Fractura de tibie+peroneu: recuperare/tratament

Fractura de tibie+peroneu: recuperare/tratament | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Sotul meu a avut un accident la ski si si-a fracturat tibia si peroneul.
Am avut de ales intre 2 tratamente:
Gips lung....ortopedul de la urgenta din statiunea de ski ne-a spus ca recuperarea cu gips va dura intre 8-12 saptamani, si tot atunci va fi scos gipsul.
Tija cu gips pana la genuchi, cu o recuperare de 6-8 saptamani.
Azi am fost la ortopedul de acasa, care ne-a spus cu totul alta poveste:
Cu gips lung va sta intre 4-6 luni, dupa care va urma un gips scurt pentru inca 2 luni si apoi recuperarea care va fi foarte grea dupa atata imobilitate.
Cu tija, va putea sta fara gips (doar cu o gheata protectoare) si in 4 sapt va putea sa aplice putina greutate pe picior...urmand ca in 8 sapt sa poata merge cu carje ...
Ne-a spus ca osul se repara intre 4-6 luni si abia atunci va putea merge (mai mult sau mai putin) normal...(depinde de cat de repede se vindeca...bla...bla)
Evident, ca, daca initial am ales doar gipsul intreg, acum am ales operatia si tija....
Dar...tot nu stim...
Cand va putea merge...cum va fi de fapt recuperarea....toata lumea spune ca depinde...si e greu sa gasesc povesti despre recuperare si prognostic...

As vrea sa stea putin subiectul aici la generale (daca se poate)....si sa impartasesc experiente cu cineva care a trecut prin asta....si evident sfaturi....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sanzi, imi pare aru ca s-a schimbat radical diagnosticul si interventia...nu am sfaturi, idei doar vrei sa ii doresc sotului tau insanatosire grabnica.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

sanzi, multa sanatate si recuperare rapida sotului tau
zice al meu sot, ca daca oasele is separate mai bine tija,se poate pastra lungimea osului si a piciorului si se reface mai repede.
gipsul nu e foarte sigur, oasele se pot misca si poate face calus deformant.
sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Multumesc !!!!
Oasele nu s-au deplasat ...sunt inca la locul lor...abia dupa 5 zile de gips s-au miscat un pic, dar dr a spus ca e neglijabil...
Insa...avand in vedere ca tibia este in 3 bucati, si peroneul fracturat....ni s-a spus ca alegand varianta gips va trebui sa stea cu gips pana la coapsa intre 4-6 luni...ceea ce e foarte greu fiind imobil aproape 90%...apoi recuperarea va fi anevoioasa si lunga...deci pana va putea merge fara ajutor (dar nu fara probleme sau dureri) va fi cu usurinta 9 luni...(dar oasele se vor vindeca cel mai probabil). Si apoi, oricand oasele se vor putea deplasa in primele 4-8 saptamani de gips si ajungi la operatie...
Ce ne-a confuzat, a fost ca primul ortoped ne-a spus ca gipsul lung (fara operatie) va dura intre 6-8 saptamani, si apoi pentru inca 4-6 sapt un gips scurt....asta a fost si motivul pentru care am ales gips si nu tija....
Nu ne putem pune viata in asteptare pentru 9 luni...1 an...mai ales ca are un job activ, care necesita deplasari si mult mers pe jos, urcat scari...etc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

da, riscul la gips este sa se miste oasele si sa faca calus deformant, de aceea tija e mult mai sigura.
e mult un an de imobilizare, si in acest timp nu stii cand trebuie sa recurgi la operatie, asa stii o treaba.
va doresc o recuperare cat mai rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sinziana ,in Germania cel putzin,medicii cam inclina pentru tija metalica deci varianta operatorie!

Fratele meu a avut accident in septembrie 2009,destul de grav(nu stiu cit de complexa este accidentarea sotzului tau,sper din suflet sa nu fie grav si recuperarea sa fie maxima)a facut recuperare mai bine de 10 luni(e drept ca o parte din recuperare s-a facut in Romania care apus tot felul de piedici in legatura cu un anumit formular european,insa accidentul a fost intr-adevar foarte grav,nici daca face arecuperare doar in Germania nu se recupera 100%)si tot a ramas cu un handicap undeva la 40%!

Deci depinde foarte mult de gravitatea si complexitatea accidentului!

Multa sanatate!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:


sinzi_ana, cum se simte sotul tau, ati luat o decizie
sanatate multa si recuperare rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Operatia a fost azi. A durat 3 ore, 2 ore de cand au inceput procedura. A fost greu...dourer mari si dupa 3 doze de morfina plus inca un painkiller si Mai puternic. Asteptam sa redeem ce urmeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multa sanatate sotului Sanziana, si recuperare rapida!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sanatate si recuperare rapida!

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Sanatate si recuperare rapida!

--------------------------------------------
A venit Craciunul! A trecut Craciunul...

Mergi la inceput