karate - de la ce varsta?

karate - de la ce varsta? | Autor: floaredemac

Link direct la acest mesaj

De la ce varsta ar fi indicat sa mearga un baietel la karate sau alte arte martiale?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cam de pe la 5 ani. De obicei de la varsta asta coopereaza si retin/executa ce le zice antrenorul, reusesc sa se concentreze si sa fie atenti la antrenamente. Evident ca difera totusi de la copil la copil, dar marea majoritate reusesc pe la 5 ani. Ma refer la antrenamente la un club. Karate facute la gradinita - adica doar gimnastica - pot face de la orice varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc, Anya. Baietelul meu are 3 ani si as fi vrut sa ne "prostim" un pic, cu scopul de a il face sa isi coordoneze mai bine manutele si picioarele, deci mai mult o gimnastica decat .... performanta. Nu avem probleme motorii sau de coordonare de niciun fel, din contra, e in stare sa mearga zeci de metri in "marsarier" cu tractorul cu pedale, fara sa loveasca zidurile caselor sau oamenii, spre rusinea mea (nu sunt sigura ca as reusi la fel de bine cu masina).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

iti spun din experienta mea de mamica cu fetita campioana de la 5 ani!!!

am dus-o la antrenament la 4,5 ani cu conditia (pusa de sensei)sa se poata concentra si sa urmareasca toata ora.

varsta ideala e de 7 ani.fatita mea a avut rezultate deoarece are o varsta mentala superioara varstei reale(si nu e cu titlu de lauda)

dar in realitate coordonarea unor miscari fine,specifice artelor martiale e foarte grea la 5 ani,mult mai grea decat vei crede.

in concluzie,eu nu as incepe mai repede de 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc, Bonsai!
Nu, eu nu doresc sa fie campion... nici la 5 ani, nici la 10... dar, desigur, daca se va intampla, voi fi cea mai fericita mamica! Deci te felicit din tot sufletul, ai motive de mandrie!
Asa cum am spus, as vrea doar sa il aduc in situatia de a face un pic de "gimnastica" cu titlu de karate, as vrea sa vad cum reactioneaza daca un strain il solicita sa faca ceva, as vrea sa socializeze (inca nu merge la gradinita, doar in toamna). As fi vrut sa stiu daca alti parinti au dus copiii atat de devreme si cum a fost.
Astazi am vorbit cu profesorul (care nu stiu daca este chiar sensei ) si urmeaza sa mergem sa il vada, sa vedem cum va comunica, daca va vrea sa alerge un pic in sala, etc. Din pacate lectiile au loc incepand cu ora 17, si el inca doarme la ora asta. Dar vom reconfigura un pic programul si incercam sa ajungem. Ne pregatim deja: am discutat ca vom merge la o sala de sport unde se va putea juca si va putea alerga cat va dori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Romania sensei = antrenorul de karate si de obicei are pe langa centura neagra si cativa dan-i. Exista mai multe stiluri de karate si evident regulamente diferite.
In general baietii se concentreaza mai greu fata de fete - la varste mici. Evident exista si exceptii. In plus, pe langa concentrare mai ramane sa si vrea sa faca sport. Eu am doi baieti. Cel mare a inceput karate la 5 ani si jumatate. Era "ametit", mare si bleg, nici sa fuga nu stia bine. Dupa cateva luni de karate mi-a zis ca vrea la competitie. Nu a trecut anul si copilul meu "cel bleg" a luat medalie de aur la competitie nationala. Acum, la 8 ani se pregateste deja de centura verde. Baiatul cel mic, iute si agil, cuminte si atent dupa cateva antrenamente a refuzat sa mai mearga. Prefera sa mearga la cursuri de engleza sau orice altceva de stat pe scaun decat la sport.
Floaredemac, unde veti merge la karate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Deci pot avea surprize, am inteles... Multumesc, Anya, ca mi-ai impartasit experientele voastre!
Noi nu suntem din Bucuresti, iar sensei-ul nostru (am ezitat sa il numesc asa fiindca nu stiu daca intr-adevar este sau doar cu numele,,, adica imi imaginez ca trebuie indeplinite anumite conditii,etc, ca sa primesti titlul acesta, nu ma pricep) face si tae bo, dar are si alta meserie activa. Vom vedea cum este daca reusim sa ajungem in timp util. Se mai fac si la clubul copiilor din oras, dar acolo cu siguranta nu o sa vrea nici sa se uite la el asa de mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Din dorinta lor, mi-am dus copiii la karate. Cand au inceput, baiatul avea 9 ani iar fetita 6. Antrenorii mi-au zis ca ea este mult mai buna decat el, si am avut si confirmarea, au mers la campionate, au luat medalii, dar la fetita e mai usor pentru ca nativ e mai talentata, in timp ce baiatul munceste din greu pentru rezultate. Important e ca baietelul tau sa mearga din placere.
O observatie: nu va alerga in dojo (sala de antrenament) cat va dori, pentru ca sportul asta presupune foarte multa disciplina.
Mult succes micutului karateka!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc, Adinutza!
Eh, chestia cu alergatul era un fel de a ii prezenta lucrurile mai atractiv, dar avea totusi o baza reala: cand am discutat cu "sensei"-ul (mentin ghilimelele pana aflu 100% daca este profesionist sau nu), mi-a spus ca asta va face la prima intalnire, il va pune sa alerge un pic prin sala ca sa vada cum se descurca. Am incercat sa ii explic baiatului cam ce va face acolo (imi place sa il pregatesc inainte de a il duce undeva sau de a il pune intr-o situatie mai deosebita), dar nu i s-a parut prea interesant, insa cand i-am spus ca mergem la o sala unde poate alerga... i s-au luminat ochisorii!

Mergi la inceput