Varicela-Semne de la varicela

Varicela-Semne de la varicela | Autor: clopoticaroz

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,
scriu si eu disperata dupa o varicela foarte violenta pe care copilul meu a avut-o si parca nu era suficient, stau cu mare spaima sa nu iau si eu pentru ca sunt in primul trimestru de sarcina, in saptamana 8. Cu sarcina...cum o vrea Dumnezeu, am avut varicela cand eram mica asa ca sper din tot sufletul sa scap! Desi am fost maxim expusa, fiind permanent langa ea in perioada asta...
Cu varicela pe care puiul meu de 3 ani are, m-am stresat foarte tare. A avut bubite pe tot corpul si mai mari si mai mici, febra mare dar acum suntem la faza de trecere si ne luptam cu cicatricile. Nu s-a scarpinat deloc, pentru ca a inteles ca nu are voie si doar imi arata unde o mananca iau eu ii dadeam usor cu podul palmei pe locul cu pricina. Insa, desi nu s-a scarpinat, ne-au cazut niste cojite noaptea in somn si una chiar de pe nas, foarte vizibila.
Unii spun ca raman semne numai la cele crude,cand copiii se scarpina, dar eu vad o gropita dupa ce s-a luat coaja.
Va rog sa-mi spuneti daca stiti remedii pentru cicatrici de varicela la copii si daca au functionat.

Va multumesc mult, inca sper sa o mai pot ajuta sa nu ramana cu semne.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Daca a ramas o gropita, cred ca va ramane semnul.
Si fetita mea a avut varicela destul de nasoala, acum 2 luni...si a ramas cu o gropita asa cum zici pe frunte (coaja de la bubita respectiva s-a rupt in mod repetat cand ii trageam bluzitele peste cap s-o dezbrac). E singurul semn ramas...desi a fost pliiina de bubite si pe fata...

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myria spune:

Si copiii mei au facut varicela vara aceasta (la: 3 luni, 3 ani, 5 ani). Intr-adevar gropitele mai adanci raman dupa cele rupte atunci cand sunt crude, iar cele dupa coji se vindeca mai bine. nu le-au ramas nici lor semne, decat nesemnificativ. La cea mai mica am folosit, dupa ce au cazut cojile, Crema repatatorie cu apa termanal de la Avene si intr-adevar s-a vindecat f. bine zona. Nu stiu daca fiindca e f. mica sau datorita cremei. Dar merita sa incerci! E cam scumpa crema, cam in jur de 40 de lei, dar eu acum o tin la loc de cinste! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myria spune:

edit: Crema reparatorie cu apa termala de la Avene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calipso_zeus spune:

Iubita daca ai avut varsat de vant cand erai mica sansele sa faci sunt minime deoarece ai anticorpi.Esti protejata poti intreba orice medic.daca nu ai fi facut si daca ai face varsat atunci...nu stiu ce sa spun..e cam riscant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

de ce nu iti faci niste analize pentru anticorpi? uite aici mai multe explicatii http://www.synevo.ro/virus-varicelo-zosterian-anticorpi-iga-igg-igm/ inclusiv despre recidivarea bolii

blog


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC - adr.jpg


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

Multumesc mult, fetelor! Sunteti foarte dragute si ati raspuns foarte prompt.
Intre timp am mai aflat ceva, o veste care m-a linistit foarte mult. O colega a facut in facultate varicela si a ramas cu fata foarte urata: gropi adanci, pete pe fata. Era terminata! A mers insa la o clinica, la dermatologie si cu doar trei sedinte de laser si-a reparat tenul, este perfect. Daca nu-mi spunea de problema asta, nu as fi zis ca a avut vreodata probleme cu tenul. Am sunat la acea clinica, in Ploiesti si am intrebat daca se poate face acest tratament cu laser si la copiii de 3 ani. Mi-au confirmat ca este ok, dupa ce ii trece sa mai astept aproximativ 2 saptamani si pot merge. Mi-au spus ca rezultatele sunt spectaculoase la copii, pielea lor este cruda si se reface chiar mai repede ca la adulti.
Cred ca acum pot sa dorm linistita :-) M-am gandit ca este o informatie utila si altor mamici, asa ca m-am grabit sa o scriu!
Voi merge insa sa iau si crema reparatorie de la Avent, incerc intai asa si poate avem noroc. Am mai citit pe forumuri ca se poate folosi si Bitter Suedez alternativ cu crema de galbenele.
Ce bine ca a mai evoluat medicina, eu mai am si acum semne de varicela pe fata, dar nu sunt asa vizibile.
Cat despre sarcina, ce sa va spun...Am avut la un an si jumatate o forma foarte agresiva, se spune ca anticorpii se dezvolta mai bine la persoanele care fac o varicela mai grea. Dar am mai auzit persoane care au avut mici si au mai facut si mari...
Sper ca bebe sa scape de aceasta incercare, ni-l dorim atat de mult!
Iar fetita noastra vorbeste in fiecare zi cu burtica mea, in fiecare zi ma intreaba cand se va naste? Nu ar putea intelege, daca s-ar intampla ceva grav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clopoticaroz spune:

[quote]citat din mesajul lui adra_bell

de ce nu iti faci niste analize pentru anticorpi? uite aici mai multe explicatii http://www.synevo.ro/virus-varicelo-zosterian-anticorpi-iga-igg-igm/ inclusiv despre recidivarea bolii [quote]

Multumesc, am citit articolul.Aflasem de aceste analize, dar daca le fac, oricum nu pot schimba nimic. Cel putin eu asa am inteles, pot decat sa aflu mai devreme daca voi face sau nu varicela...
De-asta nu am mers sa fac analizele. Era bine daca faceam vaccinul inainte de sarcina, dar...nu m-am gandit o clipa ca va exista riscul asta, pentru ca si eu stiam ca daca am avut nu voi mai face.
Greseala mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Si Andrei a avut.
Iar doctorita mi-a zis sa-i dau cu ceai de pelin. I-am dat doar cu ceai pe toata perioada bubelor: de la inceput pina la sfirsit.
Nici nu l-au mincat, nici nu s-a scarpinat, nu are nici un semn.
Poate mai merge acum si la tine, in faza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Si fetita mea a avut o eruptie f marcata,din pacate a rams cu niste semne.O dau cu crema pe baza de miere si propolis si Bio-oil.Si dupa catva luni parca se vad ceva mai estompate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinav spune:

pt clopoticaroz DA MI TE ROG SI MIE NUMARUL SI ADRESA UNITATII DIN PLOIESTI. TRIMITE PE MAIL VLAS.MARIO@YAHOO.COM. MULTUMESC ANTICIPAT!

Mergi la inceput