflux dar in Romania nu mi-au dat medicamente pentru asta.Mi-au zis la fel ca si tie ca odata cu inceperea diversificarii va fi mai bine.
Sincer si acum mai au mese cind vomita dupa ce maninca, dar ma intreb daca nu cumva le dau eu prea mult cantitativ vorbind.
Eu cind le-am dat cereale am inceput cu unele cu roscove, care se zice ca sint tocmai ca sa vomite.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Pozele noastre-http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Corectie la mesajul precedent: cerealele cu roscove sint impotriva vomitatului.Mi-a scapat un "nu" cind am scris.
Multa bafta daca incepi diversificarea si mult mai multa rabdare.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Pozele noastre-http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput