Despre vitamina D - cum, cat, cand?

Despre vitamina D - cum, cat, cand? | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Postat de Vilma:
Grupul vitaminelor D, cunoscut ca vitamine antirahitice, cuprinde 12 compusi, dintre care numai 2 (vitamina D2 si D3) se utilizeaza:
Vit. D2= ergocalciferol (de origine vegetala)
Vit. D3= colecalciferolul (de orgine animala)
Tot in acest grup: dihidrotahisterolul (A.T.10)= puternic hipercalcifiant, asemanator cu hormonul paratiroidian
Sursa naturala de vit. D= sinteza in piele sub influenta razelor solare sau ultraviolete (tegumentele sintetizeaza 30% din necesarul de vit. D)
Rolul vit. D este de a regla metabolismul calciului si al fosforului si depunerea acestuia in oase si dinti.
Cantitati:
Ulei de peste: 1200-40000 u/100g
Galbenus de ou: 300 u/100g
Unt: 60 u/100 g
Ficat de vitel: 100-150 u/100 g
Lapte de mama: 6-8 u/100ml
Lapte de vaca: 3-8 u/100 ml
praf de cacao: 3000 u/100g

Vit. D nu se gaseste in: carne de vaca, porc, ulei, margarina
Necesarul de vit. D intre 400- 1000 ui/zi, in functie de mediul geografic si sezon.
In tara noastra, doza pentru sugar este de 800-1200 ui/zi
Vit. D se administreaza intramuscular (cate 200 000 ui) sau picaturi zilnic oral (500 UI) Cantitatea se mareste in lunile de toamna si iarna.

Dupa 1 an si 6 luni, pana la adolescenta se va administra 1000 ui/zi sau 10 000ui/saptamana in lunile sept-april.
Carenta partiala sau relativa este produsa din mai multe cauze: alimentatie necorespunzatoare, regimuri alimentare bogate in fainoase, lipsa de expunere la soare, in boli digestive cronice, boli hepatice..etc.

Eficienta: laptele creste absorbtia de vitamina D uleioasa; in diaree, se va administra numai intramuscular.

Supradozarea vit. D este nociva: se manifesta prin: anorexie, varsaturi, constipatie, hipercalcemie, hipercalciurie, calcifieri ale tesuturilor, pierdere de greutate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

vilma
Moderator

Vigantolul se da in fiecare zi pana la varsta de 2 ani!!!!


AncaG
Membru nou

Pentru Vilma si nu numai: Intamplator am cautat si eu Vigantol zilele trecute, in Bucuresti, si mi s-a spus ca nu se mai importa si ca imi recomanda Sterogyl, ca fiind acelasi lucru .


mirelam
Membru matur

Are dreptate Vilma. Vigantolul se da pana la 2 ani zilnic. Abia dupa 2 ani ii dai numai in lunile cu "r". Deci, nu se intrerupe. Eu n-am stiut ca nu se mai gaseste. Pe vremea cand ii dadeam eu lui Andrei se gasea peste tot.


tinatache
Membru de baza

Vedeti ca Sterogyl-ul are 80 sau 90% alcool. Si noi l-am luat la recomandarea dr. dar cand am citit prospectul ne-am ingrozit. Tocmai din cauza alcoolului nu se da nici direct pe limbuta ci amestecat cu papa.


ariadne
Membru matur

noua pediatrul ne-a recomandat sa nu ii administram celinei nici o medicatie in lapte(???).
nu ma intreba de ce, am luat-o ca atare si atat.
si apropos celine nu mai ia vigantolletten de la un anisor, tot la sfatul pediatrului.


cristinacsa
Membru junior

Fetele mele iau Vigantoletten, pastilute care i le bag in gurite inainte de a -i da laptic. Cred ca se gasesc si in Ro.Am inteles ca pina la 1 an se dau , dar nu stiu sigur.


Raluca
Membru matur

Sterogylul contine D3 si nu D2 precum Vigantolul.


iris
Membru matur

mamici, daca puneti medicamente , in special picaturile de vigantol uleios in diatmai biberonul riscati sa nu administrati doza zilnica necesara...ia uitati-va pe biberon ce faine picaturele transparente de grasime sint pe el dupa ce bea lapticul bebica...asa ca puneti-l in lingurita sau pe piure si asigurati-va ca bebe papa tot tot tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Multumesc mult, Julie, chiar aveam o probl cu Vitamina D..
te pup

Maria&Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Pina cind se da vitamina D?
Eu am citit in carti ca pina la trei ani, de la doctorii din tara stiam ca pina la doi, doctorul Agatei de aici mi-a mai dat pina la 1 an si 7 luni (adica mi-a spus sa-i mai dau pina cind o intarc definitiv).
Postat de nelia

Aurelia
Membru matur

Cornelia mie pt Luca mi-a dat sa-i dau vit D cite o doza pe zi (seringa micuta )pina la 15 luni ,acum insa incep sa-i dau cite o doza pe luna (fiole) pina la trei ani zice pediatra aici.


tinatache
Membru de baza

Dr nostru a zis ca zilnic pana la varsta de 2 ani, pt ca aici sunt putine zile insorite. Acolo unde e soare mai mult, cica se da mai putin, cica... dar cine mai stie?


Nicoleta
Membru matur

Noua ne-a spus medicul ca trebuie sa ii dam D3 pana la trei ani, continuu. Cate 2 picaturi pe zi, Vigantol se numeste produsul.


danab
Membru junior

In Olanda se prescrie vitamina D copiilor pana la 3 ani.
Mihai are 6 luni dar nu-i dau pentru ca bea minim 500 ml lapte formula si in acest caz nu mai e necesar.


Marina
Moderator

mie mi-a spus dr sa-i dau pana la 1 an si 6 luni zilnic 2 picaturi de vigantol


nelia
Membru junior

Cite bordeie, atitea obiceiuri!
Am vorbit astazi cu o prietena de aici si ei pediatra i-a zis sa-i dea vitamina D pina la un an. Adunate una peste alta informatiile pe care le aveam si cele pe care le-am primit de la voi, am ajuns la o concluzie (sper sa fie cea buna): ii voi da deci Agatei lapte de la mine, vitamina D si fluor pina la doi ani (vine si vara si va fi si aici mai mult soare!).
Dar vitamina D i-as mai da macar o data pe luna pina la trei ani (mai ales in iarna viitoare). Aurelia, te rog, poti sa-mi spui ce doza ii dai acum o data pe luna? [Pina acum eu i-am dat asa: doua picaturi de vigantol pe zi pina la 6 luni, de la 6 luni pina la un an si trei luni i-am dat cite o pastiluta de fluorvigantoletten pe zi, iar de la un an si trei luni pina acum i-am dat cite doua picaturi de fluor simplu pe zi si cite 1 ml de vitamina D].


vilma
Moderator

Draga Cornelia, parerea mea este sa faci asa cum ti-a prescris doctorul. Profilaxia rahitismului (vitamina D), precum si cea a cariei dentare (administrarea tabletelor de Fluor) se fac in functie de mai multi factori: clima, alimentatie, existenta fluorului in apa potabila, samd. Pediatrul care a urmarit dezvoltarea copilului stie cel mai bine.
"Obiceiurile" de care ziceai ca le practica fiecare doctor din diferite tari sunt corelate cu anumite conditii specifice zonei in care traiti.


teo1970
Membru junior

Draga Cornelia,
ai dreptate, "cite bordeie atitea obiceie".
sunt de aceeasi parere cu Vilma, sa faci asa cum ti-a recomandat medicul curant al copilului. Administrarea vit. D depinde de si de zona geografica si de tipul de preparat.


nelia
Membru junior

Da, voi aveti dreptate, asa ar trebui sa fie. Problema este ca Agata nu are un medic care sa o urmareasca, am ajuns la doctorul respectiv pentru ca a avut o problema de sanatate si pentru vaccin, altfel nu stie nimic despre ea. Si m-as baza suta la suta pe ce zice doctorul, eu am incredere in ei ca stiu mai bine decit noi cum stau lucrurile, iar acesta la care a ajuns Agata pare chiar bun, dar nu mi-a placut inconsecventa lor. Cunosc trei copii aici sub doi ani, pediatru unuia dintre ei este chiar la aceeasi clinica unde e si doctorul Agatei si: unuia i s-a dat vitamina D pina la un an, altuia pina la doi, iar Agatei pina la un an si 8 luni. Si stam in acelasi cartier!
Deci, ar trebui sa pun altfel intrebarea: mamici din Montreal si din imprejurimi, voi cum stati cu vitamina D si cu fluorul (cele cu copilasi de 1 an si 10 luni)?


n/a
deleted

Nelia eu lui Alex i-am dat aproape zilnic vitamina D (au fost zile cind mai uitam )un mililitru pe zi iar fluor inca nu i-am dat. Mie doctorita mi-a zis ca in Canada se recomanda pina la doi ani sa ia vit D din cauza climei. Se spune ca la copiii care au implinit un an jumate se administreaza numai in anotimpurile reci septembrie-aprilie


Crismaria
Nou venit

Administrarea vitaminei D se face totusi individualizat. Stiu ca se da vitamina D atata timp cat copilul este alaptat - pentru ca vitamina D nu se transmite prin laptele matern .
La noi - in Canada, ca si in State, tot laptele ce-l cumperi de la magazin este obligatoriu pasteurizat si aditivat cu vitaminele A si D (chiar si alte produse lactate, cum ar fi iaurturile au adaosuri de D). Asa ca e destul de logic ca doctorul sa prescrie o suplimentare de vitamine in functie de obiceiurile alimentare si nu numai de varsta. Cand am intarcat-o pe prima noastra fetita, medicul mi-a spus ca nu mai e nevoie sa-i dau D, ca e suficient in laptele praf.

dodo
Membru matur

Vilma are dreptate, medicamantele se prescriu functie de zona geografica si caracteristicile mediului: de ex. in Australia nu se prescriu deloc vitamine sau minerale decit in cazuri particulare iar fluorul nu se administreaza (nici nu-l gasesti in farmacii), in schimb pastele de dinti pt. bb contin fluor si apa potabila probabil contine fluor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Hello ...
Fetita mea are 1 luna si 2 saptamani si vreau sa ii administrez
vitamina D (avem Vigantol). Care e doza care trebuie administrata unui copil ?
Stiu ca si formula ei(Morinaga) contine ceva vitamina D si mi-e frica
sa nu ii dau prea mult, ca am citit ca prea multa vitamina D strica.
Postat de Midori


marius
Moderator

Fii linistita nu strica...se administreaza 2-3 picaturi/24 de ore dar de ce vrei acum sa-i dai Vigantol...nu alaptezi? teoretic la 1-1.5 luni este suficient laptele matern. Mai incolo ar trebui preventiv dar aproape sigur nu va trebui vine vara. Dar daca doresti 2-3 picaturi/24 ore.


Marina
Moderator

vigantolul se da de la 2 sapt obligatoriu, noua cel putin asa ni s-a spus. Ii pun 2-3 picaturi intr-o lingurita de lapte sau ceai si pe gat. Daca ai mana ferma poti sa i le torni direct pe gat. Am o prietena careia ii reuseste figura.


Delia
Membru matur

Vitamina D sufera mai multe transformari datorita expunerii la soare in urma careia ajunge la forma D3 ce fixeaza calciul (D2 este considerata ca avand actiune antirahitica egala cu D3).
Aceasta vitamina nu se ia din aproape nici un aliment astfel incat ea trebuie data bebelusului din a doua saptamana de viata.
Aceasta vitamina nu se considera periculoasa decat in cazul suspiciunii unei calcemii mari ( foarte rar) ce se manifesta cu greata si varsaturi, tulburari de ritm cardiac etc.
Lui Codrin de exemplu i se fixeaza aceasta doza de Vigantol dupa ce i se masoara calcemia (are rahitism) si am trecut de la 2 la 4 si apoi la 5 picaturi pe zi, ca apoi sa facem si injectii cu D3.
O prietene ce are o fetita careia nu s-a inchis fontanela pana la 6 luni corespunzator varstei, lua 8 picaturi.
Parerea mea este ca trebuie data vitamina dar doza trebuie stabilita de medic.


azibel
Nou venit

De la 2 saptamani ne-a recomandat medicul Vigantol.Initial ne-a dat picaturi si mie imi era foarte greu sa i le dau ,mi se parea tot timpul ba ca mi-a scapat o picatura in plus ,(trebuiau 2 picaturi..din ce imi amintesc),ba in minus si cand o alta doctorita pediatru mi-a recomandat Vigantol pastilute ,cum am terminat prima sticluta am inceput cu pastilute ,cate una pe zi,dizolvate in putina apa fiarta si racita si date cu lingurita.


andreia
Nou venit

Mie mi s-a spus din spital 2 picaturi in fiecare zi.Eu le dau dimineata inainte de prima masa si le combin cu picaturile pentru colici care sunt bune la gust(sab simplex), intr-o lingurita.Le accepta fara probleme.Le e foame si crezand ca le dau mancare primesc tot.Daca nu le dau picaturi pentru burtica le pun in lingurita cu putin ceiut.
Asistenta care vine sa-i vada mi-a spus ca trebuie ''fixate'' aceste picaturi cu calciu lactic , care se dau o pastila dizolvata in ceai , 10 zile pe luna.Eu nu le-am dat inca pentru ca nu am stiut.O sa incep sa le dau.
Tot ea mi-a spus ca daca uiti sa le dai o zi nu-si mai fac efectul.N-am prea inteles de ce dar asta mi-a spus.Daca uit mi-a spus sa-i transmit si li se va administra doza injectabila.
Acelasi lucru se va face si daca in ciuda administrarii corecte a picaturilor totusi nu i s-a inchis fontanela cum trebuie.


Camelia
Membru senior

Teodora primeste vitamina D din a zecea zi de viata.Ii dau Vigantoletten, cate o tableta pe zi.In primul an de viata a primit zilnic, fara intrerupere.Acum , in al doilea an, pediatra zice ca o sa intrerupem administrarea pe perioada verii.


Ralusan
Nou venit

Eu i-am dat fetitei mele 2 pic/zi de Vigantol de la 2 sapt.pana la 8 luni. Era spre sfarsitul verii cand i-am descoperit o adancitura in coaste si cosul pieptului era putin cam tesit...doctorii au confirmat un inceput de rahitism. Cu tot soarele si tot Vigantolul+calciu administrat, copilul meu avea rahitism!
Desi parerile sunt impartite in pro si contra, atunci am aflat ca acea vitamina D(colcalciferol-sper ca am scris bine!) sub forma activa se..."inactiveaza" cam la 2 saptamani de la deschiderea flaconului, si practic ii dai copilului ulei simplu! In cazul nostru aceasta ipoteza s-a dovedit a fi adevarata si atunci am trecut-o pe Vigantolletten 500 1 pastila/zi plus o alimentatie bazata pe cat mai multe alimente cu continut mare de calciu (mult cascaval), calciu administrat in fiecare luni, miercuri si vineri nu doar 10 zile pe luna. Eu iti doresc numai bine tie si puiului tau si daca simti tu ca este nevoie sa-i dai vit. D, da-i.


florianmg
Nou venit

Din cite stiu vitamina D (Vigantol sau Sterogyl) se administreaza preventiv, impotriva rahitismului. Noua, pediatra, ne-a prescris imediat, de la primul control al fetitzei (are 2 luni), nu ca ar avea ceva, ci numai preventiv, pina la 1 an, 1 an jumatate.
Sunt picaturi pe care sotia mea i le administreaza direct (adica 2-3 picaturi pe zi direct in gura :)).


marius
Moderator

Mda ar trebui precizat ca Vigantolul fie solutie fie pastile are rolul de a fixa Ca(calciul) in organism. In mod normal si natural vitamina D caci despre D este vorba produs cu succes in organism in mod natural mai ales sub influenta razelor solare(ultraviolete) si de aceea in mod normal nu mai este necesara administrarea vigantolului in perioada de vara fiind o zona a anului insorita. Tot din acest motiv pentru bebelusi (si nu numai) in perioadele inchise fara soare ale anului cand corpul uman nu are cum sa primeasca o cantitate suficienta de radiatii solare se admnistreaza compensatoriu artifcial Vigantol deci cu caracter preventiv. Nu face rau nu provoaca reactii adverese si o cantitate de 2-5 picaturi admnistrate fie in alimente fie direct in cavitatea bucala sunt suficiente. In multe cazuri mai ales la bb se administreaza in combinatie cu Ca la recomandarea medicului pediatru cu scopul clar de a ajuta cresterea normala a sistemului osos(si nu numai) si in scopul prevenirii rahitismului. Administrarea necontrolata insa a calciului fara o necesitate reala poate duce insa la efecte nedorite. Deci atentie si la modalitatea de administrare a Ca, medicul pediatru fiind persoana cea mai competenta in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

mamici din belgia (si nu numai) , cele ale caror copilasi primesc cele 8 picaturi cotidiene de Vitamon D3 (amestec de fluor cu vitamina D), pina la ce virsta e recomandata administrarea?
ultima data cind am fost in be (unde i-a fost recomandat lui Snoopi - se recomanda din oficiu tuturor copiilor) am uitat sa-l intreb pe pediatru. stiam asa, vag, ca pina pe la 18 luni. si snoopi are 18 luni de ieri.
deci: continuam sau am scapat de-o belea?
Postat de zizee


simonab
Membru junior

Noua pediatra ne-a dat Vitamon D3 sa luam cate 5 picaturi pe zi pina la un an.


zizee
Membru matur

multumesc mult, simona. doar 5 picaturi pe zi? oare de ce? eu nu mai am prospectul, cred ca l-a 'papat' Snoopi, dar parca mi-amintesc ca si acolo tot de 8 picaturi/zi era vorba... poti tu sa te uiti pe al tau, daca il mai ai, te rog? asta fiindca mi-ai dat emotii, sa-i fi dat aiurea o doza prea mare timp de atitea luni? :(


simonab
Membru junior
Eu am VITAMON D mai jos scrie Vitamine D3 AQUOSUM (este cu soarele pe cutie), iar pe prospect la "Mode d'emploi" scrie "4 gouttes par jour dabs une petite cuillere, pures ou melangees a un aliment ou a une boisson."
La "Valeur nutritive et ingredients" scrie:
"par dose 4 gouttes 1 ml= 24 gouttes, vitamine D = 300 U.I. (150% AJR), AJR= apport journalier recommande"


Eu tin minte ca doctorul ne-a zis ca vitamina D se da si in functie de copil, adica sunt unii doctori care dau "exces" de vitamine D daca copilul este mai slabut.
Ti-am zis ... noua ne-a zis cam 5 picaturi pe zi, date cu lingurita.


zizee
Membru matur

simona, multumesc mult de raspuns.
m-ai cam pus pe jar. asa ca m-am apucat sa caut pe net, si uite ce-am gasit:
http://farmacompendium.be/HTML/0668-194_F.htm

se poate sa nu fie vorba de cu totul acelasi produs: tu sa ai Vitamon D3 pur si simplu iar eu Vitamon D3 fluor. sper sa fie vorba de asta, ca altfel...
poate nu uiti, pe 15 mai, cind ziceai ca mergeti la pediatru, sa-l intrebi ce crede. si daca se da intr-adevar pina la 2 ani, cum scrie in Compendium Pharma 2002.


simonab
Membru junior

Noi avem Vitamon D3 (simplu!!!) - fara flour caci nu e necesar. Si mai ales ca astia in Belgia duc campania impotriva flourului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Fetelor care alaptati bebeii exclusiv la san, ce recomandari ati avut de la medicii vostri pediatri? Supliment de Vit D sau nu? Mie mi-a spus sa ies la soare cu el si nu va fi nevoie de supliment, insa mi-e teama ca poate nu primeste destul in felul acesta. Sa-l expun la soare foarte mult mi-e teama, asa ca ii scot doar piciorusele putin (bebe are 6 sapt). Voi cum faceti?
Postat de AdelaP


Mugur
Membru junior

Vigantol 2 picaturi /zi antirahitism. I-am dat de la 1 luna incoace. Acum avem 4 luni si totul e ok. 1 sticluta iti ajunge 6 luni.


liviu`s
Moderator

Tot vigantol, cate 2 picaturi/zi. Dar schimbam sticluta la 1 luna, deoarece substanta isi pierde din calitati. Totodata, sticluta trebuie tinuta in loc intunecos.


vilma
Moderator

Adela, respecta indicatiile medicului. Profilaxia rahitismului se face si in functie de regiunea in care locuiti. Nu-i acelasi lucru daca esti in Romania, Canada sau Japonia.
Multa sanatate.
PS: intre timp, mi-am adus aminte ca am citit intr-un articol ca Academia Americana de Pediatrie a revenit asupra recomandarii de a nu se da supliment de vitamina D la bebelusii alaptati la san si deci recomanda acest supliment in prezent:
"The American Academy of Pediatrics, in its clinical report, Prevention of Rickets and Vitamin D Deficiency: New Guidelines for Vitamin D Intake, now recommends that all children, beginning in the first two months of life, receive at least 200 IU of Vitamin D each day."
Uite mai jos linkul catre acel articol.
http://pediatrics.about.com/cs/nutrition/a/vitamin_d.htm#b
Dar presupun ca medicul tau pediatru stie cel mai bine.


daniel
Membru nou

Paul are tenul alb si nu poate sta la soare decit fff putin. De aceea ii este necesara vitamina D. Noi ii dam Vigantol cite 3 picaturi pe zi.


mirela.mustaciosu
Membru matur

Vigantol 2 picaturi pe zi si un pic mai tarziu (pe la 8 luni) mi-a recomandat sa-i dau si calciu (a inghitit 1/2 fiola/zi gluconat de calciu timp de 10 zile pe luna, in lunile reci. Din cate stiu toti medicii recomanda Vigantol-ul. Cel putin toate mamicile din jurul meu il folosesc la recomandarea medicului. Mai ales in cazul copiilor alimentati numai la san.


miruna28
Membru nou

am folosit si noi ptr baietelul nostru (acum are aproape 5 ani ),la inceput picaturi ,dar schimbam sticluta la 14 zile(ni s-a spus ca se dezactiveaza substanta)apoi cand a mai crescut,vigantol pastile,insa numai in lunile care-l au pe "r" in componenta cuvantului,mai precis lunile reci.Totul este bine .


rachel
Nou venit


Rachel are varsta de 3 luni si 3 saptamani.
Pana la varsta de 2 luni nu i-am dat vitamine ,alimentand-o natural.In urma cu o luna de zile , la cererea mea ,mi s-a recomandat TRI-VI-SOL .Acesta contine VIT A , D si C.Ii dau cate 0,5ml de doua ori pe zi.


lilach
Membru matur

Aici e soare aproape tot timpul si totusi se da vitamina D incepind de la 1 luna la un an.Deci cred ca daca aici se da, mi se pare absurd sa nu se dea in tari unde abia este soare.


mmireille
Nou venit

Mie mi s-a recomandat tot vigantol 2 picaturi pe zi,pina la 2 ani.E buna si pentru inchiderea fondanelei,parca.Cint despre soare ,pina la un an trebuie feriti un pic,mai ales de razele puternice.


Anina_n
Membru matur

Si noi, folosim de la 10 zile Vigantol. O alaptam pe micuta mea, si tot am primit. La inceput cate 5 picaturi/zi, iar mai tarziu am trecut la 2 pic./zi si in ultimul sezon rece la cate 1 pic./zi. Dar in lunile de vara-toamna, nu folosim. Toate astea la recomandarea pediatrei. De fiecare data i-a controlat fontanelele si in functie de cat erau de deschise schimba doza. Fiind vara, nu cred ca este necesara vit.D. Poti sa stai cu bb afara, la soare, sa te plimbi pe sub copaci, caci razele soarelui tot il mangaie. Asa am citit !


mama-Silvia
Membru nou

Tot Tri-vi-sol mi-a dat si mie pentru fetita(3 saptamani) si mi-a spus sa-i dau 0,5 ml o data pe zi pana la 6 luni.O hranesc la san.


Iza
Nou venit

Ii dau Andreei de la citeva zile (la recomandarea pediatrului, la prima vizita) supliment de vit D. Aici se vinde sub numele de D.VI.SOL, doza e de 1 ml /zi. Se gaseste in farmacie, fara reteta.
Cred ca trebuie sa insisti la pediatru. Nu cred ca e mai mult soare la Ottawa decit la Toronto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Voi ce folositi,D injectabil sau picaturi?
Postat de adi69


descintec
Moderator

adi, eu zic sa optezi pentru vigantol. Asa ii "portionezi" cantitatea zilnic necesara de vitamina D pentru asimilarea calciului. Fiindca are coastele putin iesie in afara, cum spui, poate ar trebui sa ceri si o analiza pentru calciu, poate fi semn de rahitism.


joxy
Membru matur

Noi am optat pentru vigantol.. cum sa imi intzep fata ? :). Nu e vorba de intzepat dar medicul ne-a recomandat Vigantol-ul. Problema e alta, medicul de familie a zis 3 picaturi/ zi... la o pretina acelasi medic a zis 4 picaturi / zi... si o vecina, medic specialist neo-natolog a zis ca e enorm 3,4... ca poa sa nu mai aiba copilul pofta de mancare si sa-i dam 2 pic. / zi. Eu cu cine votez?


vilma
Moderator

Anca are toracele evazat, dar nu are rahitism, asa este conformatia ei mostenita. Daca i s-a facut corect profilaxia rahitismului si nu are alte simptome specifice, nu cred ca ai de ce sa te temi.
Parerea mea e ca ar trebui sa mai consulti si alt doctor pediatru, eventual un ortoped.
PS: nu te alarma pentru ca i-ai facut vitamina D injectabil, aceasta metoda este la fel de buna ca si administrarea orala (Vigantol). Si ca sa te linistesc, pe mine m-au indemnat doctorii sa-i fac injectabil, iar io am fost capoasa si am vrut Vigantol. Oricare din cele doua variante de prevenire a rahitismului este la fel de buna, cu conditia sa fie corect facute.
Numai bine.


vilma
Moderator

Joxy, tu votezi cu medicul tau, iar daca nu esti convins 100%, poti sa mai ceri parerea unui pediatru specializat pe ortopedie.
La noi, cantitatea de Vigantol a variat pe parcursul unui an, in functie de anotimp si de evolutia copilului (intre 1 si 3 picaturi).
Nu am ajuns insa niciodata sa dam 4 picaturi, desi in anumite cazuri exista posibilitatea prescrierii unei cantitati chiar si mai mari, in functie de simptomele prezentate de bebe.


nadina
Membru junior

Si noi am folosit Vigantol la indicatiile pediatreiDozele au variat in functie de dezvoltarea lu bb, in special a fontanelei.
Mi se pare mie, sau tu nu ai completa incredere in pediatrul tau? Daca am dreptate, schimba-l. Dar, fara sa te superi, ceva, ceva s-a mai schimbat in medicina de cand erai tu bb.
Deci ia in considerarwe sfatul medicului ca stie macar putin mai mult ca tine in domeniu


mirela.mustaciosu
Membru matur

Noua ne-a recomandat medicul pediatru Vigantol-ul, nici n-am stiut la vremea aia ca se administreaza si injectabil Vit. D la copii asa mici. Dar cred ca e mai corect sa te sfatuiesti si cu un ortoped. Lui Tudor, pentru a preveni rahitismul, la recomandarea medicului i-am dat si calciu gluconic pe perioada rece. Si la mare am fost sfatuiti sa mergem. Tudor nu are coastele evazate si nici nu i-a facut nimeni nici o radiografie atunci cand am primit indicatii sa-i dam Vigantol si calciu, s-a ghidat medicul doar dupa fontanela (dupa cat s-a inchis la momentul respectiv fata de cum era cand s-a nascut).


Anina_n
Membru matur

Noi i-am dat Vigantol, in dozele recomandate de pediatra, in functie de cat ii era Cristinei de inchisa fontanela. Am inceput cu 5 pic./zi si am ajuns la 1 pic./ zi, dar numai in lunile de iarna.


vilma
Moderator

Doza de vitamina D care se face injectabil mai poate fi numita doza de soc, se face din 2 in 2 luni pana la 6 luni, apoi cred ca odata cu vaccinul antirujeolic (dupa 10 luni). Asta inseamna ca bebe primeste la o intepatura o cantitate mult mai mare de vitamina D decat atunci cand ii administrezi oral 2 picaturi zilnic.
Asadar, trebuie sa tii cont ca de la ultima doza injectabila de vit. D pe care a primit-o este necesar sa treaca o perioada (in functie de cat are bebelusul) ...probabil vreo 2 sau chiar 3 luni, pana cand poti sa renunti la acest mod de administrare.
Parerea mea este ca daca ai inceput sa faci intr-un fel, termina in acelasi mod, si cand pediatrul iti mai recomanda Vigantol spune-i despre ultima data cand ati facut doza injectabila. El va sti sa calculeze restul.


Margot
Membru nou

Eu i-am dat Biancai Vigantol cate 2 pic pe zi pana la un an si de la 1 la 2 ani doar in lunile cu r tot cate 2 picaturi.Asa mi-a recomandat pediatra din spital, chiar prima sticluta de vigantol mi-a dat-o din spital.Fontanelele s-au inchis ca la carte.


vilma
Moderator

Draga Dia, eu personal n-am dat niciodata supliment de calciu cand Anca era bebe (de fapt pot sa spun niciodata punct). Nu mi-a explicat niciodata cineva clar DE CE este necesar suplimentul de calciu, atat timp cat puiul este alimentat natural. Inteleg ca sunt anumite situatii cand este necesara suplimentarea, dar daca bebe e perfect sanatos, nu are nici o problema care sa arate nevoia de supliment, eu am ales sa nu-i dau. De fapt, doctorul meu pediatru particular (nu cel de familie) nu mi-a recomandat pana acum nici un alt supliment (nici fier, nici calciu) in afara de vit. D. I-am dat eu de la mine, pe la 10-11 luni, un siropel cu multivitamine de la California Fitness, si atat.
Acum, pentru ca totusi m-ai intrebat cum e cu lunile cu R, din cate stiu eu se da 5 zile calciu gluconic oral (cate o fiola/zi), apoi vit. D injectabil, urmat de alte 5 zile de calciu gluconic.
Iti spun cum o sa fac eu, avand in vedere ca i-am dat pana la varsta de 2 ani Vigantol continuu, am intrerupt in luna aprilie, cand a facut 2 anisori. Ii voi da din nou incepand cu luna septmbrie cate 2 picaturi de Vigantol zilnic. Asta pana in luna aprilie 2004, cand voi intrerupe pentru perioada verii.
Apoi voi intreba medicul, pentru ca Anca va avea 3 ani si din cate stiu eu, cativa ani nu mai este necesar suplimentul de vitamina D.
Apoi, in jurul varstei de 10-12 ani, cand se inregistreaza din nou o crestere accelerata (spre pubertate), vom vedea cum ii vom da suplimente pentru sustinerea dezvoltarii.
Stiu ca nu te-am lamurit, important este ca tu sa iei decizia in cunostinta de cauza si fii convinsa ca va fi bine. Pana la urma fiecare copil este diferit, si fiecare reactioneaza intr-un anumit fel. Este tot important sa tii legatura cu pediatrul care ti-a vazut copilul de la nastere si-i stie toate problemutele.


tina75
Membru nou

Aici in Germania este OBLIGATORIU sa-i dai copilului Vigantolleten (asa ii spune aici la vitamina D), daca are sub 2500 de grame doza 1000, iar daca are copilul peste 2500 de grame atunci doza 500. Sunt tablete, le pun in lingurita de lapte dimineata, o tableta in fiecare zi timp de UN AN DE ZILE. Iar asta se practica de peste 30 de ani aici, cred ca nu fara motiv. Dar pt. ca bb-ul tau a trecut de un an de zile, nu ara mai fi teoretic obligatoriu daca i-ai dat pana acum regulat.


raducu
Membru junior

Si eu ii dau lui Raducu Vigantolleten 1000 cate o pastila pe zi si la o varsta cam mica zic eu(9.5 luni) pediatra nu. Si asta pentru ca sunt momentan intr-o clima umeda(Belgia).
Tina75,
mie pediatra mi-a zis la inceput sa-i dau Vigantolleten 500 cam o luna de zile dupa care sa trec la cel de 1000. Oare nu e cam mult? Se poate sa i se inchida fontanelele inainte de maturarea creierului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Noi i-am dat vigantol pana pe la un an si sapte luni, apoi am intrerupt, pe perioada verii. Acum are doi ani si nu mai stiu, trebuie sa reincep sa-i dau? Voi intreba si medicul, dar as vrea sa aflu si parerile voastre.
Postat de ioana

Camelia
Membru senior

Mie mi-a zis pediatra asa: vigantolul se da pana la un an, eventual inca cateva luni dupa aceea daca e iarna.In rest, daca fontanela s-a inchis si copilul e o.k., nu mai e nevoie de vigantol.


alexa
Membru junior

Pediatra a zis ca se da pina la 7 ani in lunile cu "R" pentru profilaxia rahitismului 2 picaturi toamna iar cind este foarte frig 4 picaturi.


MonicaGj
Nou venit

Eu stiu ca vigantolul nu este altceva decat vitamina D. Ancuta are 2 ani si trei luni si i-am dat vigantol pana la 2 ani , 2 picaturi pe zi in lunile cu R. vara nu e cazul pentru ca bb-ii isi iau vitamina D din razele solare.Si la medici , parerile sunt impartite dar eu consider ca daca bb-ul tau are in alimentatie suficiente alimente care contin vitamina D, nu este cazul sa-i mai dai. De exemplu orice siropel cu vitamine si calciul ( Vi-sol, Sana-sol,Pikovit, etc.), contine pe langa altele si vitamina D.
Acu' ce sa zic, depinde si ce lapte papa bb-lul tau.
Daca papa Milumil de la Milupa, de exemplu, acesta este oricum imbunatatit cu minerale , vitamine(printre care si vitamina D), calciu , etc.
Nu stiu cat ti-am fost de folos.
Cred ca parerea medicului care-ti supravegheaza copilul trebuie luata in considerare dar nici experienta altor mamici nu este de neglijat.
In fine , fiecare copil este unic in felul lui si eu zic ca tu iti cunosti cel mai bine copilul.


vilma
Moderator

Anca, 2,4 ani. Ii dau incepand cu luna septembrie o pastiluta de Vigantoletten/ zi, pe toata perioada rece (lunile cu R). La fel vom face pana la 4 ani. Dupa, mai vedem, in functie de necesitati.


cl
Membru senior

Pediatrul ne-a spus ca da, si dupa doi ani, dar numai in lunile reci(cele cu r). Cel mai bine este sa vorbesti cu pediatrul


dddd
Membru junior

eu i-am dat dariei care are 2 ani si 5 luni pana la 2 ani in fiecare zi. din mai nu i-am mai dat dar o sa reluam cat de curand, luna asta sau cel tarziu din octombrie. i-am dat si vigantoleten la un moment dat si cred ca tot vigantoleten ii voi da si acum pentru ca i-l pun in sticluta cu suc de fructe si nu mai alerg cu lingurita dupa ea.


mitub
Membru junior

Eu stiu ca pana la 7 ani, iarna...
Dar parerile sunt impartite si cel mai bine e sa hotarasca medicul copilului, in functzie de caz. Oricum, in vest se evita la modul absolut orice adaus de vitamine sau minerale, din cauza procentului mare de copii obezi...


laura111
Membru junior

Pana la 7 ani , in lunile cu R.
Fi-miu are 3ani si 7 luni si de luna asta am reinceput cu cate 2 picaturi pe zi.


tutus
Membru nou

Eu i-am dat piticului vit D atata timp ca l-am hranit de la san (5 luni), apoi asistenta mi-a zic ca-si ia necesarul din laptele praf. Acum are 1 an si nu mai bea chiar asa mult lapte praf. Si eu stiam de lunile cu r pana copilul are 7-8 ani, dar aici se pune f mare accent pe alimentatie. Ai grija sa aiba fructe si legume si sa stea putin la soare. Eu cred ca asa o sa fac, o sa incerc sa fac a.i. sa-si ia din alimentatie cam tot ce trebuie (mie una, nu-mi plac medicamentele, oricum ar fi ele).


angi_gemeni
Membru matur

La fel ne-a zis si noua dr. pediatru!!!
Pana la un an si jumatate, apoi in lunile cu "R". Deci noi, luam in continuare pana la sf. lui aprilie(pana la 2 ani si 2 luni). Apoi, doar in lunile cu 'R"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Mai dati Vigantol copiilor, in conditiile in care luna mai este teribil de calduroasa si insorita?
Postat de liviu's

carmenp
Membru matur
Da, la indicatiile medicului pediatru, doar 2-3 picaturi/zi in loc de 4-5 pic.zi cite ii dadeam.

bubi
Membru matur
Mara mica are 7 luni si pediatra a zis sa-i dam Vigantol la fel ca si pana acum (3 pic/zi). Finutului meu care are 1 an i-a intrerupt pediatra Vigantolul pentru perioada de vara si o sa reia tratamentul in toamna. O fi vreo regula legata de varsta, nu stiu?

teo1970
Membru junior
2 pic. sau 1 tb. 500 mg./zi, in fiecare zi, indiferent de anotimp, pina la 1 1/2 (dupa unii) sau 1 an si 8 luni, chiar 2 ani (dupa altii).
Oricum, vigantolul (deci vit. D lichida) este inactivat de catre lumina (de aceea se si afla intr-o sticluta maro) si indicatia din prospect este ca aceasta sa fie pastrata in cutia de carton. Cu toate precautiile de pastrare a sticlutei, este bine vigantolul sa fie schimbat in fiecare luna (daca se poate), pentru a evita sa le dam bebelusilor apa de ploaie! E bine de stiut ca numai vigantolul se dezactiveaza, ci si alte preparate lichide care contin vit. D.
De aceea se recomanda de catre unii medici administrarea de tablete care sunt mult mai stabile ( Vigantolette 500 mg.sau Fluor-Vigantolette 500 mg. care contine si Fluor)


vilma
Moderator
Teo, pe prospectul Vigantolului scrie ca este activ cel putin 6 luni de la deschiderea flaconului. Daca pastrezi sticluta asa cum scrie in prospect, nu e cazul sa te apuci sa cumperi in fiecare luna!!!!


angi_gemeni
Membru matur
Eu le-am dat tot timpul cate 2 picaturi.
Continuam pana la un an si jumatate(in luna august). Apoi in lunile cu "R": septembrie, octombire, noiembrie, decembrie, ianuarie, februarie, martie, aprilie.
Asa a zis pediatra. Pana la 2 ani si 2 luni.

maryam
Membru junior
Ysraa are 7 luni(ier!) si de la 6 luni 1/2 la indicatia dr. ii dau Vigantoleten , asa mi-a zis , asa fac dar nu stiam ca exista restrictii in functie de anotimp , maine cand mergem la ea , chiar o s-o intreb...


marius
Moderator
Nu este necesar in perioadele insorite corpul produce singur cantitatea suficienta datorita razelor solare. Chestie de psihologie..."dai frate ca nu moare'!". Fiecare face cum doreste. Are probleme cu sistemul osos? Daca ii dai nu are nimic daca nu ii dai iar nu are nimic. Efecte nocive nu are, e un banal produs vitaminizat in ultima instanta. E recomandabil iarna in special din..lipsa de soare.

dede
Membru matur
Ieri am fost la doctor si ne-a zis sa intrerupem administrarea Vigantolului (Raducu are 10 luni). Ceea ce o sa si facem. In schimb, ni s-a recomandat administrarea de calciu, timp de 10 zile. Cam asta e.

Anina_n
Membru matur
Chiar ieri, ne-a spus d-na. doctor, ca pana in noiembrie sa nu-i mai dau Cristinei Vigantol. La fel, s-a intamplat si vara trecuta, pana in toamna nu i-am mai dat la indicatia d-nei. doctor. Iar pe timp de toamna-iarna, a primit doar cate o picatura/zi.

teo1970
Membru junior
mie mi-au spus mai multi pediatri ca in cazul vit. D lucrurile nu stau chiar asa cum scrie in prospecte (in general). eu am schimbat vigantolul f. des ( la 1-2 luni) si in final am recurs la tablete.

iuliacm
Membru junior
Pana la 2 ani i-am dat zilnic 2 picaturi de vigantol. I-am intrerupt Vigantolul doar in perioada cand lua un complex de vitamine care contine si vitamina D.
Dupa 2 ani ,ii dau doar in lunile cu "R" 1-2 pic/zi.

sofiabebe
Membru nou
Noua ne-a spus dna dr sa-i dam doar o picatura pe perioada cu calduri=soare. Are opt luni juma' si fontanela i s-a inchis de pe la sase.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_antoaneta spune:

Pana la 2 ani i-am facut D3 injectabil de teama ca nu va asimila si pt ca nu prea manca,imi era teama ca-l va scuipa.In acelasi timp primea 5 fiole de CA gluconic inainte de injectare si 5 dupa.Dupa 2 ani,pediatra mi-a spus sa-i dau A+D2 solutie(nu mai stiu care picaturi)timp de 10 zile in lunile cu R.
Acum la 5 ani,ii dau CA LACTIC 15ZILE SI A+D2 pastile(nu se mai gaseste sulutie).



Mergi la inceput