AJUTOR CU UN BEBE DE 11 LUNI.

AJUTOR CU UN BEBE DE 11 LUNI. | Autor: alice_caf

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor. Sunt noua pe forum. Abia acum m-am inscris pentru ca am mare nevoie de ajutor, insa citesc subiectele aparute inca de cand eram gravida. Am si eu o fetita de 11 luni.Problemele mele sunt legate de programul ei de somn si de papat. Nici eu nu m-am priceput sa il formez intrucat eu sunt singura cu ea, sotul lucreaza mult si m-am descurcat cum am putut si eu si cu ea si cu casa. De pe la 9 luni doarme ziua 2 reprize: una pe la 12 si cealalta pe la 16-17. Insa uneori daca e prea obosita vrea somn si pe la 20, insa incerc sa nu o culc si atunci pentru ca am patit-o si a mai adormit la 2 noaptea. Dar si asa cu ultimul somn la ora 17 doarme abia pe la 12-1 noaptea. Am incercat toate posibilitatile. Am culcat-o chiar 1 data pe zi si am tras de ea sa nu o culc(si,sincer, m-a terminat pe mine pt ca era tare maraita) si la ora 22 a adormit bustean.Insa nu doarme pana dimineata. Dupa 1 ora jumatate se trezeste si nu mai vrea sa doarma. Sau plange cam 1 ora si e agitata de oboseala.Nu stiu cum sa fac sa-i fac si eu un program de somn mai normal.Sa doarma de la ora 22 pana dimineata.Ea pt ca se culca asa tarziu doarme si pana la 10.30 dimineata. Nu stiu cum sa procedez. Ajutati-ma,va rog. Si cum sa fac sa scap de a o legana pentru a adormi? Nu vrea sa doarma decat leganata in carut,nu in brate,nu pe picioare, numai in carut si apoi o iau si o pun in patutul ei. Am incercat sa o las acolo sa adoarma singura, dar a plans 20 min de mi se rupea inima. Si de pe la 9 luni avem pb si cu mancatul. Are zile cand mananca f bine, altele cand nu vrea absolut nimic si trebuie sa ii dau lapte.Am tot crezut ca e de la dinti, dar abia acum la 11 luni ii iese primul dintisor. Nu stiu cum sa fac sa manance dupa un program si sa vrea ce ii dau. Am incercat sa o las sa ceara ea de mancare k asa poate vrea ce ii dau eu, dar degeaba...daca nu vrea, nu vrea, chiar daca plange de foame. De cam 2 luni am aceste probleme, inainte manca f bine. Nu stiu de ce brusc are toane. E foarte energica, de la 10 luni deja merge. Isi consuma energie si totusi am aceste pb. Ce ma sfatuiti? Am urgent nevoie de ajutor ca simt ca ma urc pe pereti. Sunt si numai eu cu ea si cand se trezeste noaptea pe la 2 si e agitata si plange si nu vrea sa mai doarma imi vine sa ies pe usa si sa fug. Scuzati-ma. Am scris o gramada, dar sper ca am reusit sa explic cum trebuie problemele mele si va multumesc anticipat ca va faceti timp si pt mine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

N-as sti sa te sfatuiesc in legatura cu somnul, eu am luat copilul cu mine in pat si am scapat de plimbari noaptea prin casa. Chiar si asa exista nopti mai agitate, la noi au fost diverse cauze: eruptie dentara, achizitii noi care o agitau f tare (mers, vorbit), pavor nocturn (cam pe la 15-16 luni).

Daca somnul este pentru fetita mea un mare moft, mancarea e lucru serios, a fost mereu o mancacioasa si tocmai d-aia am crezut ca mor de ingrijorare cand, pe la 9-10 luni a intrat in greva foamei. Ma pleznea peste lingurita, gurita stransa, fetisoara incapatanata. Ce vroia? Sa-si castige independenta si sa manance singura, desi nu prea putea, nu-si nimerea gura si se inneca, pana la urma a invatat. Incearca si asa, pune-i la dispozitie bucatele moi de fructe si legume crude sau fierte, las-o sa experimenteze singura, sa se joace cu mancarea.
Cat despre mancatul dupa program, sper ca programul este unul foarte relativ, chiar si pentru un adult ar fi suparator sa fie plantat la ora Z la masa si musai sa manance tot

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

Mersi de sfaturi. Nu vreau sa o fortez sa manance la anumite ore. Dar mi se pare totusi cam mult sa manance la 7 ore. O sa incerc sa ii dau ei sa manance singurica. Asa face si fata mea: imi da peste lingurita, da din cap, strange guritza ca sa nu ii bag mancarea. Eu nu vreau sa o iau cu mine in pat pentru ca vreau sa fie invatata sa doarme singura. sper in curand sa scap de noptile agitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai s-ar putea sa fie agitata, maraita si cu somnul intrerupt tocmai din cauza dintisorilor, durerile sunt destul de mari, de aceea nici nu poate manca foarte bine.
plus ca, fara sa vrei, ii transmiti toata aceasta stare a ta de agitatie, oboseala, nervozitate; copilul simte.
pentru inceput ar trebui sa incerci sa o trezesti mai devreme dimineata, in fiecare zi cu 10-15 min mai devreme, astfel incat sa-i reglezi putin orele de somn din timpul zilei si apoi seara.
ce mananca fetita ta seara, inainte de culcare ?
la pediatru ai fost ? ce sfaturi ti-a dat ? i-ai facut recent vreun vaccin ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

Si baietelul meu de aproape un an tot asa dormea, 3 reprize: una dimineata, una tot asa pe la 15 - 16 chiar 17 (astea de max 1 ora), si una seara pe la 20 - 20:30 (15 - 30 min). In timp, si-a reglat el singur si a unit reprizele de dimi si la pranz intr-una singura de aprox 2 ore. daca nu-si face somnul de 2 ore, atunci ii mai trebuie o repriza pe la ora 17.
cel mai mult ma deranja repriza de seara, ca apoi se culca la 23 - 23:30 si m-am chinuit sa-l tin si eu treaz, mai-mai de-ar adormi mai devreme, nu adoarme mai devreme. si noi suntem pana pe la ora 17 tot singuri acasa. acum a inceput sa se trezeasca si el la 10:30 - 11(dormim impreuna in patul mare dupa ce pleaca sotul la munca), apoi doarme un somn bunicel la 3 ore dupa ce s-a trezit.
eu l-am lasat sa doarma cum a vrut el, ca imi convenea sa dorm si eu cu el mult dimineata, insa nu-mi convenea ca se culca tarziu seara. asa ca incep si eu acum sa-l trezesc mai devreme sa-i modific incet-incet programul.
si toti copiii daca sunt obositi sunt maraiti si adorm si mai greu, deci cam trebuie sa-i lasam sa-si faca somnul. cred ca trebuie sa le decalam programul cu totul, sa-i trezim mai devreme (daca ne convine asta). dar programul nu-l poti schimba dintr-o data, ci cate un pic in fiecare zi.
Noaptea nici al meu nu doarme, se trezeste si nu vrea sa adoarma decat alaptat, si dimineata pe la 7 - 8 -9, cand se mai trezeste o tura. se trezeste destul de des, cand dorm 6 ore unite parca s-a intamplat o minune, deci nu esti singura.
Cu mesele i-am facut programul eu: dupa ce se trezeste dimineata ii dau masa de fructe, aia intotdeauna a mancat-o. apoi dupa somnul de pranz ii dau mancare, un singur fel, legume + carne sau ou pasate, apoi pe la 7 - 8 seara branzica/ iaurt cu fructe, biscuiti. Intre mese ii mai dau fructe, mai mananca de la noi paine cu unt/ almette, tot ce prinde.
pentru ca eu am fost disperata ca nu a mai mancat legumele si carnea dupa ce a dat de gustul fructelor, l-am pacalit cu pufuleti ca sa manance. stiu ca nu-s buni pt el, dar altfel nu manca deloc. ii dadeam bucati mici de pufuleti, el deschidea gurita si ii bagam lingurita cu mancare. acum am inlocuit pufuletii cu painea, plus ca s-a invatat ca primeste bucatica doar daca deschide gura. stiu ca nu e ok, dar altfel n-ar fi mancat decat legume, iaurt si branzica cu fructe sau biscuiti, daca sunt acre le scuipa.
dar daca acum ii cresc dintii sa stii ca in general nu vor decat laptic in perioada asta, plus ca noaptea plang, al meu urla efectiv de parca il tai, nu vrea nimic, nici tzitzi nici nimic. si in plus, cand le cresc dintii, sunt mai maraitzi toata ziua, nimic nu le convine, sufera saracii.

nu stiu daca am scris corect, nu mai am timp sa recitesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

O sa incerc sa o trezesc dimineata mai devreme treptat sa-i schimb programul.si mie imi convine ca dorm mai mult si eu cu ea dimineata, dar pana noaptea cand adoarme ma termina. Pediatrul a spus pe la 9 luni cand am a inceput ea sa fie asa dificila si mi-a spus ca chiar daca nu-i dau inca dintii se formeaza gingia si mugurii dentari si o agita si pe ea. Ea din fericire mananca si legume si carne, dar numai in zilele bune. Trecem noi si peste astea si se fac ei mari, dar pana atunci ... ne termina psihic. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Somn
Dimineata o trezesti la ora la care ai vrea tu. Daca o lasi sa doarma pana la 10.30 e clar ca nu vrea sa se culce de seara prea devreme. Iar apoi o lasi cateva zile si vezi cum isi reguleaza ea somnul.
Ea vrea somn pe la 20.. Aici eu ma gandesc cam la ce ora ai vrea tu sa mearga la culcare? pt ca mie ora asta mi se pare cat de cat normala de dorimit, nu de powernap..
Desi e inca devreme ai putea sa o pui la culcare cu un animalut/ papusa care sa semnaleze ca e timpul pt culcare
Aveti un ritual pt culcare? Schimbat in pijamale, papa, un cantecel/ poveste..
Cand se trezeste stai langa ea si o mangai, ii zici shhh si incerci sa o faci sa adoarma la loc. Daca nu vrea si incepe sa planga, o iei in brate (nu o lasi sa planga :), iar cand s-a linistit o pui la loc in patut.. Si tot asa
Eu una asa as proceda :)) Nu zic ca e solutia

Papa
O lasi sa pape si ea. La varsta ei ar putea sa pape singurica. Sa ia cu degetelele. Si chiar si ce nu se poate lua cu degetele, ai putea sa-i dai tacamuri pt copii si sa incerce si singura
Fetita mea are 6 luni, dar nu tot timpul are chef sa stea frumos in scaun la masa sa-i dau, sau cel putin la un moment dat se plictiseste. La noi ajuta sa-i dau sa pape singura: paine neagra prajita taiata fasiute lungi (nu prea subtiri, nu prea groase) care le poate tine ea in manuta si roade la ele, la fel taitate legume: ardei gras.. Voi puteti varia aici mai mult pt ca a ta e mai mare. A mea e tare incantata, si vrea sa pape si ce-i dau eu.
Oricum e clar ca si cei mici au ca si noi perioade si perioade..
Aaa si banuiesc ca si voi luati masa tot atunci. Sau cel putin tu si ea. Eu asa procedez..

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Alice, atunci incearca sa nu-i mai dai nimic cu lingurita. Eu asa am procedat, 10 zile n-a vazut lingurita, ii puneam pe o tavita bucatele de fructe/legume, ridicam o rugaciune scurta sa nu se innece si pofta buna! La inceput manca echivalentul a 3-4 boabe de mazare, dar in numai o saptamana a reusit sa invete. Dupa aceea am luat iarasi lingurita si ea cu manuta. Crize de independenta au fost si vor mai fi

blog

am hainute la bazar

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_caf spune:

Nu prea avem ritual de culcare. Sunt interesante sfaturile. Chiar o sa le incerc. Daca o culc pe ora 20 in 40 min e treaza si mai doarme abia pe la 1-2 noaptea. de aceea nu vreau sa o culc atunci. am incercat si au fost zile in care a dormit la ora 22, dar in 1h jumatate era treaza. Am incercat chiar si sa nu aprind lumina si sa-i vorbesc, sa-i cant. se linisteste pe moment apoi incepe sa planga. Dar nu vreau sa renunt. Si cu leganatul cum sa fac? Cum pot scapa de asta? Multumesc mult fetelor. E tare bine cand ai cu cine discuta, pe cine intreba una alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Bun venit Alice.
Acum 1 luna si noi am avut aceeasi problema.Geo se culca pe la 23.00-23.30.
Am inceput sa il culc cand da primul semn de oboseala:se freaca la ochi,devine miorlait,se pune culcat pe covor.
Noi avem un ritual in fiecare:
-facem baita cu spalt pe cap + masaj o data la 3 zile.
-In restul zilelor facem dus
-il alaptez
-ne jucam un pic in pat,pe intuneric:il pup,il mangai,el vrea sa alerge un pic prin pat si eu sa il prind
-ii cantam nana,nani pana acum 4 zile.acum isi canta el
-adoarme in maxim 20 min.
De mentinonat:dupa ce ii fac baie si masaj,sting lumina in dormitor si inchid usa.In casa nu mai facem zgomot pana il culc si ,de obicei,stingem aproape toate luminile.
Copilul doarme in pat cu noi de la 9 luni,cand nu a mai fost chip sa il tinem in patutz.Urla imediat.Adormea si intr-o ora maxim incepea sa urle.Il culcam ,il puneam in patutz si in 2 minute plangea.
Cand ii dau dintii,baietelul meu vrea doar sa fie alaptat/sau mananca numai bucatele(simte nevoia sa roada).Tot atunci refuza linguritza.
Daca i-ai dat ceva ce nu i-a placut,ai obligat-o sa pape cu linguritza nu o va mai accepta mult timp.
Geo a facut asa in vara dupa ce i-am dat o ciorba acra(el nici acum nu mananca nimic acru).Am vazut ca se stramba putin,dar cum primea mancarica am crezut ca ii place.Ei,na fost asa.Oluna de zile nu a mai vrut linguritza.A mancat numai bucatele si iaurt din pahar.Acum mananca foarte bine si bucatele si cu linguritza.El refuza tot ce ee pasat.
Sper sa iti fie de folos ce am experimentat noi.


sus,sus,sus,
2 linii asteptam,
prietene felicitam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Cred ca poti sa ii faci homeoleucograma - sange din deget - sa vezi daca nu e anemica. La noi copiii s-au oprit din mancat cand au devenit anemici.

Dupa cum zici tu mai mult va chinuiti, tu sa ii impui programul pe care il vrei tu si ea sa il refuze. Plange mult?

Te-as sfatui sa iti iei un wrap si sa o tii in el cat timp faci treaba. In felul asta ea sta cu tine, cum vrea, si tu iti faci treaba. Noaptea cand se trezeste - eu te sfatuiesc sa ii dai lapte sa bea. Cat despre trezitul tau de dimineata - eu nu am reusit, ai mei se trezeau la 5 fix amandoi - la distanta de 4 ani, ma trezeam si eu si ma culcam dupa aia cand adormeau ei.

Despre dormitul in carucior - cred ca trebuie sa o dezveti. Dar mai intai trebuie sa o tii mult in brate ca sa aiba incredere in tine si sa fie mai fericita.

Sunt de acord si cu ritualul de la culcare, cu baita etc. Copiilor le place sa aiba un program prestabilit, le place sa stie ce urmeaza. Cat ti-ar fi de greu incearca sa respecti niste ore de masa fixe (ghidul e 5 lapte, 10 fructe, 14 mancare cu legume si carne/ou, 18 cereale, 22 lapte)

Asta as face eu. Sunt zile mai bune si zile mai rele dar la sfarsit va fi mult mai bine.

Mergi la inceput