Concediu pre/post natal la firma in INSOLVENTA

Concediu pre/post natal la firma in INSOLVENTA | Autor: Anuc

Link direct la acest mesaj

Buna!

Momentan sunt in CIC si ar trebui sa ma intorc la munca pe 29 ianuarie. In februarie nasc si ar trebui sa intru in prenatal pentru al doilea copil, insa firma la care am lucrat este in insolventa de ceva timp. De ea se ocupa o firma de avocatura. Azi am sunat la HR-ul meu si am inteles ca pot aparea probleme, adica sa nu-mi primesc banii pentru pre si post natal. Are cineva idee, cum este in astfel de cazuri? Ce am de facut? Care sunt sansele din pucnt de vedere legal sa primesc banii?

Multumesc

Mami de Ioana, Filip si 32 S


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156402

Aici am raspuns la aceasta intrebare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Multumesc mult, o sa citesc de-a fir a par.


Mami de Ioana, Filip si 32 S


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Bun. Daca este ceva neclar, te rog sa revii aici.

Pe scurt - banii ii vei lua de la Casa de Asigurari, prin firma de avocatura care va intocmi dosarul. Poate dura (stii cum este sa iei bani de la stat), dar banii ii iei clar. Daca se termina procedura de insolventa sau te concediaza - ii vei lua direct de la Casa de Asigurari, asta pana iti depui dosarul pentru somaj. Dupa ce devii somer - ii iei de la AJOFM (se suspenda indemnizatia si se plateste concediul medical).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Mediajust, am si eu o intrebare. Sunt obligata sa fac cerere de revenire din CIC sau pot sa le trimit concediul medical de la dr de fam direct?

Se intampla exact cum ma asteptam. De 3 saptamani nu am niciun raspuns de la firma de avocatura, tot analizeaza, se informeaza, evalueaza...ma amana mereu cu un raspuns, cand eu mai am doar cateva zile de CIC si trebuie sa intru in prenatal. Azi mi-au zis ca trebuie sa fac cerere de revenire. Ma intreb daca nu cumva vor sa ma dea a doua zi afara...in fine, eu vreau de la ei un rapuns, oricare ar fi, inca nu stiu ce am de facut mai departe.

Multumesc


Mami de Ioana, Filip si 34 S


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu cred ca trebuie sa faci o cerere de reincepere a activitatii. Probabil ca firma o sa te trimita in somaj pentru ca fiind in insolventa au dreptul sa te dea afara. Iti intocmesti dosarul pentru somaj si ulterior duci la AJOFM concediile medicale. Ei ti le vor plati. Cand ti se termina postnatalul intri in concediul pentru cresterea copilului. Eu cred ca AJOFM iti va plati concediile mai devreme decat Casa de Sanatate. Eu am lucrat la o firma care a intrat in insolventa si fetele care aveau concedii medicale au fost platite dupa doi ani, adica atunci cand s-a incheiat procedura. Si asta doar daca s-au mai interesat ele la lichidator, ca altfel nu le-a contactat nimeni sa le cheme sa vina dupa bani.

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Multumesc Antoemma, pana la urma asa o sa fac...

Mami de Ioana, Filip si 34 S


Mergi la inceput