Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Ioana, am aflat numarul de telefon al Dnei Dr, dupa ce am iesit din forum, am intrat pe blogul tau, recunosc ca a trecut ceva vreme de cand nu am citit ce ai postat. Am gasit nr dnei dr acolo. Asa am aflat ca ori suntem vecine, ori doar job-ul tau se desfasoara in cartierul Titan. Mi-ar face placere sa ne intalnim. Poate chiar o intalnire "generala" intre mamici, la o cafea si un pahar de vorba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

*anna-pa- ti-am trimis mail.
Ai intuit bine, stau in Titan mai bine zis pe linga Sectia 13/ Auchan, si mi-ar face mare placere sa ne intilnim. Ai nr meu de telef pe mail ma poti suna si poate saptamina viitoare iesim cu fetele in parc. Eu tocmai ce m-am intors acum o jumatate de ora din Titan unde am avut si un mic 'picnic' cu tot ce implica o masa pentru noi: glicemie, insulina... Astept telef tau.
Si.... am vorbit cu dna doctor deja despre tine, i-am cerut permisiunea de a-ti da nr dinsei, asa ca atunci cind o vei suna daca-i zici de mine va sti despre ce este vorba. A zis ca-ti raspunde cu mare drag la tot ce vrei sa stii.

*marci-lari - ma bucur ca te-ai alaturat noua desi tare rau imi pare ori de cite ori aud de un nou dulcinel. Sper ca ceea ce gaseti pe acest forum sa te mai aline un pic si-i doresc Larisei numai glicemii lineare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Draga Ioana-a iti multumesc ca mi-ai raspuns la mesajul pe care l-am trimis.Eu va urmaresc de foarte multa vreme si tot nu indrazneam sa fac pasul...sa va scriu.
Imi este foarte greu, si parca nici acum nu ma mentalizez, desi i-am facut Larisei o gramada de analize atat in Romania cat si in Spania si diagnosticul a fost clar: diabet zaharat tip 1.Ne-au vazut o gramada de medici fiecare cu parerea lui, unii sa nu ii pun insulina aflandu-se inca in luna de miere, altii insa ma sfatuiau sa ii pun(chiar daca un minim de insulina) pentru ca fetita are nevoie.Nu stiu inca cum sa fac ,sunt innebunita. Are zile si zile,unele cu glicemii liniare. Am stat aproape 4 luni fara insulina apoi o raceala i-a dat peste cap toate glicemiile, insa dupa ce i-a trecut raceala se pare ca a revenit la glicemiile dinainte.
Acum suntem pe Levemir 2 unitati dimineata si Humalog la mesele principale, in functie de nevoie(1-2 unitati). Peste noapte nu avem insulina deoarece ajunge bine dimineata...zice doamna doctor.
Pe de o parte am noroc pentru ca desi Larisa este foarte mica se adapteaza usor conditiilor ,de fiecare data cand cumparam ceva ma intreaba daca are zahar,daca i se ofera ceva nu primeste pentru ca ea stie ca nu poate manca in afara orarului. Singurul lucru care ne da bataie de cap este administrarea insulinei deoarece desi in ciuda faptului ca au trecul 6 luni de la debut am stat aproape fara insulina, iar acum pare un nou inceput.
Ce sa va mai spun...va multumesc din suflet ca existati deoarece ma inspir foarte mult din mesajele voastre (in Spania neavand posibilitatea sa suni medicul la orice ora, de fiecare data cand mi se intampla ceva ciudat imi aduc aminte ca am citit pe undeva pe forum o situatie asemanatoare si il recitesc). Sa va dea dumnezeu sanatate si glicemii din cele mai bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Nu am mai intrat de mult....as dori sa salut noile venite si sa ma prezint..ma numesc Laura, am un baietel nazdravn de 4,6 ani...are DZ tip 1 de la 1 ani si 11 luni...nu iubeste mancarea deloc..
Nina, Ana...am vazut ca a fost super k la Buzias, anul acesta o sa sarim din cauza fondurilor insufiente....
Nina regret ca Edi nu a mai vazut-o pe Cristina, a ramas dragostea lui.Cine stie...in viitor poate se mai vad...am sa iti trimit niste poze recente cu el...tu ai fost o doamna si mi-ai mai trimis cu Crsitina, dar la mine timpul liber nu exista....o sa mor ingropata in hartii si termene.
Din luna iunie Insulatardul nu se mai da gratuit...cel putin in Galati.Doctorita noastra ne-a recomndat sa trecem pe Lantus sau Levemir....imi poate da cineva mai multe detalii despre aceste doua insuline...ma refer din experineta....ca specificatiile medicale le stiu, inclusiv problema care a aparat la Lantus in 2009, care am observat ca nu este confirmata oficial.
Va pup si va doresc glicemii superbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

avertisment - reclama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Citat:
citat din mesajul lui Ioana-A

avertisment - reclama


Laura astepta un raspuns care sa o ajute in schema de tratament. Nu stiu cat ar ajuta-o acea postare cu reclama. Ma gandesc ca adminul si moderatorii forumului au fost mereu alaturi de noi si nu ne-au impus vreodata vreo restrictie in sensul sesizat de tine. (Daca nu ai stiut, iata, te-am informat !).

Pe de alta parte, daca nu ni se permitea de la inceput sa mentionam numele insulinelor, oare cum am fi facut-o ? Ceva de genul: " baiatul meu este pe insulina x - acea insulina care actioneaza 24 de ore si pe insulina y de 3 ori pe zi...".

Ar mai fi de spus ca noi nu facem reclama insulinelor folosite si cred ca nici acest raspuns nu reprezenta o reclama:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana-A

Daca n-aveti inca un medic diabetolog care sa va raspunda la telef la orice ora din zi sau noapte, care sa petreaca 1-2 ore cu voi la consultatie, care sa nu strimbe din nas la nici o intrebare de-a voastra oricit de stupida/puerila ar putea parea... si daca crezi ca merita sa incerci o consultatie la un nou medic diabetolog atunci iti recomand cu toata inima doctorita noastra. Aceasta recomandare o voi face ori de cite ori voi avea ocazia intrucit consider ca orice dulcinel merita un medic ca al nostru.


In concluzie, Ioana, ai un raspuns care o poate ajuta pe Laura?




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Nu am mai intrat de ceva timp pe forum si, din pacate, vad ca ni s-au mai alaturat cateva mamici si dulcineii lor. Daca vreti, puteti sa scrieti datele de nastere ale dulcineilor vostri si data debutului diabetului, sa putem consulta datele din lista de la inceput, cand conversam aici despre ei.
Ioana, aveti o d-na. doctor, "jos palaria !" !
Laura , neaparat sa ne trimiti poze cu Edutu, cand te mai eliberezi !
Poate reusim sa ne intalnim anul viitor la Buzias. Vrem sa mergem in aceeasi serie(X, in luna mai) ca deobicei.
Intreba cineva, ce facem cu scoala ?
Noi tinem legatura cu d-na. invatatoare, cat suntem la Buzias(max. 10 zile, nu stam toata seria de 12-14 zile) si facem lectiile, acolo.
Uf, n-am stiut ca Insulatardul se gaseste doar contra cost !
Sa vedem si noi, daca vom gasi Actrapid in farmacii, sapt. viitoare.
Legat de Levemir, Cristina il primeste de la 6 ani si 4 luni(din mai 2008). Si pt. ca era o doza mica, i-a fost prescris in doua prize, dimineata si seara, la culcare. Plus ca Levemir-ul nu are acoperire 24 de ore ca si Lantusul. Asta a fost explicatia d-lui. doctor de la Buzias, pt. impartirea lui in 2 prize. Dar sunt copilasi carora le merge bine si cu o singura priza de Levemir.
Ce am mai observat eu, la Levemir, este ca intra mai greu in actiune, cam la 3 ore de la administrare.
Paula, eu am observat la Cristina(9 ani si 7 luni), ca la glicemii mari e mai...moale la scris si invatat. De cateva ori am observat ca la teste unde a facut mai multe greseli din neatentie, ea a venit cu o glicemie mare in acea zi, la amiaza. Ma gandesc ca e si normal, o data ce, zaharul sta in sange, in loc sa se transforme in energie.
Poate ca, Adriana, ne poate scrie mai multe despre acest aspect al diabetului.
Cat despre starile acestea de...plans, sunt normale, in primii 2-3 ani, zic eu, pana te acomodezi cu viata asta "dulce". Cum a scris si Ioana, in primul rand trebuie sa va impacati cu gandul ca al vostru copil este un dulcinel, sa invatati sa traiti din nou, o noua viata, o viata cu diabet. Si sa nu lasati diabetul sa va domine, ci sa vi-l faceti prieten. Priviti partea plina a paharului ! Priviti ceea ce pot face acesti copii, nu ceea ce nu pot face ! Ganditi-va ca lor li s-a mai dat o sansa prin administrarea acelor picturi de insulina. Altora nu li se mai da nici o sansa.
Depinde doar de noi, ce facem cu aceasta sansa, cat ei sunt mici, cum ii invatam sa-si gestioneze diabetul si ce atitudine sa aiba vizavi de aceasta boala. Asadar, chiar daca sufletul ne plange, noi vom zambi, caci vrem sa avem niste copii ca toti copiii, zambitori, veseli si fericiti.
Si ca sa va delectez un pic, iata, cateva poze de la zilele orasului, unde Cristina, dulcineea mea, s-a distrat cu verisoara ei mai mica !
Zile senine cu glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

Buna Adriana -sincer, chiar nu stiu ce sa spun referitor la acel avertisment. Avertismentul nu a fost pentru comentariul citat de tine ci pentru o postare care a fost stearsa de moderator si care facea referire nu la un produs, ci la un proiect in care se investeste deja mult suflet, un proiect ce nu are ca scop cistiguri materiale, un proiect in care cel putin eu sunt convinsa ca ma voi simti minunat participind. Este vorba de intentia unui om de a duce la un loc odata pe luna, 6 mamici de dulcinei care isi pot imbogati cunostintele despre diabet, se pot cunoaste face-to-face, pot lega pritenii, isi pot plinge pe umar una alteia... Este tipul de proiect care in alte parti se face si acum incearca cineva sa-l faca si in Bucuresti. Atit si nimic mai mult.

Si ca sa lamuresc si mai mult situatia, nu joc rolul de PR al dnei doctor-chiar nu are nevoie crede-ma, ci pur si simplu sunt o mamica de dulcinel care plecind de la recunostinta, respect si chiar admiratie a reusit sa-si creeze o relatie minunata cu doctorita ce ne are in grija si pe care pina la momentul declansarii diabetului nici macar nu am cunoscut-o. Asa cum am mai zis, ar fi minunat daca fiecare dulcinel ar avea un astfel de medic. PUNCT

In alta ordine de idei imi cer scuze daca am lasat sa se inteleaga altceva sau daca am lezat pe cineva anume si apreciez munca celui sau celei care a creat/moderat acest forum care inseamna mult mai ales pentru mamicile aflate la debut. Insa, cu tot respectul, stimate moderator, credeam ca acest forum s-a constituit pentru a putea intra in contact una cu cealata, pentru a ne sfatui, a ne oferi informatii... Nu mi-am imaginat nici o clipa ca acea postare poate fi considerata reclama... Referirea la centrul de la Buzias (cea mai minunata realizare din tara noastra din sfera asta a diabetului) este si asta o reclama? Intreb si eu? De ce ne sperie orice e nou si venit din dorinta de schimba/misca ceva in tara asta? Hai ca m-am ambalat asa ca inchei aici. Timpul ne va ajuta sa intelegem mai multe si sa nu mai vedem intentii ascunse in orice.

Referitor la intrebarea Laurei, eu cred ca am mai comentat despre Lantus, si spuneam la vremea aceea ca noi cind am schimbat Mixtardul pe Lantus m-am interesat de toata acea poveste media si din relatia Lantus versus Levemir am optat pentru Lantus. Pe noi aceasta trecere ne-a jutat foarte mult intrucit vechea schema nu mai functiona deloc intrucit dulcinica crescuse. Noi personal suntem foarte multumiti de Lantus care ne da o mult mai mare lejeritate a programului si o protectie insulinica de mai mare durata.


De unde atita incrincenare? Credeam ca altu-i scopul acestui forum :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


Citat:
citat din mesajul lui Ioana-A

Buna Adriana -sincer, chiar nu stiu ce sa spun referitor la acel avertisment. Avertismentul nu a fost pentru comentariul citat de tine ci pentru o postare care a fost stearsa de moderator si care facea referire nu la un produs


Am reactionat la mesajul cu (avertisment-reclama) crezand ca tu ne atentionezi referitor la insuline. Inteleg insa ca tu ai primit avertismentul. PUNCT.


Imi pare rau, a fost o neintelegere a mea in urma postului care aparuse la tine. Asa consider si eu, aici ne strangem sa ne sfatuim. De aceea mi s-a parut ciudat acel mesaj care nu ne ajuta cu nimic.

In ce priveste Buziasul, nu stiu, noi am vorbit mult despre acel loc, nu ni s-a intamplat sa fim avertizate in vreun fel.

Sunt pe fuga.

P.S. Inteleg ca totusi ne faceai o prezentare interesanta, poti sa ne faci trimitere pe pagina ta, acolo nu vor mai fi probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna dragi mamici de dulcinei,
Nu prea am timp asa ca am sa scriu de data aceasta doar datele Larisei. Larisa este nascuta pe data de 30 decembrie 2007 si a debutat cu diabet tip 1 pe data de 4 februarie 2011, are 15 kg.,1300 cal/zi, 2 unitati de Levemir , 1 unitate Humalog dimineata iar la pranz si seara ,de cele mai multe ori 0 Humalog deoarece face foarte multe hipoglicemii. Din cate ne spune doamna doctor Larisa este inca in luna de miere(pe care sper sa o lungim cat mai mult).
Va pup si va doresc glicemii liniare.

Mergi la inceput