NU se zice "am decat un mar" !! Nici "doctora" !!

NU se zice "am decat un mar" !! Nici "doctora" !! | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

Nu stiu cum o fi in alte parti ale tarii, da' Bucurestiul s-a mai pricopsit cu o plaga.
E ceva destul de recent, e intr-o faza extrem de acuta si e extrem de contagios.
Numele plagii este "decat" si afecteaza persoane din cele mai neasteptate medii.

"Fiti draguta , aveti cartofi?"
"Da, dar decat de Covasna"

"As vrea sa-mi deschid un cont..."
"Sigur ca da. Asteptati decat 2 minutzele, am ceva de terminat cu domnul de acolo"

"Va rog, gustati din bomboanele facute de mine!"
"Multumesc, iau decat o bomboana , tin un regim alimentar strict".


Ca sa nu mai vorbim despre celebrul "decat" marca Mircea Geoana .


80 la suta din cei cu care intru in contact folosesc incorect pe 'decat'.
A devenit exasperant.
Si, nu e exasperant fiindca il folosesc cei care iau 'agocalmin' cand ii doare capul si "augumentin" cand ii doare gatul, e exasperant fiindca e folosit de persoane la care nu te astepti sa vorbeasca in halul asta de incorect.


M-am intalnit de curand cu un tip din Maramures (cu care ma intalnesc periodic) si care sta in Bucuresti de vreo 4 ani.
Foloseste si el incorect pe "decat" .
Probabil ca, la fel ca mine, l-a auzit atat de des si in medii atat de diferite, incat crede bietul om ca asa o fi corect...


Deci, pentru cine nu stie, nu e corect sa spunem "mananc decat o bomboana".
Corect este: "nu mananc decat o bomboana"!!!
Daca doriti sa folositi forma afirmativa, puteti spune: "mananc doar o bomboana".


Atat cat citesc eu pe DC, de foarte putine ori am citit decat-uri puse aiurea , insa, dat fiind ca DC nu e citit doar de cei care si scriu aici, m-am gandit ca ar fi util acest topic :).





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

ca un misto la cum vorbesc''eruditii'', exista si o revista: Decat o revista!

E si mai grav atunci cand cei care folosesc''decat'' in mod incorect sunt cadre didactice sau manageri de scoli particulare, de la care orice parinte asteapta rigurozitate in folosirea limbii romane.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

deci nu sunt singura exasperata

acum vreo 2 ani asta cu decat era un fel de gluma, intre timp a devenit sport national.

mama de Carol (29.12.2008) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ai dreptate, eusuntasa, am auzit o invatatoare de la fosta scoala a lui fiu-mio, care folosea incorect pe "decat" :(.


sdcristian, si in Ardeal se vorbeste cu "decat"????
Eu credeam ca decat-ul e vreun regionalism din sud si de aia ne-a napadit in halu' asta .



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

aici nu l-am auzit la oameni (nici nu ies atat de mult incat sa stau de vorba cu multi oameni - decat cu prieteni apropiati), dar il aud des de tot la televizor si mooor...

mama de Carol (29.12.2008) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Dar ti se pare ca e recenta chestia asta ??? Mie mi se pare ca o aud de cand lumea ... Poate sa ai dreptate in sensul ca acum s-a raspandit si in mediile "mai elevate", in care nu te-ai fi asteptat sa-l intalnesti.

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Probabil ca folosirea incorecta a lui "decat" e la fel cu folosirea lui "si" la fel de incorect: "ca si persoana" .
Oare Mircea Geoana o fi dat tonul la decat-uri? :))))

La un moment dat a fost o explozie de "si", iar acum se vorbeste masiv cu "si".


Da, Burtocika, eu l-am remarcat destul de recent pe decat asta.






~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu atata stiu ca acum vreo 2-3 ani isi bateau joc carcotasii la radio, si aveau o reclama cu decat.

nu credca a fost geoana, dar aproape pot paria pe vanghelie sau becali

mama de Carol (29.12.2008) si 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Denizel - este evident deranjant, dar incomparabil mai putin agresiv fata de ce mi-a fost dat sa citesc in aceasta minunata lume virtuala (din care si acest spatiu in care zburdam acum face parte).
Am vazut "i-mi" si "i-ti" - unde nici macar nu se poate invoca omofonia lui "s-a/sa" - am vazut "veni-ti", am vazut "asi" (din conditional-optativ, nu la jocul de carti), asa ca ce spui tu acolo mi se pare DECAT o greseala nevinovata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Laura spune:

Foarte bine spui Denizel. Si eu ma oripilez de acest nou trnd in limba romana si mi se pare o traducere ne-inspirata - mot a mot - din engleza. E trist. Chiar pe Badea l-am auzit vorbind la emisiunea lui cu aceasta expresie- nu ca ar fi el un personaj de care ma mir ca face greseli - m-a surpins insa de faptul ca nu realizeaza ca face o greseala urata...

Un an frumos si bun va doresc cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ohohooo, de cand e nenorocirea asta cu "am decat o bomboana"... La inceput o auzeam sporadic, foarte rar, la cate un nene intervievat la stiri pe dferite teme:"si am auzit decat 5 focuri de arma, atat"...apoi a devenit un fel de "must", ca altfec nu-mi explic frecventza inclusiv in medii "cu pretentii".
(partea buna e ca la noi in zona chiar nu s-a incetatenit exprimarea asta, incerc sa-mi storc creierii dar nu-mi amintesc sa fi auzit pe cineva in zona asta cu asa formulare...avem noi, moroshenii, alte hibe, dar asta cu "am decat 5 lei" n-a prins la noi...)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput