Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns comunitati spune:

Buna seara

am lipsit o vreme din cauza glicemiilor haotice,din cauza carora credeam ca sebi va avea glicata pana la cer,dar iata ca am luat rezultatul si e numai6,5.
Dupa raceala din decembrie sebi a ramas pe insulina novorapid si pe levemir seara.
deci iata-ma revenita de unde am plecat.am reusit sa nu il mai intep asa des deoarece am reusit in sfarsit dupa multe milogeli, sa ii cumparam un spy dexcom.pare incantat de el,a invatat sa si-l calibreze si nu se mai desparte de el .noi suntem parca,parcamai orientati nu-l mai indes asa rau cand vine jos cu glicemiile.in rest nimic nu s-a schimbat,ingrijorarea e prietena mea minut de minut.

si,desi nu mai cred ca sebi ar putea fi Mody am trimis o proba de sange in Norvegia,fiindca acolo au acceptat,in Anglia din pacate ne-au refuzat. Si cu toate ca nu mai cred cu mintea,cu inima sper.glicemii bune si Doamne ajuta pentru o cura.
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Cum ati obtinut spy dexcom?
Ne intereseaza si pe noi . te rog mult poate ma ajuti cu ceva informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns comunitati spune:

Buna seara,

Sigur,din pacate l-am cumparat dupa multe milogeli .ne-au refuzat in SUA si Franta pentru ca nu avem asigurare medicala,rezidenta la ei si - la noi nu avem service,si nu in ultimul rand nu are studii clinice la copii,deci nu e recomandat.
L-am cumparat din Italia,au fost mai maleabili,dar daca doriti amanunte va dau pe mess svndnl@yahoo.com,nu sunt sigura daca nu supar moderatorii.
Pe Sebi l-am pregatit inca de cand cautam aparatul,i-am sus ca ii luam un spion si el va fi spionul 001.Sebi e mic,nu a facut inca 6 ani,cred ca pe undeva a vrut sa intre in jocul meu,oricum sunt cateva luni bune de cand nu ma mai intreaba cand se vindeca,cred ca s-a resemnat.

In ceea ce priveste instalarea senzorului cred ca nu doare,sebi nu s-a strambat si nu a protestat,mai degraba cand l-am scos l-a durut perisorul smuls de plasture.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

La multi ani si o Primavara frumoasa dragi mamici de dulcinei.

Si ca sa va inveseliti putin aruncati-va un ochi aici http://www.noisidiabetul.ro/2011/03/07/un-zimbet-la-inceput-de-primavara/
E vorba despre un articol ce, in opinia mea, ar trebui citit de fiecare diabetic sau parinte de dulcinel (ma refer la articolul din ziar si nu la postul de pe blogul meu).

Glicemii bune dulcineilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani, Denisa !
Sa cresti sanatoasa si voioasa mereu, asa cum te si stim !
Symo, felicitari pentru mandretea de fetita ce o ai !
Scuze pentru intarziere !

Buna, dragi mamici si la multi ani !
Sa aveti primavara mereu in suflet !
Imi pare rau sa aflu ca unii dulcinei au fost bolnaviori ! Sper ca sunt bine, acum si se pot bucura de soarele de primavara de afara !
Cristinei ii merge bine. Am revenit pe dozele dinainte de februarie. Nu stiu ce a fost in luna februarie ! Poate si vacanta, cand nu e asa de activa ca in timpul scolii.
Ioana, multumim pentru articolul despre acea doamna ! E impresionant cum a reusit sa ajunga la varsta de 90 de ani, cu 83 de ani de insulino dependenta !!! Deci, se poate !
Ana_Teo, sa scri data de nastere a lui Teo, sa o pot trece in lista de la inceput.
La fel si Dana(comunitati), pe ale lui Sebi, daca vrei.
Laura, veniti la Buzias, pana la urma ? Cristina ma intreaba daca vine si Edutu la Buzias.
anna-pa, mie mi-a venit un e-mail de confirmare a inscrierii, unde mi se transmite ce acte trebuie sa avem la noi la inscriere si mi se aminteste sa sun la Centru inainte cu 2 sapt. sa-mi confirm sosirea. Ai primit si tu, pana la urma, acest e-mail ?
Ceilalti dulcinei ce fac, cum sunt ?
O zi frumoasa si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns comunitati spune:

multumesc mult de invitatie.sebi s-a nascut in 24 iunie 2005.
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
LA MULTI ANII!!!O primavara frumoasa,tuturor mamicilor!
scz pt intarziere
multumim mult Nina,Ioana la fel si scumpelor voastre si la totii dulcinei multa sanatate.
Ioana fff frumos si util(sufletului nostru)acel reportaj despre actual bunicuta,sa de-a domnu ca si noi sa ajungem sa ne vedem copii la o varsta inaintata bine mersi,sanatosii.(fara acele complicatii)
despre noi ce sa zic,am cam avut probleme cu glicemiile de peste noapte,prea mici am luat deja 2ui de levemir,vedem,cred ca venirea primaverii ceva mai multa miscare,pe-a afara si se cunoaste.
multa sanatate si glicemii bune dulcineilor
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Teo spune:

Buna dragi mamici

Anina, data nasterii a lui Teo este 04.08.2006.
Multumim pentru articolul cu doamna accea care a ajuns la 90 de ani, sa dea Dumnezeu ca si dulcineii nostri sa apuce varsta asta sanatosi.Eu sper intr-un miracol.
Am citit foarte mult, se fac foarte multe cercetari poate de undeva va veni si salvarea pentru copii nostri.Sa dea Bunul Dumnezeu numai bine si sanatate la toti copii din lume. Am citit despre medicamentul Pancreate, poate in cativa ani, dupa ce se termina faza de cercetare se va gasi si pe piata.
Noi mergem la Buzias cu inca 3 dulcinei in seria X.
Noi suntem de la Brasov.Mai merge cineva in seria X din BV.Poate mergem impreuna .Va pup si glicemii bune la dulcinei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Buna.
ma tot gandesc cu ce vom ajunge la Buzias...Din Bucuresti cu masina, nu cred ca pot conduce atat, plus ca Daria probabil se va plictisi.
iar cu trenul ori facem 12 ore cu ACC, ori pana la Timisoara cu IC si de acolo altceva...Complicat.
Merge cineva din Bucuresti in seria a X a?

Altfel, suntem bine, mai cate o corectie, mai o glicemie de 200...Sper sa invatam mai multe acolo si sa "gestionam" si mai bine!

Va pup pe toti si toate, sper sa auzim doar de mine si astept vesti despre calatoria voastra la Buzias, care mergeti in seria X.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
N-am mai intrat de ceva vreme. Nu am avut noutati.

Acum am. Trebuie sa il operez pe Iusti de polipi. Efectiv nu am ce sa mai fac. A trecut vreuna din voi prin aceasta operatie? Cum a fost cu glicemiile?

In rest, am avut o iarna destul de grea, din raceala in raceala si tot asa. De, am inceput gradinita. Ultima hemoglobina: 7,1. Ce mai mare de vreo 2 ani incoace.

Va pup si astept sfaturi legate de operatie daca aveti (fie ca ati trecut prin operatie, fie ca nu)!

Mergi la inceput