arici?

arici? | Autor: kellyabbot

Link direct la acest mesaj

de unde pot cumpara un arici? copilul meu vrea arici. avea in cartile de colorat povesti cu arici si acum i s-a pus pata pe acest animalut. mentionez ca sunt din bucuresti si nu as vrea un pet shop la strada sau mall ca sunt scumpe. gasesc in vreo piata sau pet shop "mai ascuns"?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui kellyabbot

de unde pot cumpara un arici? copilul meu vrea arici. avea in cartile de colorat povesti cu arici si acum i s-a pus pata pe acest animalut. mentionez ca sunt din bucuresti si nu as vrea un pet shop la strada sau mall ca sunt scumpe. gasesc in vreo piata sau pet shop "mai ascuns"?


daca gasesti te rog spune si aici - eu caut de mult timp , mai mult pt curte (pt ca mananca melci si limacsi si soareci). Am inteles ca si-a luat cineva de pe net cu 300lei o pereche, insa eu incerc sa impresionez pe cineva sa mi-i dea din curte (de obicei cei care au curti pe langa paduri se intalnesc cu astfel de vizitatori)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu e o idee prea buna...

Noi am avut un arici, l-am gasit in parc, nu era adult dar nici pui mic. Am discutat cu mai multe persoane, am fost sfatuiti sa-l ducem inapoi in parc (primavara, noi il gasisem in noiembrie) dar pe la noi prin parc trec si masini si sunt foarte multi caini (care omoara aricii, contrar legendei). Ne-am gandit sa-l ducem in padure dar cineva ne-a spus ca nu ar fi o idee buna, ca acolo aricii au teritorii si daca nimereste in teritoriul altui arici acela il goneste. Acum, privind inapoi, cred ca ar fi fost cea mai buna solutie.

Cu ocazia ariciului am citit pe net. In USA aricii sunt "pets", exista si expozitii. In schimb, in Germania este considerat animal salbatic si este interzis sa fie tinut ca "pet". In Anglia se plimba prin gradini (mananca multi daunatori) dar cred ca nu poate fi cumparat, trebuie sa vina singur.

Noi am tinut ariciul. L-am hranit cu mancare de pisici (dupa ce era sa-l omoram dandu-i lapte - alta legenda!). Acum se gaseste mancare de arici la Hornbach, dar atunci nu se gasea. S-a facut foarte mare, cred ca era obez. A trait numai 3 ani si am inteles ca durata lui de viata este de 10 ani. Asa ca acum cred ca era mai bine sa-l ducem in padure.

Nu era un animal prietenos, se ferea de noi, ne mai intalneam intamplator noaptea. In plus nu invata sa faca caca intr-un singur loc, face peste tot.

Oricum tin sa repet: daca luati un arici NU II DATI LAPTE, NICI LACTATE. Ii plac la nebunie si sunt MORTALE in foarte scurt timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kellyabbot spune:

300 de lei perechea.... 150 lei ariciul?! mai bine ii iau o papusa arici!!!
totusi... daca asta e dorinta lui... eu n-as vrea sa-l las liber, crezi daca il tin ca pe hamster sau papagal si ii dau drumul rar, va fi ok?
multumesc pentru sfaturi, Fomalhauti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

La o cautare pe G am gasit si la 540lei bucata (pitici) dar si la 80 lei bucata. Oricum, cred ca le-ar fi greu sa traiasca in captivitate (ei au nevoie sa-si sape vizuini, sunt activi noaptea etc). Eu vreau pt curte (si sper sa si ramana acolo, adica sa nu migreze pe sub gard).

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput