Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*

Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9* | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

Linkuri utile:

www.diabetzaharat.ro/pacienti.htm" target="_blank">Informatii despre diabet

www.diabetzaharat.ro/continutul_in_glp.htm" target="_blank">Valori nutritionale ale unor alimente 1, 2

www.elady.ro/articole/Dieta-Montignac/Alimente-care-au-indice-glicemic-ridicat.html" target="_blank">Alimente cu indice glicemic mare
www.elady.ro/articole/Dieta-Montignac/Alimente-care-au-indice-glicemic-mediu.html" target="_blank">Alimente cu indice glicemic mediu
www.elady.ro/articole/Dieta-Montignac/Alimente-care-au-indice-glicemic-mic.html" target="_blank">Alimente cu indice glicemic mic

www.ccserban.ro/index.html" target="_blank">Centrul Medical Clinic de Evaluare si Recuperare pentru Copii si Adolescenti cu Diabet Zaharat tip 1 "Cristian Serban" - Buzias(Timis)




capitolul 1 recuperat de Adriana
cap. 2, cap. 3, cap. 4, cap. 5, cap. 6, cap. 7, cap. 8,

Dulcineii nostri:

16.04.1992 --- Alex --- Adrianaa, debut la 20.12.2000 (8 ani si 8 luni)
19.09.1996 --- Andreea --- andreea96, debut la 04.02.2010 (13 ani si 4 luni)
22.06.1999 --- Mitza ---Madalina1999, debut in 30.12.2009 (la 10 ani si 6 luni)
08.01.2001 --- Horea --- lavinia_c, debut in ianuarie 2005 (la 4 ani)
01.03.2001 --- Marta Denisa --- SymoDenysa80, debut la 13.01.2009 (7 ani si 10 luni)
14.04.2001 --- Andreea Viviana --- mirabella23, debut la 01.12.2010 (9 ani si 7 luni)
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, debut la 25.08.2005 (3 ani si 7 luni)
22.03.2002 --- David --- mirela_piciu, debut in septembrie 2005 (3 ani si 6 luni)
10.07.2002 --- Robert --- dani_roby, debut la 09.03.2006 (3 ani si 8 luni)
23.10.2002 --- Daria --- anna-pa, diabet tip Mody, debut la 16.10.2009 (7 ani)
19.12.2002 --- Alina --- soryali, debut in octombrie 2005 (2 ani si 10 luni)
07.05.2004 --- Aida --- Ioana-A, debut in iunie 2007(3 ani si 1 luna)
07.10.2004 --- Alex --- ana_miti, debut la 19.09.2005 (11 luni)
21.01.2005 --- Tudor ----Teo_H, debut la 05.08.2008 (3 ani si 6 luni)
25.06.2005 --- Sebi --- comunitati, debut in aprilie 2010(4 ani si 10 luni)
04.06.2006 --- Iustin --- mirela.d debut la 04.02.2008 (1 an si 8 luni)
04.08.2006 --- Teo --- Ana_Teo debut la 14.01.2011 (4 ani si 6 luni)
?. ?. 2006 --- David --- delishiouz debut in februarie 2008(1 an si 6 luni)
17.11.2006 --- Andreea --- livia_and debut la 09.02.2008 (1 ani si 3 luni)
22.12.2006 --- Eduard Stefan --- lauradoom debut la 08.11.2008 (1 an si 10 luni)
30.12.2007 --- Larisa ---marci_lacri debut la 04.02.2011 (3 ani si 1 luna)
21.02.2010 ---David --- lalitica2000 debut la nastere

Legislatie pe tema diabetului

Norma tehnica privind modul de acordare a consultatiilor si prescrierea tratamentului î® cadrul Programului national de diabet zaharat si responsabilitatile participantilor la program

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica.pdf

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica(Ord425).pdf


Lege nr. 448/2006
privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 6/12/2006

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1 din 3/1/2008

http://diab.ro/e107_files/downloads/Lege%20nr.448.pdf

Norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 14/3/2007

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 233 din 4/4/2007

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20de%20aplicare%20nr.448.pdf

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

, dragi mamici !
Mirela, multumesc frumos !
La multi ani si tie !!! Sanatate si tot ce iti doresti sa ti se implineasca !
Cristina e bine, se bucura de zapada, schimba maselele si face planuri pentru petrecerea de ziua ei, ce va avea loc pe 15 ianuarie.
Imi pare rau sa aflu ca unii dulcinei au avut probleme de sanatate si ca au aparut alti noi dulcinei printre noi.
De starile de greata, varsaturi si lipsa poftei de mancare mi-e si mie groaza. Dar cu glicemii mai dese, sticksuri, covrigei, paine prajita si ceai indulcit cu zahar sau chiar suc la cutie, o scoatem la capat.
Tati al nostru, nu se implica in calcularea HC sau ajustarea dozelor. Sa-i spui ce sa-i dea, cat si cand si e ok. Poate si unde, de la inceput, tot eu am fost cu ea, in spital si la Centrul Medical de la Buzias.
La Buzias, le recomand, tuturor parintilor cu dulcinei la debut, sa mearga. Pot aplica in practica, incepand chiar de acolo, tot ce invata la orele de educatie medicala si dieta, de la un personal medical foarte dragut si dedicat nevoilor copiilor cu diabet.
Incepand din 2006, nu am ratat in nici un an, o internare de 2 sapt. la Centrul Medical de la Buzias. Ba, in primul an am fost chiar de 2 ori.
Si Cristinei ii place foarte mult. De fiecare data asteapta cu nerabdare cele 2 sapt. de Buzias.
Apropos, Ana, Laura si care mamici mai vreti si puteti, in ce serie mergem anul acesta ?
Eu as merge tot in www.ccserban.ro/html/informatiipractice.html" target="_blank">seria X(28.04.-09.05) ca in fiecare an. Dar as reveni acasa, inainte de 9 mai, pe 6-7, sa prindem weekend-ul acasa, sa ne putem pregati de scoala si serviciu. Ce spuneti ?
Va doresc o saptamana cat mai frumoasa, cu glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !








Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

LA MULTI ANI CRISTINA!

Suna bine, o sa am in vedere si daca ma ajuti sa imi spui cand ma inscriu si cand va hotarati voi, imi programez o parte din concediu pt a merge la Buzias. Mi-ar face placere sa ne cunoastem si sa aflu informatii noi si cred ca si Dariei i-ar prinde bine.
Uite cum facem! Hotarati voi si facem inscrierile impreuna, stabileste tu ziua. Am inteles ca vrei sa plecati mai devreme? Este posibil? Pt ca va fi greu sa stau 2 sapt in concediu...
Va pup si da, vrem sa mergem.

Noapte buna si accepta te rog scuzele noastre pt intarziere si o urare din tot sufletul: LA MUUUULTI ANI CU SANATATE CRISTINEI!
Si tie bineinteles!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabella23 spune:

buna am si eu o fetita de 9 ani si jumatate cu diabet zaharat pe care l-am depistat in 01.12.2010. ne descurcam binisor si as vrea sa pot comunica cu voi despre aceasta boala, sa aflu mai multe. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-pa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirabella23

buna am si eu o fetita de 9 ani si jumatate cu diabet zaharat pe care l-am depistat in 01.12.2010. ne descurcam binisor si as vrea sa pot comunica cu voi despre aceasta boala, sa aflu mai multe. va pup

mirabela, imi pare rau ca esti pe forum, la rubrica asta...
Dar, viata trebuie sa mearga inainte, sa-i ajutam pe dulcineii nostrii sa aiba una cat mai buna iar noi sa avem putere sa luptam, asa ca iti doresc sa poti face asta si-ti voi fi alaturi pe forum atunci cand vei avea nevoie. Pe mine mamicile astea m-au ajutat enorm...am avut multe momente in care fara ajutorul, informatiile si sfaturile/parerile lor as fi luat-o razna!!! Ma bucur ca va descurcati, nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa stii ca ceea ce ti se pare sa ai inteles si felul in care gestionezi situatia acum, va fi la un moment dat prea putin, vor fi momente in care nu vei avea explicatii si nu va trebui sa le cauti: va trebui sa gasesti solutii sa indrepti lucrurile, cel putin pentru moment.
Eu, dupa 15 luni de la debut, tot am momente in care nu inteleg anumite efecte, stari, reactii...stiu ca am procedat corect si totusi rezultatul nu-i cel asteptat...Ca un exemplu, noi facem o singura insulina- dimineata, Levemir 10 ui; ieri, a avut doar glicemii scazute, foarte scazute iar seara i-a fost rau, se albise...dupa zahar si suc+lenti, glicemia era 52...SI NU A MANCAT MAI PUTIN, NU A MANCAT CEVA CE NU STIAM CATI HIDRATI ARE, NU A DEPUS MAI MULT EFORT- BA CHIAR MAI PUTIN, TRECUSERA 2 ORE SI JUM. DE LA MASA, MANCASE IN PLUS SI LA PRANZ SI LA GUSTARE CA AVUSESE SUB 80 ...nu am glucagon in casa...am tremurat si tremur inca de spaima a ce se putea intampla...acum masor la fiecare 3 ore si chiar mai devreme, preventiv. Si n-am inteles unde am gresit, ce nu am facut bine...
Asa ca, momente grele vor mai fi, din nefericire...
Ii doresc fetitei tale doar glicemii bune si sa ne "auzim" cu bine!
Seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabella23 spune:

ma bucur ca ai raspuns la mesaj.Noi facem 3 insuline pe zi dimineata si la pranz Insuman rapid iar seara mixtard si o reglez dupa glicemiile avute, totusi nu pot sa le mentin echilibrate iar de mancat ii respect dieta de o am de la dr. Dimineata vine cu ea mare iar la pranz si seara bunicica. nu stiu din ce cauza pote o fi ca a facut varicela zilele astea totusi ma sperie ca nu pot sa o reglez. am incercat sa-i mai iau din hidrati seara dar degeaba.nu ma descurc asa bine nici cu hidratii si imi pere rau de ea ca ramneste si la altceva ce nu are voie sau ar mai vrea sa manance mai mult.multa sanatate la copilul tau si glicemii bune. te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna, Mirabella!
Imi pare rau sa mai aud de un copil cu diabet.
Aici vei gasi un sprijin cand vei avea nevoie.
Glicemiile mari sau haotice sunt date si de diversele boli pe care le fac dulcineii nostri asa ca este foarte posibil ca varicela sa fi influentat mai mult sau mai putin. Si o banala raceala poate deregla glicemiile. Si o sperietura puternica. Nu mai zic ca diabetul este o boala parsiva si glicemiile pot fi dereglate pur si simplu.
Iusti tocmai ce a cazut acum 3 zile si a suferit o entorsa la bratul drept (care si acum este umflat). Doua zile glicemiile au fost peste 300. Nu constant dar destul cat sa ma sacaie.
Daca fata are anumite pofte, incearca sa i le satisfaci! Calculat si la ora mesei. Nu trebuie nici sa exagerezi dar nici sa ii interzici anumite alimente. Este greu pentru ea sa renunte brusc la ceea ce ii placea.
Iti urez sa ai putere sa te adaptezi cu boala, cu calculatul carbohidratilor, cu regimul alimentar, cu tot!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina1999 spune:

Buna,
Am vazut ca va faceti gasca pentru mers la Buzias.
Eu si baietelul meu, Mita, suntem din Brasov.
Voi cu ce mergeti la Buzias? Eu as merge cu masina, dar nu stiu daca ma descurc. Mi-ar placea sa ne unim intr-o anumita perioada si sa mergem impreuna.
Ne auzim,
Va pupam si multumim pentru srijinul acordat prin mesajele voastre. Pe4 mine m-ati ajutat mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-A spune:

Buna fetelor si ma bucur ca v-am regasit.
Mi-a luat ceva timp pina sa inteleg ca s-a inchis doar cap 8 de pe forum si nu forumul in sine (imi salvasem pe blog link-ul catre forum cap 8 asa ca de cite ori incercam sa intru imi aparea capitol inchis.)
Oricum ma bucur ca v-am regasit.
La multi ani dulcineilor sarbatoriti in Ianuarie: Cristina si Tudor, sa creasca mari si sanatosi si sa va bucurati de ei.

@mirabella23 -mult succes si multa sanatete dulcinelei tale.

@anna-pa ....cit de bine te inteleg. Eu nici n-am apucat sa ma bucur bine ca am intrat din nou in linie dreapta cu glicemiile date de noua schema de tratament, ca de 2-3 zile ne confruntam cu o situatie ciudata la care nici eu si nici doctorita nu gasim explicatii (pentru moment..).
Desi Aida maninca corect, facem insulina corect, nu e racita, am verificat penul,am schimbat fiolele de insulina, am schimbat locul de administrare, DECI AM ELIMINAT TOATE POSIBILELE CAUZE, TOTUSI avem glicemii de peste 300 seara. Ce-i drept de ieri am reusit sa le aducem sub 200. M-a invatat dna. dr. ca atunci cind GL e foarte mare si copilul pare a nu reactiona deloc la insulina sa fac corectiile intramuscular (astfel insulina actioneaza mult mai repede si se termina mult mai repede asa ca nu se mai incaleca cu administrarea precedenta).
DECI teoria este foarte buna si fara ea nu ne-am descurca deloc, insa practica ne arata ca nu intotdeauna avem explicatii (din pacate).

Week-end placut si glicemii bune dulcineilor.
Ioana http://www.noisidiabetul.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

La multi ani tuturor mamicilor de dulcinei...un an nou fara evenimente nefericite si fara alti dulcinei...sau cat mai putini!!!!...scuze pt intarziere....
Bun venit le urez noilor veniti!Permiteti-mi sa ma prezint...ma numesc Laura, am un baietel, Edutu, de 4 ani care a facut DZ acum 2 ani.
Nina, La multi ani Cristineiiii!!!!!Cred ca este o adevarata printesa....pupici de la Edi....tot marea lui dragoste a ramas.
Nina, Ana, Livia, nu stiu daca vom mai merge anul acesta la Buzias...am inteles ca voi vreti sa mergeti in seria X....mai vorbim de tema asta.Cum faceti cu sotii vostri???Vor sta la pensiunea de lanaga centru? Nu prea stiu cum sa facem....
Edutu este la fel de mofturos...nu manaca nimic...are 14 kg cu indugenta...am avut mari probleme cu o infecti urinara urata care nu voia sa cedeze...a facut injectii 3 saptamani.
Pentru cei care sunt la debut le recomand cu tarie sa vina la Buzias ...vor vedea diabetul altfel.Noi cand am iesit din spital la debut cantaream si carnea, dezinfectam degetele cu spirt, la fel faceam si cand ii faceam insulina...dupa instructiunile din spital, il obligam sa manance pe copil toti hidratii de ajunsese sa urasca mesele.La Buzias am invatat sa jonglam cu insulina si hidratii.La noi a fost si un caz special, Edutu fiind foarte dificil privind mancarea....cine il cunoaste stie cat ne luptam noi cu mesele....am zis daca va face cura de slabire cand va fi adult ....il bat, la cat de mult ne chinuim acum cu mancarea.
Fetelor va urez o duminica placuta si o saptamana cat mai linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna dragele mele
ar trebui sa incep cu la multi ani!!!pt noul an,si sa de-a domnu sa fie un an mai bun,fara probleme si cu sperante implinite
bun venit noilor mamici de dulcinei,si cu siguranta aici ve-ti gasi raspunsurile la multe intrebarii sau situatii(care vin fara sa vrem,sau vreun motiv anume)
la fel ca Ioana nu stiam ca a-ti deschis un nou capitol
Nina si eu ma orientasem spre aceeasi serie,ne-ar place ff mult sa ne intalnim dinou,si bineinteles cu mai multe mamici si dulcinei,care asteapta cu nerabdare reintalnirea
despre ce sa zic,am fost la iasi in minivacanta,am facut analizele toate,au iesit super bune,chiar si hemoglobina 6,28 ,insa in schimb am venit cu o raceala zdravana,care ne-a dat peste cap toate glicemiile,am fost nevoita sa fac si cate 2 corecti pe zi.dar pana la urma ne-am stabilizat dinou,insa mai tusim,inca.
Deci ramane sa ne hotaram,mergem in seria x,poate sunt mai multii copilasii,pana la urma mamicile invata,dar copilasii cu cat mai multii cu atat mai bine pt ei psihic,cred eu si distractia e maxima
un nou semestru plin de note bune si glicemii liniare,pupicii

Mergi la inceput