Nu mi-a venit ciclu dupa 11 luni de la nastere,!?

Nu mi-a venit ciclu dupa 11 luni de la nastere,!? | Autor: Liliyana

Link direct la acest mesaj

Fetelor, care a-ti trecut prin asa ceva spuneti-mi si mie e normal?
Cam la 6 luni mi-a venit si la 7 ceva ceva, dupa care nimic, am facut teste de sarcina sunt negative. Intradevar alaptez dar totusi e foarte ciudat pt k a fost si nu mai e. nu ca i-as duce lipsa...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daca testele sunt negative si tu esti ok, stai linistita. Si eu am patit cam la fel la ultimul copil.

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mie mi-a venit intaiasi data la 1 an si 8 luni de la nastere; poate patzesc si eu ca tine, ca ar fi trebuit sa-mi vina a doua oara luna asta, dar vad ca niciun semnal...nu m-ar deranja dac-ar mai urma o pauza de cateva luni, ca m-am obisnuit asa, fara Mosh Craciun

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Prietenei mele i-a venit aproape imediat ce a incetat cu alaptatul (din cauza ca n-a mai avut lapte). A nascut pe 15 nov si acum catvea zile i-a venit prima data normal ca de obicei doar un pic mai rosu, aproape in continuarea eliminarii lohiilor.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Prietenei mele i-a venit aproape imediat ce a incetat cu alaptatul (din cauza ca n-a mai avut lapte). A nascut pe 15 nov si acum catvea zile i-a venit prima data normal ca de obicei doar un pic mai rosu, aproape in continuarea eliminarii lohiilor.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mda, pacat ca n-are nicio legatura cu subiectul...(si cum de n-a mai avut lapte? era inchis de sarbatori?)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Prietenei mele i-a venit aproape imediat ce a incetat cu alaptatul (din cauza ca n-a mai avut lapte). A nascut pe 15 nov si acum catvea zile i-a venit prima data normal ca de obicei doar un pic mai rosu, aproape in continuarea eliminarii lohiilor.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mda, pacat ca n-are nicio legatura cu subiectul...(si cum de n-a mai avut lapte? era inchis de sarbatori?)



Off-topic:

Cum n-are legatura cu subiectul? Eu vad ca emilia a raspuns strict la subiect, indicand faptul ca menstruatia i-a revenit in urma ablactatiei.

Hmm..sau esti in conflict cu ea si o incoltesti pe unde apuci?

On-topic

Liliyana atata timp cat alaptezi si vreo 3 saptamani dupa (aproximativ) nu te panica ca nu ti-a revenit menstruatia, esti in limite normale.



Inca ceva: nu strica sa mergi la ginecologul tau (chiar daca ti se pare ca n-ai timp de tine acum) pentru control periodic dupa nastere; parerea unui profesionist intotdeauna e cea mai buna metoda sa te linistesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ei, nu-s in niciun conflict si n-am obiceiul "sa incoltesc" pe nimeni, chiar nu mi se pare la subiect deloc; initiatoarea topicului e o femeie care alapteaza de 11 luni, i-a venit ciclul o data, in urma cu vreo 5 luni si de atunci...pauza...si i se pare putin ciudat, pe buna dreptate.Se stie ca pe perioada alaptarii se poate sa nu ai CM deloc (chiar si spre 2 ani) dar sa ai si apoi "sa plece" iar, e mai rar intalnit, din ce stiu eu.
Si vine emilia si spune ca o prietena a nascut de nici 2 luni si "i s-a terminat laptele" si iaca i-a venit ciclul, aproape in continuarea lohiilor. Wow. Aplauze. Foarte iesit din comun! De mare ajutor pentru initiatoarea topicului!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ei, nu-s in niciun conflict si n-am obiceiul "sa incoltesc" pe nimeni, chiar nu mi se pare la subiect deloc; initiatoarea topicului e o femeie care alapteaza de 11 luni, i-a venit ciclul o data, in urma cu vreo 5 luni si de atunci...pauza...si i se pare putin ciudat, pe buna dreptate.Se stie ca pe perioada alaptarii se poate sa nu ai CM deloc (chiar si spre 2 ani) dar sa ai si apoi "sa plece" iar, e mai rar intalnit, din ce stiu eu.


Probabil ca a fost o sangerare, nu menstruatie care a venit si a plecat..si n-a mai revenit..De aia o vizita la ginecolog e o idee buna..

Citat:

Si vine emilia si spune ca o prietena a nascut de nici 2 luni si "i s-a terminat laptele" si iaca i-a venit ciclul, aproape in continuarea lohiilor. Wow. Aplauze. Foarte iesit din comun! De mare ajutor pentru initiatoarea topicului!


Pai si cu ce te afecteaza pe tine ca a ajutat si emilia cum a putut? E cunostinta de-a ta Liliyana si de aia investesti mai multa energie decat normal in acest topic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui moonchild

Pai si cu ce te afecteaza pe tine ca a ajutat si emilia cum a putut? E cunostinta de-a ta Liliyana si de aia investesti mai multa energie decat normal in acest topic?


Dar pe tine de ce te framanta atat de tare grijurile, ca sa zic asa? Si cu ce masori nivelu' de energie care merita investit in fiecare topic, de zici ca la asta energia mea da pe-afara? "A ajutat cum a putut"...cu ce, cu o informatie banala ca la femeile care nu alapteaza li se reinstaleaza ciclul mai repede? Helaaaaaau...
Dar ca sa nu zici ca-s rea voi continua dialogul "constructiv" cu tine si iti spun ca m-a deranjat putintel interventia emiliei fiindca vazand raspuns nou credeam ca e cineva care sa elucideze misteru' cu o informatie...fiindca am spus anterior ca s-ar putea sa fiu si eu intr-o asemenea situatie si eram curioasa de explicatie. La revedere, An Nou Fericit, succes in munca de detectiv si aparator din oficiu si pe alte topice.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui moonchild

Pai si cu ce te afecteaza pe tine ca a ajutat si emilia cum a putut? E cunostinta de-a ta Liliyana si de aia investesti mai multa energie decat normal in acest topic?


Dar pe tine de ce te framanta atat de tare grijurile, ca sa zic asa? Si cu ce masori nivelu' de energie care merita investit in fiecare topic, de zici ca la asta energia mea da pe-afara? "A ajutat cum a putut"...cu ce, cu o informatie banala ca la femeile care nu alapteaza li se reinstaleaza ciclul mai repede? Helaaaaaau...
Dar ca sa nu zici ca-s rea voi continua dialogul "constructiv" cu tine si iti spun ca m-a deranjat putintel interventia emiliei fiindca vazand raspuns nou credeam ca e cineva care sa elucideze misteru' cu o informatie...fiindca am spus anterior ca s-ar putea sa fiu si eu intr-o asemenea situatie si eram curioasa de explicatie. La revedere, An Nou Fericit, succes in munca de detectiv si aparator din oficiu si pe alte topice.



Acum am inteles motivatia ta, merci de explicatie. Din cate pot sa imi dau seama nu ai de ce sa iti faci probleme, mai mult ca sigur iti vine zilele astea. .
Ca sa iti raspund si la prima intrebare, am reactionat la interventia ta agresiva, ma infurie genul asta de atacuri gratuite (am eu o problema, nu e legat de tine), de aia am investit eu mai multa energie decat era nevoie in discutia cu tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:


Daca inca alaptezi este foarte posibil sa fie normal,dar acele sangerari de la 5 si 6 luni dupa nastere ar trebui sa te faca sa te gandesti la o vizita la ginecolog. Eu am alaptat putin , nici nu mi se terminaera lohiile,si nu pentru ca nu mai avea la magazin ,ci pe fond nervos s-a terminat. Am o prietena cu baietelul de 9 luni,alaptat,nu are menstruatie , o alta cu baietel de 6 luni , nu mai alapteaza de 3,de doua are menstruatie normala. Se pare ca la unele persoane are legatura cu alaptatul,dar ovulatia nu are legatura cu acesta,poti ramane insarcinata si daca alaptezi dar nu ai menstruatie.
Wow,Ilinca, dar ce debit avem cand nu ni se da raspunsul asteptat! Nu e subiect deschis de tine,nu ai dreptul sa ataci userii care raspund.

Lali si de Paul ( 01.10.2009)! si 4+
Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput