Bb Gabriele e Inger .

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

dupa ce am plans atatea pagini, cand vad atata durere si suferinta, in tine abramburika si plus celelalte mamica care au trecut prin experiente cutremuratoare, imi sterg lacrimile si iti doresc din tot sufletul sa ai o sarcina usoare, sa incerci cat poti tu sa te bucuri de ea si sa ii multumesti lui Dumnezeu ot minunea ce o ai in burtica.




Mama de Ana si 25+

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Am plans si inca plang citind povestea ingerasului Gabriele....cu atat mai mult sa stii ca el e in cer si te vegheaza, ca iti daruieste..si poate nimic nu e intamplator - un nou bebe tot la nov-dec.

diana 5+ si mami de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuza
www.clothnappytree.com/cntticker/g4da7e622e8233.png" target="_blank">Ticker greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

laura, marina .

In conditii normale o astfel de veste m-ar fi bucurat enorm. Si acum ma bucur, desi ne-a luat un pic prin surprindere. Dar, iarasi, a cata oara, trebuie sa accept voia lui D-zeu. Acum mi-e frica ... promit insa sa fiu optimista! TREBUIE SA FIE BINE!!





Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.




Dumnezeu sa va ocroteasca! o sa fie bine de data asta


de steluta norocoasa (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

sunt alaturi de voi, Dumnezeu sa va dea putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Va multumesc pt. gandurile bune si imbratisarile virtuale. Fac bine, mie imi fac bine.

Revin la acest subiect cu sufletul si mai trist. M-am resemnat cumva, dar vestile pe care le primesc despre scurta trecere prin viata asta a lui Gabriele sunt mai complicate decat par. Si dor.

Se fac in continuare teste si examene genetice pe materialul pe care il au de la G., pe noi, sa se ajunga cumva la un punct mai clar. Pt. ca, asa cum va spuneam, nu pare a fi clar. Da, a fost diagnosticat cu Sindromul Charge dupa toate malformatiile pe care le avea. Insa nu e chiar asa de simplu. Am sa prezint situatia asa cum mi-a fost si mie prezentata, in termeni mai mult sau mai putin cunoscuti, medicali. Sindromul Charge prezinta o mutatie la cormozomul nr. 8, gena CHD7. Acolo e buba. La Gabriele nu e acolo. Adica la gena aia nu e nimic in neregula, materialul genetic e perfect. La el mutatia este la gena COH1, tot la cromozomul nr. 8. Si mutatia asta ar fi trebuit sa dea nastere la Sindromul Cohen. La gena asta lipsesc bucati, in cazul lui Gabriele. Si pt. ca nu intelegeam mare lucru din aceasta explicatie, mi s-a desenat (la propriu) despre ce e vorba. Cromozomul in general e format din 2 parti, fiecare parte fiind diviza la randul ei in bratul lung si bratul scurt. Mutatia se prezinta pe ambele brate lungi, ceea ce e ff rar. Ff rar se prezinta mutatii pe ambele brate, in acelasi loc (ceva de genul gemenilor, o mutatie geamana, ca sa zic asa). Pana acum ... doar explicatii medicale. Insa mi s-a spus ca mutatia asta pe care o prezinta G. nu s-a verificat pana acum pe om, decat pe soareci in studiile de laborator. Infiorator. Pt. mine, ca mama, ma trec fiori sa aflu ca puiul pe care l-am avut in burta 9 luni e pe post de cobai pt. medicina. Din aceasta cauza, pt. ca mutatia e una anormala pt. Sindromul Charge (ar fi trebuit sa dea alta boala genetica), nici nu s-a vazut nimic, la nici o ecografie, nici un semnal de alarma.

Cauzele, normal ca nu se stiu inca, din moment ce nu s-a verificat pe om niciodata. S-ar fi putut presupune cica daca eram rude, eu si sotul. Chiar daca mai departate. Dar nu e asa. Am acelasi grad de rudenie cu sotul cum am cu orice individ, cu omul de Neanderthal, de ex.

Trist tot ceea ce ni s-a intamplat ... bietul copil!!
M-am resemnat cumva, dar, ca mama, e greu de primit aceste informatii, de inteles, de acceptat.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nu stiu ce sa spun......trist

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Abrambu
Poate bbGabriele va ajuta sa se gaseasca noi raspunsuri pt geneticieni. Este atat de trist ce vi s-a intamplat :( si atat de nedrept :(

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Brambu , cred ca este cumplit de greu ca mama sa afli astfel de vesti

Poate asta e menirea lui bebe G, sa ajute alte sufletele ce pot suferi de aceasta boala.


de steluta norocoasa (09.02.2009) si 12+


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

stiu brambule ca e greu de acceptat asemenea vesti, dar cum zicea si ana-mama, poate cu ajutorul lui se vor gasi raspunsuri si solutii pentru alti bebei de acum inainte.

diana 12+ si mami de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuza
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Da, macar atat, poate e de folos macar medicinei, pe viitor. De aia si imi dau acordul la fel si fel de teste de ultima generatie. Pt. ca, fara acordul nostru nu s-ar fi facut nimic. E drept ca mie nu mi-ar schimba cu nimic viata, copilul nu mi-l poate aduce nimeni inapoi, sanatos. Dar, poate pe viitor ...

Nu sufar de vedetism si nu as fi vrut in veci sa fiu in postura asta. Mi se pare ca privesc un documentar pe Discovery despre gentica si boli genetice.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 16s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput