iarasi....varicela

iarasi....varicela | Autor: nicavica

Link direct la acest mesaj

la multi ani,mamici!am un pui de 2.7ani,care a luat varicela de la cresa.e in ziua a 4a(a fost azi),in primele zile nu a facut mai mult de 38.2,de ieri a inceput cu 38.6(raspunde la antitermice),azi a ajuns la 39,a cedat dupa paracetamol,si apoi novocalmin.in primele zile,deabia i-au iesit cateva bubite,in ultimile 2 zile s-a umplut,nas,in gura,buze,ochi,in urechi,spatele si toracele-s pline...e un ciorchine...nu inteleg partea cu febra,e data de valurile de eruptie a veziculelor?e normal sa faca 39,in a 4a zi?oricum,maine vb cu drita lui,dar vreau sa stiu de la mamicile care au trecut prin forme mai urate de varicela.orice sugestie e binevenita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

la matei a debutat cu febra 39 si durere de burta,febra a avut cam 3 zile.
ania nu a facut febra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ee stiu ca e invers: valurile eruptive sunt precedate de febra. Cand se opreste febra stii ca nu ii vor mai aparea bubite noi. Mi-e mila de el saracutul daca ai zis ca e plin. Vorbeste cu medicul tau si vezi ce-ti recomanda sa-i alini suferinta.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta_eu spune:

Buna fetelor

Si noi suntem cu varicela. Fetita mea are insa o forma destul de usoara - daca se poate spune asta - in sensul ca nu are extraordinar de multe bubite. Noua doctorul ne-a spus ca fiecare eruptie este precedata de febra. Suntem in a 4-a zi dar nu a mai facut temperatura. In afara de mixtura mentolata, nu i-am dat cu nimic. Mai stiti cumva si altceva, care sa-i diminueze senzatia de mancarime?

Multumesc

http://picasaweb.google.com/ancuta2009

Un copil iti ia tot ce ai avut si iti da, in schimb, tot ce n-ai avut vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si Alexia a facut febra pana in a 5-a zi...maxim 38.6..dar la ea e mult....ea nu face febra mare cand face.
A avut si ea muuulte bubite..inclusiv in gura, fund, pasa, ochi....si multe-multe de tot pe scalp. Ei i-a dat medicul Aciclovir. Dar zilele 3-5 mi s-au parut horror. I s-au umflat si ganglionii din spatele urechilor si plangea rau de durere mai ales cand inghitea. Plus ca primele 5 zile a vomat in fiecare seara.

Ca tratament a primit: Aciclovir pastilute, Claritine (pt alinarea mancarimilor), Calamine (pt tamponat bubitele) si Nurofen (pt febra, si ca antiinflamator)

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna.
Fetitza mea de 6 ani a facut febra mare, in jur de 39,2 gr. C, cam 4 zile, cand a avut varicela (acum 2 luni a facut si a avut vreo 2-3 valuri de eruptie, dar la primul au aparut cele mai multe bubite).
Ca tratament: doar antitermice, antihistaminice, mixtura mentolata.

Mergi la inceput