Nebulizator/aparat aerosoli

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Anca: 2 ml am folosit de putine ori(doar ser) asa ca nu stiu sa spun exact, nu am cronometrat niciodata. Aproximativ 10 minute.

Cantitatea noastra este de 3,5 sau 5 ml si dureaza aproximativ 20-25 minute - folosit tubul pt. gura.


2 ml la mine merge cam in 1-2 minute. Mda, tb sa sun distribuitorul...Mi-am facut mie cu ser, am pus 8 ml si a durat 10 minute.

Multumiri

Aaaa, si suntem mai bine

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns batmanita spune:

buna ,poate daca te vede pe tine ca folosesti tubul o sa-l tina si ea.
cand am cumparat noi un nebulizator cea mica avea 1 an si 6 luni,m-a vazut pe mine si pe fratele ei ca folosim tubul si a cerut si ea.
noi am cumparat omrom ,dureaza putin mai mult,inainte sa-l cumparam am facut la un cabinet o sedinta,aveau laica si a mers mult mai repede.
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Anca ,noi am avut al doilea model si am tot avut nebulizatoare,noi facem zilnic aerosoli asa ca am tot citit/mers la cursuri de fizio care implica si aerosolo-terapia.,etc si cam stiu despre ele.
Nu e ok sa-ti ramana atata substanta acolo(la inceput noi faceam 1ml de ser cu 0,5 ventolin ca nu statea David si nebuliza si dura ceva,dar in nici un caz nu se inchidea la cantitatea asta si nu ramanea nimic,poate o picatura,dar insesizabil).Tubul pt gura se foloseste de la 5-6 ani in sus,pt ca asa orice copil poate tine un tub in gurita,insa tehnica este dificila,iar la un copil mic nu-i poti explica.El poate respira f bine pe nasuc si de fapt nu faci nimic.La tub,trebuie inspir pe gura,pt a se duce substanta in caile respiratorii si copii mici nu stiu sa faca un inspir-expir corect.La masca,trebuie tinuta gurita deschisa si nu inchisa,ca altfel particulele acelea fine nu pot ajunge in caile respiratorii,perii din nasuc le impiedica sa ajunga unde trebuie si se pierde substanta aiurea si nu ajunge unde trebuie si evident nu ai un rezultat bun..De obicei,ii tii copilului un pic de barbita sau il tii de nas(mastile sunt moi si se preteaza la asta),ca substanta sa-i intre in gurita si el sa inspire pe gurita.Mai incolo,cand creste se face inspir pe gurita cu tubul,inspir mai puternic,pt a ajunge cat mai jos.
Sanatate multa.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Anca: multa sanatate fetitei.

Da, Leditia are dreptate. E prea mica pt. tub, de aceea intrebasem ce varsta are fetita ta.
Eu am invatat-o la 3 ani si ceva dar nu a fost usor. Se plictisea repede. Trebuia sa traga puternic in piept, sa retina cateva secunde si apoi sa expire pe nas. La inceput tineam tubul in gurita doar cand tragea substanta si o lasam sa expire pe gura(cu tubul scos ca altfel sufla in capsula). Apoi(dupa 4 ani)a invatat sa expire pe nas si sa faca bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Leditia, multumesc mult. Folosim doar masca, Carla este mica si nu am incercat tubul pentru ca mi s-a parut un efort si un stres inutil pentru ea. Oricum "imprietenirea" cu aparatul a durat 3 zile, timp in care nici nu vroia sa se apropie de el, i-am facut doar in somn, asa ca sunt super multumita acum ca sta cumintica si asteapta sa se stinga luminita . Ea trage si pe gurita, dar nu stie sa expire pe nas aburii, asa ca inspira pe gurita si expira tot pe gurita. Speram sa fie bine. Inca o intrebare, diluarea cu ser in plus, adica in loc de 1 ml pun 2 ii poate face rau?

Cred ca nebulizatorul meu are o problema, am contactat distribuitorul si sper sa primesc raspuns... Pana atunci facem cum putem....

Multa sanatate tuturor

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Nu,nu ii poate face rau mai mult ser.Depinde cu ce-i faci..de ex noi la acc facem 1:1,la ventolin ii fac 1ml plus ventolinul..ca sa dureze mai putin,pt k noi facem intai bronhodilatatorul si apoi mucoliticul si dureaza sedintele noastre de aerosoli.
Iti recomand niste teleshoping,desene,sau ce-i place ei.Eu recunosc,ca fara teleshoping nu stiu ce ma faceam.Acum el s-a invatat,ca face aerosoli zilnic de peste 1 an de zile,uneori are si cate 5 sedinte de aerosoli pe zi,asa ca el stie cand facem,vine se pune la mine in brate..e ok.Se mai plictiseste,mai schimbam canalul si tot asa.
Si inca ceva,nu as mai folosi nebulizatorul avand in vedere ca nu nebulizeaza bine.Aceste nebulizatoare descompun substanta in particule fff fine si in conditiile in care el nu functioneaza ok,s-ar putea ca si subst sa nu fie descompusa bine,mai ales ca e pe ultrasunete.Asteapta pana-ti raspund cei de la Laica si vezi ce zic si ei,dar in carticica lui parca asa scria,ca daca nu nebulizeaza cum trebuie sau sunt probleme cu el sa nu-l mai folosesti pana la remedierea problemei.

Darria,e super ca a invatat tehnica asa repede fetita ta.Sa stii ca nu multi copii pot deprinde asa repede tehnica,mai ales ca nu-i o senzatie buna atunci cand inspiri puternic tot aburul ala,il tii si expiri pe nas.Sincer,iti trebuie o concentrare f buna,asa ca felicitari printesei,dar mai ales,sanatate multa..

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leditia, multumesc pt informatiile pretioase

Noi avem tot Laica si la 5 ml ser dureaza foarte mult, n-am cronometrat.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia


Si inca ceva,nu as mai folosi nebulizatorul avand in vedere ca nu nebulizeaza bine.Aceste nebulizatoare descompun substanta in particule fff fine si in conditiile in care el nu functioneaza ok,s-ar putea ca si subst sa nu fie descompusa bine,mai ales ca e pe ultrasunete.Asteapta pana-ti raspund cei de la Laica si vezi ce zic si ei,dar in carticica lui parca asa scria,ca daca nu nebulizeaza cum trebuie sau sunt probleme cu el sa nu-l mai folosesti pana la remedierea problemei.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.


Uffff, atunci astept raspunsul distribuitorului... Multumesc

Carla & mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Leditia: multumesc
Multa sanatate si voua, mai ales baietelului Dumnezeu sa va ajute.

Anca: multa sanatate fetitei

Mergi la inceput