Ajutor! pentru testicol necoborat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

in pitesti
dar am fost, inainte si la G. Alexandrescu, la dna dr Dinu Flori, care s-a purtat exceptional si ne-a explicat ca asta e singura si cea mai buna solutie. si ne-a spus exact ce ni se spusese la pitesti, asa ca am ales sa il operam acasa. si bine am facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliyana

Dragi mamici, am nevoie de sfaturi din parte voastra cu ce a-ti facut voi in cazul testicolului necoborat, unde, cum a decurs totul si cat a costat.
Baietelul meu are 11 luni, tr sa ma duc cu el sa-l coboare chirurgical, inca nu m-am decis la ce medic, la ce spital si in ce mom sa facem acest lucru. Vreau sa fac treaba asta cat mai repede posibil, dar am nevoie de mai multa informatii de la cei patiti k asta e cea mai utila.

Va multzumesc


am un baietel de 1 an si 3 luni. are un testicol necoborat. noi locuim in Londra si la 4 luni am fost la un control. mi s-a spus ca daca pana la 1 an nu coboara, atunci trebuie operat. am fost si in Romania la Gr. Alexandrescu la dr. Chiriac Babei care mi-a psus acelasi lucru. ca trebuie sa ne grabim pentru ca sa nu ajunga scrotul atat de platizat incat sa nu mai stea testicolul la locul lui. doctorul a fost chirurg si in Paris o vreme si mi-a spus ca operatia e destul de simpla si se face sub anestezie generala. in cazul nostru, outul are o pozitie cam ciudata si pare ca ar vrea sa urce inapoi in abdomen, cceea ce ar complica lucrurile. am ales sa-l operam in aprilie in Romania pentru ca difera metoda. adica in Occident se opereaza la paroscop si se taie vasele spermatice, dupa care se face coborarea. In Romania metoda este mai babeasca, adica nu se taie nimic. se incearca o coborare si daca nu se reuseste din prima, se prinde testicolul sub piele si se recurge la o a doua operatie. Am gasit un studiu medical englez al unui chirurg care vorbeste despre cateva cazuri de-ale lui. concluzia lui a fost ca varsa optima pt ca testicolul sa fie 100% productiv si functional este 3-6 luni. englezii spun pana intr-un an. si doctorul din Bucuresti mi-a confirmat asta. in plus e mai usor cand copilul nu merge. recuperarea e mia usoara. mult succes.


Manga & Aidan love

www.bebestepz.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliyana

Fetelor, va multumesc pentru raspunsuri, chiar o sa merg la doctorul Basca, si la fata locului vedem daca se infiripa "chimia" cu acest doctor. Eu asa sunt si asa o sa raman :d daca nu se infiripa de la inceput cu cineva - ex doctorul- aceea legatura care te face sa te simti confortabil, binevenit si in siguranta mai bine mai caut.
Micola unde a-ti facut operatia? cu ce doctor?
Ce conditii sunt la spitalul Alexandrescu? Eu am fost doar o data in viatza in spital, atunci cand am nascut , asa ca nu prea stiu care-i treaba.


voiam sa mai spun ca Dr. Chiriac Babei mi s-a parut super. de altfel am ajuns la el prin cineva care-si operase baiatul de hidrocel la el. De Dr. Basca auzisem ca e cam dur. O prietena a fost la el cu baietelul si nu prea a fost incantata. oricum, orice vetialege va fi cel mai bine pentru baietelul vostru.


Manga & Aidan love

www.bebestepz.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

buna
aceeasi problema a avut-o si fratele meu; s-a nascut cu un testicul care nu era coborat in scrot.
Stiu ca a urmat destul de multe tratamente, printre care si injectii cu prednisol , parca, nu stiu daca demunirea medicamentului este exacta.
In final am ajund la dr ioan (de la braila) care, dupa ceva investigatii, i-a recomandat mamei operatie dupa varsta de 10 ani.
Tot dr ioan l-a operat, cred ca era prin clasa a 5-a; toata stima si respectul pentru dl dr ioan.
I-a spus mamei ca e foarte probabil sa faca si hernie, dar daca intervine la mai putin de 6 luni de la prima operatie, e mai complicat pentru ca nu il poate opera din nou.
Intr-adevar, a facut si hernie, , dupa 6 luni si tot dr ioan l-a oparat.
Acum individul are 1.90 si 90 kg , 26 ani, e perfect sanatos si nu are probleme de nici un fel.

Zic eu, si mai zic si altii ca nu trebuie sa ne repezim la cutin asa repede; trebuie incercat prin tratament mai intai.

Sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Finilor nostri le-a fost recomandata dna dr Topor Laura. Cred ca este la alexandrescu si euroclinic.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 34+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

M-am intors cu noutati.
In sfarsit am reusit sa intram la Profesorul Basca, lunea trecuta n-am reusit sa intram erau prea multi la usa, la noi n-a durat decat 10 min,maxim a tr sa-l dezbrac si sa-l imbrac de aia a durat mai mult, asa cum banuiam ne-a programat pt operatie penturu data de 9 februarie. Pe 8 facem analizele si internarea, iar pe 9 ne opereaza Dansul. Din pacate am intrat pe la ora 17, iar piticul meu n-a dormit deloc si era foarte marait sa pot sa-l intreb fir in par toata treaba, dar sper ca pe 8 sa-l pot interoga mai pe larg despre toata povestea.
Sper sa fie totul bine, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliyana spune:

GATA!!!
In sfarsit mi-am revenit cat de cat. Ne-am internat marti si am revenit miercuri la operatie.(ne-au facut internarea doar marti si slava Domnului ne-au lasat acasa pana miercuri)
Dragi mamici, noi am urmat "pomul laudat" su ne-am operat la Profesorul Basca, nu stiu care au fost experientele voastre cu Dansul dar la noi a fost comunicare 0-ZERO!!!!
Daca stati bine cu nervii apelati cu incredere la Dansu, daca nu alegeti un doctor bland si comunicativ -sigur se gasesc doctori buni dar care iti si vorbesc despre ce se intampla.
Cu ce sa incep...
Miercuri ne-a chemat la 7.30 sa fim acolo imbracati in pijamale, iar noi ne-am conformat-am trezit copilul din somn, el se trezeste in mod normal la 9-10. Cand am ajuns SURPRIZA - nu sunt paturi, asteptati pe scaun intr-un salon... BUUUN, an stat 1 ora, am stst 2 ore-in salon alti 4 bebelusi operati, iar salonul avea o dimensiune fara a exagera de 3x3 mp. Pe la 10 a aprut profesoul, copilul meu se urca pe pereti deja de oboseala, iar pe mine m-au apucat pandaliile si anceput sa fac urat la c''' de asistente, ce fac ele? intra, intreaba una dintre mamici daca se externeaza astazi, aia zice "da", ii zic sa-si ia copilul din pat si sa stea pe scaun si-mi dau mie patul, adica nu -patutzul ca era patutz de copii, cum avem acasa pentru bebe doar k era din fier. BUUUUN
Vine Profesorul cu toata "gasca" - rezidenti, asistente,etc. Ne vede, ne intreaba ce-i cu noi,ne lamuri cine suntem si pentru ce suntem,
ok cati ani avem k se intra in ordine varstei, in sfarsit, ne zice k suntem primii. In sfarsit a venit si anestezista, am vorbit cu Doamna, de altfel Dansa a fost una din putinile cadre din spital la care am cotizat daca pot sa zic asa din placere - dragutza, vb frumos cu bebe, mi-a explicat in mare ce face Dansa, a fost ok. Imediat dupa, a venit o asistenta sa-mi ia copilul -care a scapat o jucarie si plangea de mama focului, dar ce sa mi-l ia la si apucat parca era un obiect, stai tanti... il duc eu pana la usa, il mai calmez, vreau sa vb si eu cu cineva, sa-mi zica: cat dureaza, ce ii face, etc...
Nu se poate, imi zice, k mama tr sa stea in salon - usa de la sala de operatii la 15 metri de salon pe acelas hol pe care m-am plimbat dimineatza de mi-a venit rau Pana la urma l-am dus eu pana la usa, mi l-a luat din bratze plangand...ERAM TERMINATA! (nu stiu cum rezsta mamicile care duc copii la oeratii vitale, care nu stiu cum va esi de acolo si nu doar din cauza anesteziei-de care imi era mie frica, ci din cauza complexitatii situatiei...)BUN
Stau sun busa si astept Doctorul sa-mi zica 2 cuvine, sa stiu cat dureaza macar. Ce crede-ti? dupa ce ii bag "darile" il intreb "cat dureaza Domn Profesor?', iar el se uita la mine k la masini straine si-mi zice: "cand termin ti-l aduce in salon, sa nu stai pe langa usa" si a intrat!!
Eu am ramas vb singura, norc cu alt Doctor, nici nu stiu cum il cheama, care mi-a zis ca dureaza ca 1 ora.
MA rog, ora aia mi s-a parut o vesnicie, in sfarsit a iesit Basca, m-a vazut k stau pe hol si a vrut sa intre direct in camera de garda, noroc k am fost mai rapida si i-am taiat fata, in primul rand a specificat k tr sa stau in salon si nu pe hol, dupa care a zis k e bine sa astept.
A iesit la scurt timp anestezista care mi-a dat cateva detalii... In sfarsit, mi-au adus copilul, l-au bagat in acelas salon, dupa anestezie tr sa se odihneasca, sa doarme, ceilalti copii plangeau, mamicile vb tare, copilul meu se tresarea, se sucea la toate zgomotele... noroc cu mamicile din salon care aveau experienta si mi-au semnalat k nu curge bine perfuzia de vre-o 2 ori....
In fine m-am intins prea mult si deja devin ridicola. AM stat peste noapte in spital pt k Domn Doctor a zis k nu e corect sa ma duc acasa - chiar daca a fost de garda nici macar nu s-a uitat la copil sa vada ce face, iar din cate am inteles nu m-a lasat sa plec peste noapte pt k am fost eu insistenta, chit k David s-a trezit fara probleme, n-a vomat, n-a facut febra, era vioi. In aceeasi zi doar k la distanta de vre-o 2 ore s-a mai operat un bebe mai mic de hernie + coborare de testicol, la alt medic iar pe la 8 a venit omu de acasa si a externat-o.
Fetelor, concluzia este urmatoare, copilul este bine, la 3 zile de la operatie se urca si coboara din pat fara ptobleme.
Ca doctor Profesorul Basca e posibil sa fie extraordinar,[ zic "posibil' pentru k nu am inteles nimic din ce s-a intamplat acolo (a doa zi la pansament am vazut 2 taieturi: una pe burtica k la cezariana, iar alta pe testicol)Dar k om lasa de dorit... O mama care isi duce copilasul la cutzit are nevoie macar de cateva cuvinte de bine k sa nu innebunesca.

Asistentele, si coditiile in sictia de chirurgile de la Alexandrescu... ma abtin. Au trecut cateva zile si incep sa imi revin asa k prefer sa nu ma mai gandesc.
Dragi mamici, daca ajungeti acolo fiti pregatite psihic, poate o sa va fie mai usor stiind ce va asteapta, k eu am avut un SHOK cat Casa Poporului.

Una peste alta ii multumesc suncer Domnului Profesor Basca pentru k mi-a reparat puiutzu.
Poate sunt eu prea dificila si am asteptari prea mari de la sistemul de sanatate din Romania, daca este asa va cer scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lilyana imi pare rau ca ati trecut prin experienta asta.
Stiu ca in spitalele de aici suntem tratati ca in abatoare (poate mai putin la clinicile private) si din pacate copilasii nu au parte de tratament mai bun, din contra avand in vedere ca nu stiu sa povesteasca.
Bine ca e puiul bine si sa dea Dumnezeu sa nu mai aveti nevoie vreodata sa ajungeti in astfel de loc si situatie.


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta_M spune:

Si noi tocmai am venit de la operatie. Ectopie testiculara si hernie inginala. Lucrurile au decurs bine dar "sistemul" constat ca e acelasi peste tot. Noi am stat internati in spital (la Cluj) 4zile, in prima zi ne-au facut analize, a doua zi l-au operat ...ce sa spun as putea da "copy" "paste" la postatea Liliyanei.
Aceeasi comunicare zero cu medicul, anestezista a fost ok in schimb asistentele am avut senzatia ca se cred "buricul pamantului". Noi nu am avut noroc sa fie totul bine dupa operatie. Baietelul meu (in varsta de 1an si 3luni) a vomitat foarte tare, a facut febra, stomatita imediat dupa operatie. Nefacand stomatita niciodata nici nu stiam ce e aia, am rugat o asistenta sa vina sa-l vada si eventual sa imi dea un pic de glicerina sau ceva cu ce sa il dau. Desi cotizasem mi-au raspuns ca nu e de competenta lor si sa vorbesc cu medicul care l-a operat(care venea a doua zi la vizita). Nu am primit nimic pentru stomatita, pentru febra ..un calmant pentru dureri ...nimic. Erau mamici in spital care nu-si permitau acea cotizatie pentru asistente care nu au primit nici macar termometru (desi copilul ardea)...cineva spunea si spunea bine "Traim in Romania...", nu ma gandeam ca voi spune asta vreodata.
Dar bine ca a trecut totul, s-a refacut foarte repede. E mai activ si mai vorbaret decat inainte. Dar daca pe viitor ar fi sa mai avem nevoie de spital probabil ca vom opta pentru o clinica particulara. Probabil costurile vor fi cam aceleasi si ma gandesc ca se vor purta cu noi ca niste oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Eu am avut o experienta buna cu dl profesor Basca. Baietelul meu a fost operat de 2 ori de catre dumnealui (prima operatie a fost una complicata (de 3 ore iar a doua a fost aceasta de coborare de testicul).Mie mi s-a parut un om minunat, insa, intr-adevar era mereu pe fuga. Avea in jur de 4-5 operatii pe zi si zeci de consultatii (si in spital si in Policlinica). manca un mar-doua si in rest era cu pacientii. Si noi tot a doua zi am fost externati dar eu nu as fi acceptat sub nicio forma sa ma externeze la cateva ore dupa operatie. M-as fi gandit sa nu apara, doamne fereste, complicatii, ceva. Am preferat sa stau o noapte in spital pt ca simteam ca e mai in siguranta puiul meu.
Referitor la conditiile de acolo, ai mare dreptate. Recunosc ca eu am dat ceva banuti ca sa obtin un pat normal pt mine si puiul meu la perete.
La noi au trecut 2 ani de la ultima operatie si baietelul meu este perfect sanatos.

Mergi la inceput