Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna ziua dragi mamici de dulcinei ,
Nu am mai intrat de mult, stiti si voi din lipsa de timp. Dar , am citit ce ati scris, am vazut ca ni s-au alaturat si alte mamici ( imi pare rau ca ne intalnim in aceasta comunitate de mamici de dulcinei ...dar asta e ) .
Fetelor , voi aveti dreptate, sunt de acord cu ceea ce spuneti si povestiti. DAR......capul trebuie ridicat si mers inainte !
Nu stiu cate din mamicile de aici stiu ca eu sunt una cu SHTATELE cele mai vechi ( Adrianaa este decana noastra de experintqa cu diabetul si mai sunt cateva , imi cer scuze ca nu le enumar pe toate ) . Alex are diabet de la 11 luni. E greu , este adevarat , plangi , te simti vinovat pentru toata aceasta viata controlata, pentru ceea ce vrea copilul si chiar noi , ca parinti. DAR??? Putem face ceva ?????? Stiti vreun remediu? Nu!
Plangeti , descarcati-va undeva sa nu va vada copiii.....si apoi iesiti cu fatza senina si optimista . Ii veti incarca si pe ei si ii veti trage dupa voi . Este greu sa educi un copil cu diabet ...dar daca perseverati....veti reusi . Nu pot spune ca Alex este copilul model, dar eu am reusit ! Fetele care ati fost in ultima serie la Buzias , ati vazut . Se poate , credeti-ma !

Lasati vaicareala , scuzati-ma de 500 de ori pentru aceasta expresie. Dar nimeni nu va face nimic in locul vostru . Cand am dat nastere acestor copii, ne-am gandit cu toate : vai ..copilul meu va fi cel mai educat , cel mai frumos, cel mai vesel, cel mai ...cel mai .....
daca asa a fost Voia Domnului, acum nu putem da inapoi?
ESTE DATORIA NOASTRA DE PARINTI SA II DUCEM MAI DEPARTE IN VIATA ASA CUM NI I-A DAT DUMNEZEU! Sunt ai nostri , dulcineii nostri dragi si intelegatori , maturizati poate mai repede decat ceilalti copii de varsta lor, copii obisnuiti cu greul de mici . Haideti sa ne ridicam de jos , una pe cealalta .....sa ne incurajam ca vom reusi....Nu va faceti vant una alteia in groapa cea neagra si urata a melancoliei si gandurilor negre, remuscarilor.

Va rog sa ma scuzati , daca am deranjat pe cineva cu ceea ce am spus , dar eu asta cred. Vaicareala nu-i de noi . Sa nu credeti ca eu nu plang , nu ma consum , nu am momente de nebunie si panica si disperare. Ba da......refulez palngand si atat . Ma ridic , imi sterg ochii si cand ma uit la Alex imi dau seama ca el imi da putere sa merg mai departe in aceasta lupta , ochii lui imi spun ca el are nevoie de mine .

Va pup si glicemii bune doresc copilasilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina2006 spune:

Buna dragi mamici,

Am o intrebare pentru mamicile care au puiutii la scoala:cum procedati cu mersul la Buzias in timpul anului scolar? Va este usor sa recuperati lectiile pierdute in cele doua saptamani? Noi am fost anul acesta in aprilie si ne-am inscris si in seria care va incepe din 13 august. Am inteles ca va fi foarte aglomerat, fiind perioada de vacanta. In aprilie, am prins o serie mai putin aglomerata, dar anu acesta inca am fost la Gradinita. Din toamna vom incepe scoala si ma gandeam ca ne va fi mai greu sa recuperam temele dar pe de alta parte as prefera sa mergem la Buzias intr-o perioada mai putin aglomerata.
Glicemii bune puiutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:


- nu trebuie sa pierdem optimismul, atata vreme cat vedem realitatea cu sinceritate brutala, asa cum este si nu cum visam sa fie -




studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Va pup!

Am cazut, m-am ridicat si merg mai departe. Asta fac in ultimii aproape doi ani. Dar nu pot sa neg ca nu se intampla nimic si in momentele de slabiciune, cu cine pot vorbi daca nu cu voi? Cine poate intelege mai bine despre ce vorbesc? Voi!
Nu Ana, nu ai suparat pe nimeni, eu recunosc ca am cateodata nevoie de incurajari asa ca vorbele tale mi-ai prins bine.
Adrianaa, ma bucur ca esti inca cu noi, ce face Alex? Ce faci tu?

Va pup pe toate! Glicemii bune!

PS: eu nu ma laud cu ele, dar ma abtin, mai vedem zile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_lari spune:

Buna, sunt mama a doua fetite una de 7 respectiv 3,5 ani.Din nefericire fetita mea cea mica a debutat cu diabet pe 4 februarie 2011.Ne este foarte greu sa acceptam diagnosticul.Poate si faptul ca Larisa a avut o luna de miere foarte lunga si ne-am tot facut iluzii,pana acum o saptamana cand s-a racit si glicemiile au luat-o razna.Pana acum o saptamana nu era nevoie sa ii punem aproape deloc insulina.Sper sa ma mentalizez si eu cu ideea si sa incep sa lupt asa cum o faceti voi.
Sper sa invat cat mai multe de la voi si va multumesc ca ma primiti si pe mine printre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Mamici de dulcinei va dau o veste buna. Un domn a inventat un "pancreas artificial".O noua speranta pentru puiutii nostri. http://www.pancreum.com/
Doamne ajuta sa fie ok si sa apara pe piata.
Va pup si glicemii bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela74 spune:

Buna ziua, mamici de dulcinei!
Am aflat de curand de acest forum si incep parca sa mai prind puteri.David a fost diagnosticat in octombrie 2010, la 1 an si 7 luni. Avem acum 2 ani si 4 luni dar in ciuda faptului ca a trecut atata timp nu am reusit sa stabilizam glicemiile. Am fost internati iar acum 2 saptamani, d-na dr. Mihu ne-a schimbat schema de tratament, dar tot glicemii mari are noaptea. Facem la 7,13si 19 AR, iar la 22 Levemir.Noaptea are numai peste 300 si la ora 3 trebuie sa ii fac corectie, iar dimineata vine cu 200- 250. Ziua ii scad glicemiile la 37, 47, 50.Inainte de internare faceam AR la 7 si 13,iar la 19 mix30.Noaptea venea bine , dar dimineata era in jur de 200 si de aceea ne-a schimbat schema.Acum parca e mai rau.
S-a mai confrunta cineva cu aceste probleme? Va rog mult sa-mi dati si mie niste sfaturi ca sunt disperata, de cate ori ma uit la el si il iau in brate ma bufneste plansul, iar el imi spune :,,Nu mai pange mami".Astept cu nerabdare raspunsurile voastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina2006 spune:

Buna Mikaela74, sper sa reusesti sa-l stabilizazi pe David. Eu iti sugerez sa accesezi blogul Ioanei, "noisidiabetul". A discutat cu doamna doctor la care merge cu fetita ei Aida si posteaza in fiecare zi de 1 a lunii raspunsurile doamnei doctor la intrebarile puse de mamici pe blog.
Glicemii foarte bune si mult curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

Buna mikaela74 -imi pare tare rau ca ingrosati si voi rindurile dulcineilor, insa ma bucur tare mult ca ati ajuns pe acest forum, intre prieteni.
Daca te consoleaza cu ceva sa stii ca si noi am trecut prin aceasta perioada urita de la inceput cind desi vrei sa te opresti din plins, lacrimile curg, si tot curg... Eu nici acum la 4 ani de la debut, nu m-am impacat cu ideea ca diabetul a ales-o pe copila mea, si probabil nu o voi face niciodata, insa am inteles ca prima conditie de a-i tine piept acestuia (diabetului) este sa accept situatia si mai ales sa invat tot ce se poate invata ca sa-l gestionez cum trebuie. Si cine stie (?) poate intr-o zi vom putea ride din nou cu toata inima.
Referitor la intrebarea/nelamurirea ta iata care este raspunsul Mihaelei noastre dragi -doctorita diabetolog a Aidei:

''ptr mamica lui David : sfatul cel mai bun pe care il pot da in acest moment este :NU MAI PLANGE !!! Plansul nu rezolva absolut nimic si ii imprima copilului un sentiment groaznic de vinovatie ! In sufletelul lui, David considera ca el este de vina pentru supararea voastra . Cel mai important ptr David la aceasta varsta este sa se simta in siguranta, iar sentimentul acesta nu poti sa il transmiti decat daca esti stapana pe tine ! Si daca simti ca nu te descurci - telefon repejor la dna dr care te are in evidenta ! Cat despre schema de insulinoterapie, schema actuala este mult mai asemanatoare cu functia unui pancreas normal. Este adevarat ca David este f mic , dozele de insulina probabil ca sunt f mici si variabilitatea glicemiei e destul de mare. daca glicemiile acum nu sunt ok nu inseamna ca schema nu e buna , inseamna doar ca poate dozele nu sunt corect repartizate sau poate HC pot fi reajustati intre mese. Din acest punct de vedere nu va pot insa sfatui pe mail, e nevoie de date mai multe si de un consult . Oricum, mai aveti putin si impliniti un an de diabet, dupa mine anul cel mai greu ... vor veni si ani usori si frumosi ! Mi-ar face placere sa ne cunoastem si sa intrati , tu si David, in clubul nostru de mamici si dulcinei!!

Daca n-aveti inca un medic diabetolog care sa va raspunda la telef la orice ora din zi sau noapte, care sa petreaca 1-2 ore cu voi la consultatie, care sa nu strimbe din nas la nici o intrebare de-a voastra oricit de stupida/puerila ar putea parea... si daca crezi ca merita sa incerci o consultatie la un nou medic diabetolog atunci iti recomand cu toata inima doctorita noastra. Aceasta recomandare o voi face ori de cite ori voi avea ocazia intrucit consider ca orice dulcinel merita un medic ca al nostru.

Glicemii bune si capul sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna ziua Doamnelor!
In primul rand, am sa adresez o rugaminte Ioanei: imi poti scrie cum o pot contacta pe Dna Dr? Imi poti trimite pe email dupa ce vorbesti cu ea si avem acordul ei? Vreau sa o pot suna ori de cate ori nu am o explicatie la glicemiile Dariei, am trecut prin situatii pe care nu am stiut sa le "gestionez" pentru care am luat decizii singura pt ca Dna Dr nu a fost de gasit si nici in acest moment nu stiu cat de bine ma descurc...schema pe care o avem acum este de 3 administrari de insulina pe zi- e schema mea l-a care ne-am intors dupa ce am inceput tratamentul pentru tiroida ( 3 ui AR+ 3.5 ui AR+ 3 ui AR) si tot mai avem cate-o glicemie ciudata...si cred ca au legatura cu dereglarea glandei tiroide al carui tratament l-am inceput acum 2 luni.
Ioana, imi poti trimite datele de contact ale D-nei Doctor pe paula_constantin76@yahoo.com ? Pentru toate fetele, asta este adresa mea de email, imi puteti scrie oricand.
O alta intrebare, pentru toate fetele: ati observat la copilul cu diabet, dereglari de atentie sau memorie in perioada cu glicemii mari? sau in orice alta perioada? De altfel, la testele de logica, memorie etc cu o dna dr psiholog, mi s-a spus ca este un copil cu gandire matura, istet si logic. Dar cateodata uita anumite chestii, e cam zapacita, pleaca dupa ceva si face altceva- uita dupa ce a plecat...Cum sunt alti copii, copiii vostri la aproape 9 ani cum sunt/cum au fost?

Va pup si multumesc.
Glicemii super va doresc.

Mergi la inceput